TEOG hazırlık sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Liseye giriş sınavı olan TEOG Birinci Basamak Sınavı’nda geri sayım başladı. Uzun bir maratonun ilk basamağını atlayacak olan öğrenciler ve ailelerinde sınav tarihinin yaklaşması ile beraber heyecan da giderek artıyor.

TEOG’a hazırlık sürecinde nelere dikkat edilmeli?

Uğur Koleji Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Servisi Koordinatörü Ayşegül Gürcü, anne ve babaların sınav öncesinde öğrenciye sağlayacakları psikolojik desteğin öğrencinin başarısında artış sağlayacağını vurguluyor.

Ortaokul 8.sınıf öğrencilerinin girdiği TEOG 1 sınavı, 23-24 Kasım 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek. İstediği liseye girebilmek için TEOG sınavında ter dökecek olan öğrencilerde sınav gününün yaklaşmasıyla beraber stres seviyesi de giderek artıyor.


Bu süreçte ailelere büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Ayşegül Gürcü,”Belirli bir orandaki stresin öğrenci üzerinde çalışmaya teşvik edici bir gücü oluyor. Fakat stresteki oranın artması öğrencinin başarı düzeyini olumsuz etkileyerek stresin daha çok artmasına neden oluyor. Bu gibi durumlarda ailelerin öğrenciyi rahatlatması ve bu kısır döngüden kurtarması gerekiyor” dedi.

Gürcü, stres yaşayan öğrencilere karşı ailelerin neler yapabileceklerini şu sözlerle anlattı; “Çocuğunuzu arkadaşlarıyla kıyaslamak yerine kendisiyle kıyaslayarak gelişimini takip edin. Çocuk sınava hazırlanıyor diye eve misafir kabul etmemek ve olağan üstü tavırlar sergilemek yerine evdeki normal düzeninize devam ederken ders çalışılabilecekleri steril bir ortam yaratın. Televizyonu kapatmak yerine sesinin kısılabileceği gibi. Çocuğun kendisine vakit ayırmasını sağlayın. Çocuğa karşı beklenti içerisinde olmadan güvendiğinizi belli edin. Sınavı kazanamaması durumunda alternatifleri olduğunu hatırlatın” diyor.

“Moral ve motivasyon yüksek, kendine güven tam”

teog sınavı


Öğrenim dönemi boyunca sınav için hazırlık yapan öğrencilere moral ve motivasyonlarını yüksek tutmalarını tavsiye eden Gürcü, “Moral ve motivasyonunuzu bozacak aktivitelerden, ortamlardan ve kişilerden uzak durun. Derslerinizin yanında kendinizi rahat hissedeceğiniz aktivitelere zaman ayırın. Uyku ve yemek düzeninize, sağlığınıza dikkat edin. Dönem boyu sarf etmiş olduğunuz çabanın karşılığını alacağınıza olan inancınızı kaybetmeyin. En önemlisi kendinize güvenin” dedi.

‘TEOG’ öncesi öğrencilerin başarılarını arttıracak öneriler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.