Piyasalar Trump şokunu atlattı mı?

Trump’ın ABD başkanı seçilmesi piyasalarda şok etkisi yaratmış, kurlarda rekor fiyatlamalar görülmüştü. Peki piyasa şoku atlattı mı?

Piyasalar Trump şokunu atlattı mı?

Son durumu değerlendiren Destek Yatırım Araştırma Uzmanı Aysun Göksu, “Piyasaların düzeltme hareketi gerçekleştirdiğini gözlemledik. Piyasaların normal seyrine dönme çabasının arkasında elbette Trump’ın gerçekleştirmeyi planladığı politikaları bulunuyor.” dedi.

İlk şokun ardından ardından piyasalara düzeltme geldi

ABD’de seçim sonuçlarının açıklanmaya başlamasıyla ve güvenli liman varlıklarının talep görmesiyle birlikte yen dolar karşısında yüzde 4,16, ons atın yüzde 5,44, Euro/dolar paritesinde yüzde 2,79, Euro/TL paritesi ise yüzde 6,26 değer kazandı. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki kaybın TL varlıklarına da yansıması nedeniyle dolar/TL rekor tazeleyerek yüzde 4,57 primlendi.


Ons altın üzerindeki baskının da kalkması nedeniyle gram altındaki yükselişlerin önü açıldı ve yükseliş furyasına gram altında katılarak yüzde 8,19’la rekor tazeledi. İzlenecek göçmenlik politikalarına dair belirsizliğin tedirginlik yarattığı Meksika para biriminde peso ise en çok değer kaybeden para birimi oldu. Değer kaybı yüzde 14,42 oldu. Sert kayıplar ABD vadelilerinde de gerçekleşti. S&P500, Dow, Nasdaq’ta kayıplar yüzde 6’ya ulaştı.

İlk reaksiyonun ardından piyasaların düzeltme hareketi gerçekleştirdiğini gözlemledik. Piyasaların normal seyrine dönme çabasının arkasında elbette Trump’ın gerçekleştirmeyi planladığı politikaları bulunuyor.


dunya piyasası

En hızlı tepki altında yaşandı

Piyasalarda ilk tepki verilirken en hızlı hareketlerin görüldüğü enstrümanın altın tarafında yaşandığını söyleyebiliriz. Yüzde 5’in üzerindeki kaybın ardından kazançların geri verilmesindeki ana sebep ise FED politikaları. Trump’ın seçilmesi ile birlikte FED’in faiz artırımında daha hızlı aksiyon alacağı beklentisi doların kayıplarını telafi etmesine ve altın üzerinde baskı oluşmasına neden oldu. 1337 seviyesine dek yükselen altın bu algıyla birlikte 1270 seviyelerine geri döndü. Bundan sonraki süreçte yeni dönemle birlikte faiz artırım beklentilerinin altın üzerinde baskı unsuru olması kaçınılmaz olacaktır.

Piyasalarda seçim anketlerine paralel Clinton fiyatlaması hakimken sonuçların Trump’ı göstermesi dolarda da şok etkisi yarattı. Ancak Trump’ın ABD ekonomisini daha ileriye taşıyacak (kamu harcamalarını artırmak, vergi indirimi uygulamak gibi) politikalar izleyeceğini açıklaması ve FED’in sıkı para politikasını desteklemesi doların küresel değerinin artmasında etkili oldu ve dolar birçok para birimi karşısındaki kayıplarını azalttı.

Bir diğer önemli hareketlilik ise ABD vadelilerinde yaşandı. S&P500, Dow30 ve Nsdq100 endekslerinde kayıplar yüzde 5’i aştı. S&P 500 hisse opsiyon fiyatlarının kullanılarak ölçüldüğü ve küresel oynaklığın göstergesi olan VIX endeksinde ise bu düşüşle birlikte yüzde 9’luk bir artış söz konusuydu. Her ne kadar piyasa Trump’ı istemese de bu sonucu kabullenip sindirmek zorundaydı.


Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Trump’ın açıklamaları piyasalarda tansiyon düşürücü etki yarattı. İlk tepkinin ardından verilen kayıpların tamamı neredeyse geri alındı. Bu hareketle birlikte VIX endeksi eksi seviyelere geriledi. Trump’ın dış ticaret anlaşmalarını yenileyerek ilişikleri zora sokacağı tedirginliği devam etse de uygulayacağı vergi indirimlerinin ülkenin ticaret ayağını güçlendirmesi ve şirket yatırımlarının destekleneceği beklentisi tedirginliğin azalmasına neden oluyor. Bundan sonraki süreçte bu gelişmelerin yanında Amerika Merkez Bankası (FED)’nın uygulayacağı politikalar piyasa genelinde yakından takip edilecektir.

Piyasalarda ‘Trump’ depremi: Dolar 3.23


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.