Sibirya’da şaşırtan mucizevi kartopları

Sibirya’nın Nyda kasabasında görenleri şaşırtan devasa kartoplarının ortaya çıkardığı manzara inanılır gibi değil. İlk bakışta insana yapımı olduğu düşünülse de bu devasa kartopları tamamen doğal…

Sibirya'da şaşırtan mucizevi dev kartopları

Sibirya kıyısında basket topu büyüklüğünde kartopları oluştu

Sibirya’da kıyıya dev kartopları vurdu. Rusya Federasyonu’na bağlı Sibirya kıyılarında birden ortaya çıkan devasa boyutlardaki kartopları uzmanları şaşırttı. Beyaz gülleler adı verilen kartopları, bütün dünyaya haber oldu.

Sibirya'da şaşırtan mucizevi dev kartopları

Yerel gazetelerde ‘beyaz gülle’ olarak tanımlanan dev kartoplarının, Nyda köyünün civarında ve Sibirya kıyılarında görülen doğal bir hava fenomeni olduğu ifade edildi.


Devasa kartoplarının boyutları, tenis topuyla basketbol topu arasında değişiyor.

Sibirya'da şaşırtan mucizevi dev kartopları

Bölge yerlileri herkesin gördükleri manzara karşısında şoka uğradığını, hayatlarında ilk defa bu büyüklükte kartopları gördüklerini ifade etti.

Sibirya'da şaşırtan mucizevi dev kartopları

Çok nadir görülen bir doğa olayı olan devasa kartopları, ilk bakışta insan eliyle yapılmış gibi görünüyor fakat tamamen doğal hava şartları sebebiyle oluşuyorlar.

Sibirya'da şaşırtan mucizevi dev kartopları

Tenis topuyla basketbol topu arasında değişen büyüklükteki kartopları eşine az rastlanır bu doğa olayı görenleri şaşkına çeviren basket topu büyüklüğündeki kartopları, kışın çok sert geçeceğine yönelik yorumlara da neden oldu.

Bilim insanları bu doğa olayının nasıl oluştuğunu araştırıyor.


Açıklanamayan Doğa Olayları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.