TEOG sınavı öncesinde ailelere ve öğrencilere tavsiyeler

Temel Eğitimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 8. Sınıf öğrencilerine yönelik merkezi ortak sınavlara sayılı günler kaldı.

teog-sinavi-oncesi-ogrencilere-tavsiyeler

Bahçeşehir Okulları PDR Bölüm Başkanı Özen Yazğan öğrenci ve velilerin dikkat etmesi gereken bazı önemli noktaların altını çizdi.

Tempoyu düşürmeyin!

Sınavlara hazırlanan pek çok öğrencinin yaptığı en büyük hatalardan biri sınav yaklaştıkça çalışma tempolarını düşürmeleri ya da çalışmayı bırakmalarıdır. Sınava yönelik çalışmaların ne zaman bitirileceğine yönelik her öğrenci için geçerli olan, kesin bir tarih belirlemek söz konusu değildir. Eğer öğrenci psikolojik olarak rahat hissediyorsa son günlere kadar çalışmalarına devam edebilir. Son birkaç gün yeni bir konu öğrenmeye çalışmak yerine ders tekrarı yapmak ve süre tutarak test çözmeye ayırmak daha yararlı olacaktır.


Kalan süreyi nasıl değerlendireceğinizi planlayın!

Öğrencilerin kalan süreyi etkin değerlendirebilmeleri için çalışma programlarının mutlaka belli olması gerekir. Bu çalışma planı çerçevesinde konu eksikleri giderilmeli ya da sık hata yapılan konulara yer verilmelidir.

Farklı kaynaklardan sorular, deneme sınavları ve geçmiş yılların sorularını çözün!

Çözülen her bir deneme sınavının da ciddiyet içerisinde ve süre tutarak çözülmesi sınav becerilerinin geliştirilmesi için fırsattır. Çözülen her bir denemeden sonra yapılamayan ya da yanlış yapılan sorular tespit edilmeli ve mutlaka nasıl çözüleceği öğrenilmelidir.

Niçin çalıştığınızın bilincinde olun!

Öğrencilerin motivasyonlarını sürdürebilmeleri için niçin çalıştıklarının farkında olmaları önem taşır. “Niçin çalışıyorum?”, “Niçin bu liseyi hedefliyorum?”, “Bu hedefime ulaşırsam nasıl bir hayatım olur?” gibi sorulara cevap bulmaları gerekir.


Çalışmanızı engelleyen unsurları hayatınızdan bir sürede olsa çıkartın!

Büyük hedeflerine ulaşabilmek için anlık isteklerini erteleyebilmek başarılı insanların önemli bir özelliğidir. Öğrencilerin sınavlara hazırlandıkları bu dönemde çalışmalarını engelleyen ya da olumsuz etkileyen tüm unsurları yaşamlarından çıkarmaları ya da azaltmaları gerekir. Tek başına bunu yapmakta zorlanıyorsa çevresindeki yetişkinlerden bu konuda yardım isteyebilir.

Fiziksel ve ruhsal olarak güçlü olun!

Öğrencilerin sınavlarda sahip oldukları potansiyeli sergileyebilmeleri için fiziksel ve ruhsal olarak güçlü olmaları önem taşır. Bunun için de sağlıklı beslenme, hareket etme ve dinlenmeye de zaman ayrılması gerekir.

Anne babalar dikkat!

Bu dönemde öğrenciler kadar anne babalar da heyecanlı ve kaygılı olabiliyor. Çocuklarına destek olabilmeleri için öncelikle kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olmaları önem taşıyor. Eleştirmekten, kıyaslamaktan, aşırı övgüden kaçınmaları gerekir. Çocukları ile empati kurmaya ve bu dönemde onun neye ihtiyacı olduğunu gözlemlemeye çalışırlarsa yardımcı olabilirler. Aksi takdirde zaten zorlu olan bir süreci oluşturdukları baskı ile onun için daha zor hale getirebilirler.

