TEOG’da başarının sırrı: Motivasyon!

Liseye giriş sınavı olan TEOG Birinci Basamak Sınavı’nda son gün. Uzun bir maratonun ilk basamağını atlayacak olan öğrenciler ve ailelerinde sınav tarihinin yaklaşması ile beraber heyecan da giderek artıyor.

TEOG’da başarının sırrı: Motivasyon!

Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Ayşegül Gürcü, anne ve babaların sınav öncesinde öğrenciye sağlayacakları psikolojik desteğin öğrencinin başarısında artış sağlayacağını vurguluyor.

Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG 1 sınavı, 23 – 24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter dökecek olan öğrencilerde sınav gününün yaklaşmasıyla beraber stres seviyesi de giderek artıyor.

Ailelere büyük sorumluluklar düşüyor

Bu süreçte ailelere büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Ayşegül Gürcü,”Belirli bir orandaki stresin öğrenci üzerinde çalışmaya teşvik edici bir gücü oluyor. Fakat stresteki oranın artması öğrencinin başarı düzeyini olumsuz etkileyerek stresin daha çok artmasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda ailelerin öğrenciyi rahatlatması ve bu kısır döngüden kurtarması gerekiyor” dedi.

Gürcü, stres yaşayan öğrencilere karşı ailelerin neler yapabileceklerini şu sözlerle anlattı; “Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine kendisiyle kıyaslayarak gelişimi hakkında olumlamalarda bulunun. Çocuğa karşı beklenti içerisinde olmadan güvendiğinizi belli edin. Sınavı kazanamaması durumunda alternatifleri olduğunu hatırlatın” diyor.

“Okulların kontenjanlarını değiştiremezsiniz. Bu konuda çocuğunuzun bulunduğu ortamlarda konuşmak onun kaygısını arttıracak, çalışma şevkini kıracaktır. Özellikle ergenlik döneminde olan gençlerin, kendileriyle ilgili olumlu bir benlik imajı geliştirmeleri son derece kıymetlidir. Bu amaçla her şeyden önce çocuğumuzun sizin için biricik olduğunu, bu sınavda önemli olanın başarısından çok elinden gelenin en iyisini yapması olduğunu hissettirin. Çocuğunuza başarılı olsa da olmasa da ona olan sevginizden hiçbir şeyin eksilmeyeceğini, onu önemsemekten asla vazgeçemeyeceğinizi belirtin”

teog sınavı

“Moral ve motivasyon yüksek, kendine güven tam”

Öğrenim dönemi boyunca sınav için hazırlık yapan öğrencilere moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını tavsiye eden Gürcü, “Moral ve motivasyonunuzu bozacak aktivitelerden, ortamlardan ve kişilerden uzak durun. Uyku ve yemek düzeninize, sağlığınıza dikkat edin. Dönem boyu sarf etmiş olduğunuz çabanın karşılığını alacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. En önemlisi kendinize güvenin” dedi.

‘TEOG’ öncesi öğrencilerin başarılarını arttıracak öneriler