Piyasalarda Donald Trump depremi: Dolar 3.23

Donald Trump’ın Amerikan Başkanı olmasıyla dünya piyasalarında deprem yaşanıyor. Kırılgan ekonomilerde Dolar kuru rekor kırdı. Dolar/TL 3.30 ile tüm zamanların rekorunu kırdı.

Donald Trump'ın Amerikan Başkanı olmasıyla dünya piyasalarında deprem yaşanıyor. Kırılgan ekonomilerde Dolar kuru rekor kırdı.

Dolar/TL ABD’de seçimlerin tahminlerin aksine Trump’ın başkan seçilmesiyle piyasada tarihi zirve olan 3.30’u gördükten sonra güne 3.23 seviyesinden başladı. Euro/TL, 3,6250 seviyesini görerek rekorunu yeniledi. Borsa İstanbul, güne yüzde 2.37 düşüş ile başladı. Altının ons fiyatı, yüzde 5 değer kazanarak 1.340 dolar sınırına kadar yükseldi. ABD’de piyasalar henüz açılmadı.

Dolar/TL ABD başkanlık seçimlerinde tahminlerin aksine Donald Trump’ın başkanlığa doğru ilerlemesiyle illikit piyasada tarihi zirve olan 3.30’u gördükten sonra hacimlerin artmasıyla 3.23 seviyesinde seyrediyor.


Öte yandan 10 yıllık gösterge tahvil getirisi ise yaklaşık 15 puanlık artışla yüzde 10.50’ye kadar yükseldi.

Dün 3.1850 ile rekorunu yenileyen, ardından Türkiye piyasalarının kapanış saatlerinde 3.17 civarında işlem gören dolar/TL bu sabaha karşı Trump’ın seçimleri kazanma ihtimali ile illikit işlemlerde yeni zirve olan 3.30’u test etti. Piyasada hacimlerin toparlanmasıyla yönünü aşağı çeviren dolar/TL saat 11.21 itibari ile bankalararası piyasada 3.1790 seviyesinden işlem görüyor.

Donald Trump ABD'nin 45. başkanı oldu

Dünya piyasaları nasıl tepki verdi?

Asya borsaları yüzde 3.5 düşerken, ABD’nin S&P 500 endeksi vadeli işlemleri yüzde 5 kayıpla taban oldu. İngiltere Fransa Almanya borsalarının ise yüzde 4’ün üzerinde kayıpla açılması bekleniyor. Dolar yen karşısında yüzde 3 değer yitirirken, altın ise yüzde 4’ün üzerinde değer kazandı.

Uluslararası ilişkiler, ticaret ve sosyal alanda sıradışı politikalar izleyeceğinin ipucunu veren ve rakibine kıyasla daha deneyimsiz olan Trump, getirmesi muhtemel belirsizlik nedeniyle piyasalarda endişe yaratıyor.


Altın uçtu

Altın fiyatları da Cumhuriyetçi partinin adayı Donald Trump’ın seçim sonuçlarında önde gitmesiyle birlikte Haziran ayından bu yana en keskin artışı kaydetti. Güvenli liman arayışları ile altının onsu yüzde 5 değer kazanarak 1.340 dolar sınırına kadar yükseldi.

FED, Donald Trump’a rağmen faiz artırabilir

Almanya’nın en eski yatırım bankası Berenberg, ABD Merkez Bankası’nın Aralık ayında yapacağı toplantıda belirsizlikleri takiben, Trump zaferinin büyük bir ekonomik felakete dönüşmediği müddetçe faiz oranını 25 baz puan artırabileceğini bildirdi. Berenberg analizinde kalan yılın kalan kısmı içinde hükümet ve kurumsal tahvil piyasaları için ana risk faktörlerinden birinin Aralık ayında bir faiz artışının görülmesi olduğunu ifade etti.

Trump, zafer konuşmasında dünyaya ne mesaj verdi?

Ankara’dan Trump’a ilk mesaj; Erdoğan Trump hakkında ne demişti?

Hillary Clinton’ın seçimden önce paylaştığı şok mesaj


Trump kazanırsa gerçekleşebilecek 10 senaryo