TEOG sınavı öncesi son hazırlıklar

teog sınavı öncesi neler yapmalı

 • Kendinize güvenin. Çalışmalarınızın karşılığını alacağınıza inanın.
 • Sınavdan önceki gece rahat ve yeteri kadar uyumaya dikkat edin. Normalde yattığınızdan çok erken ya da çok geç uyumaya çalışmayın. Mümkün olduğunca sıradan bir şekilde geçirin.

Sınav sabahı

 • Dengeli bir kahvaltı yapın. Genelde kahvaltıda ne yiyorsanız benzer gıdalar tüketmeye dikkat edin. Bünyenizin alışık olmadığı farklı gıdalar kendinizi rahatsız hissetmenize neden olabilir. Ani bir şekilde enerjinizi yükseltip sonrasında kendinizi yorgun hissetmenize neden olacak abur cuburlardan uzak durun.
 • Yanınıza en az iki yumuşak uçlu kurşun kalem ve silgi alın.
 • Eğer okula servis ile gitmiyorsanız her türlü ihtimali göz önüne alarak evden biraz erken çıkın.
 • Sınava girmeden önce mutlaka fizyolojik ihtiyaçlarınızı giderin.
 • Kaygılanmanıza neden olan kişilerden uzak durun.

Sınav sırasında

 • Sınav gözetmeninin açıklamalarını dikkatlice dinleyin.
 • Kitapçığınızı kontrol edin.
 • Yanıt kâğıdınızdaki aday numaranızı ve kimlik bilgilerinizi kontrol edin.
 • Yanıtlamaya başlamadan önce testi hızla gözden geçirin.
 • Cevap kâğıdına kitapçık türünüzü mutlaka işaretleyin.
 • Aynı soruyu birkaç kere okumaya başladığınızda veya zihniniz başka konulara yöneldiğinde 10-15 sn.lik dinlenme molası vermeniz ya da başka bir soruya geçmeniz daha iyi olacaktır.
 • Sınavda sadece sınavla ilgilenin. Başkalarının ne yaptığı, soruları ne kadar hızla çözdüğü, çevreden gelen sesler gibi unsurlar siz önemsemezseniz sizi etkilemez.
 • Sorulan soruya cevap olamayacak seçenekleri eleyin.
 • Uzun ve karışık görünen soruları atlamayın. Özellikle Türkçe paragraf sorularında önce soru kökünü okuyun. Böylece paragrafı, hangi bakış açısından değerlendirmeniz gerektiğini bilecek ve doğru cevabı kolayca bulabileceksiniz.
 • Matematik işlemlerini doğru yaptığınızdan emin olun.
 • Cevaplandırılmayan soruları soru kitapçığında bir işaret veya simge ile işaretlemek o soruların ikinci turda daha kolay bulmanızı sağlar.
 • Sınav süresince dikkatinizin dağıldığı anlar olabilir. Dikkatinizin dağılmaya başladığını hissettiğinizde 10-15 saniye gözlerinizi kapatın ve alnınızı şakaklarınızı ovarak rahatlatmaya çalışın.
 • Sınav sırasında zihninizdeki düşünceler başarınızı etkileyebilir. Bu durumda işinize yarayacak düşüncelerden yararlanabilirsiniz.

Örneğin: “Çalışmalarım doğrultusunda elimden geleni yapacağım, zorlandığım soruyu vaktim kalırsa dönmek üzere atlayacağım, soruları dikkatli okuyacağım, işlem hatası yapmamaya çalışacağım…” Sınavda yapabileceklerinizi düşünmeniz veriminizi artıracaktır.

 • Her sorudan sonra kodlamanıza yapın. Bunu bir zaman kaybı olarak düşünmeyin çünkü kodlama için geçen süre bir ölçüde dinlenme süresidir. Bu zaman dilimi içinde bir başka soruya geçmek için hazır hale gelinir. Cevaplamanız bittiğinde yanıt kâğıdınızı soru kitapçığıyla son kez kontrol ederek sınav görevlisine teslim ediniz.

Sınav aralarında

 • Sınav aralarında kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak dinlendirmeye dikkat edin.
 • Bitmiş sınavla ilgili performansınıza odaklanmak yerine (iyi de olsa beklediğinizden düşük de olsa) bir sonraki sınavınıza hazırlık yapın. Unutmayın, zaman sadece ileriye dönük akar. Aklınız geçmişte kalırsa yaşadığınız anı kaçırırsınız.
 • Sınav performansı ile ilgili olumsuz konuşan, kıyaslama yapan ya da kaygısı yüksek arkadaşlarınızla sohbet etmeyi tercih etmeyin. Kendinizi duygusal olarak koruyun.
 • Fizyolojik ihtiyaçlarınızı giderin.

Sınavdan sonra

 • İlk gün sınavlarını tamamladıktan sonra herhangi performansınız beklediğinizden iyi ya da kötü de olsa önünüzde bir sınav günü daha olduğunu unutmayın. Geride kalan sınavlara değil önünüzde olan sınavlara odaklanın.
 • Ertesi gün olacak sınava psikolojik ve fiziksel olarak hazır olmak için gerekli önlemleri alın. Kendinizi çok fazla yoracak etkinliklerden kaçının.
 • 23- 24 Kasım tarihlerindeki merkezi ortak sınavlardan sonra önünüzde devam edecek bir süreç olduğunu unutmayın. Çalışmalarınızı bunlara göre şekillendirin.

Dersler özelinde tavsiyeler

 • Türkçe: Türkçe dersinde bu yıl da okuma-anlama becerisini ölçen soruların ağırlıkta olacağı söylenebilir. Bu doğrultuda soru kökünden başlayarak sözcük, cümle ve paragraflar, dikkatle analiz edilerek ve seçenekler üzerinden eleme yöntemiyle çözülmelidir.
 • Matematik: Çarpanlar ve Katlar konusu müfredat programına yeni dahil edildiğinden öğrencilerin karşısına bir çok soru çıkmaktadır. Öğrenciler, kazanımların ışığında çalışmalarını tamamlamalı, bilgi kirliliği olmaması bakımından kazanıma uygun olmayan soru modellerinden uzak durmalıdırlar.
 • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi: Okuma-anlama ve yorumlama becerisini ölçen sorularda cevap düşünülürken, sadece verilen ayet, hadis ya da paragrafa göre düşünülmeli ve her cevap seçeneği mutlaka okunmalıdır.
 • Fen Bilimleri: Önceki senelerden farklı bazı kazanımlardan sorumlu olacak öğenciler grafik ve tablo içerikli soruları dikkatli analiz etmelidir. Deney soruları bilgiyi değil çıkarım yapma gücünü sorgular; bu sorularda tüm ifadeler doğru olsa bile cevap için sadece deney sonuçlarının dikkate alınması gerektiği unutulmamalıdır.
 • T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük: Dersimize ait kavramları bilmek, paragrafta bu kavramlara yönelik soru geldiğinde bilgiyi o doğrultuda yorumlamak öğrencilerin paragrafı anlamalarında ve yorumlamalarında kolaylık sağlayacaktır. Kronoloji sorularında eğer verilenlerden bilinmeyen varsa önce emin olunan yazılarak seçeneklerden eleme yoluyla da doğru cevaba ulaşılabilir.
 • Yabancı Dil: Öğrencilerin verilecek tablo veya paragrafların içerisinde olması muhtemel bilinmeyen kelimelere odaklanmaktansa kendisinden beklenen yorumlama becerisini kullanarak doğru cevaba ulaşmaları önem taşımaktadır. Bu nedenle öğrencilerimizin soruları dikkatle okumaları ve konuyu bütünsel olarak anlamaya çalışıp ona göre cevap vermeleri gerekmektedir.

‘TEOG’da başarı için ne yapmalı?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.