Tuz Gölü’nün dünü ve bugünü: SALT-TUZ fotoğraf sergisi

FMV Galeri Işık, Türkiye’nin en önemli doğal miraslarından biri olan Tuz Gölü’nün yok olma tehlikesine SALT – TUZ sergisiyle dikkat çekiyor.

SALT-TUZ Fotoğraf Sergisi: Tuz Gölü’nün dünü ve bugünü

Fotoğrafçı Salih Güler’in 10 yıl önce başlattığı, son 3 yıldır pek çok usta ve amatör fotoğrafçının destek verdiği proje, Tuz Gölü’nün dünü ve bugününü gözler önüne seriyor.

SALT-TUZ Fotoğraf Sergisi

Özel Çevre Koruma Alanı, Birinci Derece Doğal Sit Alanı, önemli bir kuş ve bitki alanı olmasına rağmen, hatalı ve bilinçsiz uygulamalarla kurumaya yüz tutan Tuz Gölü’nün yıllara dayanan değişimi, ‘SALT – TUZ’ Sergisi ile göz önüne seriliyor.


Göldeki doğal yaşam

SALT-TUZ Fotoğraf Sergisi

Salih Güler 10 yıl önce başlattığı, usta ve amatör fotoğrafçılardan ekibin 3 yıllık gözleminin ardından şekillenen sergide, Tuz Gölü’ndeki tehlikenin boyutuna dikkat çekiyor. Gölün doğal yaşam ve insan eliyle yapılanlar, farklı zamanlarda çekim yapan fotoğrafçıların objektifinden izleyiciye yansıyor.

SALT – TUZ Sergisi, doğal mirasımıza dikkat çekerken geleceğimiz olan gençlerin eğitimine de kaynak sağlayacak. Sergiden elde edilecek gelirle, öğrencilere eğitim bursu sağlanacak.

SALT – TUZ Sergisi 1 – 19 Kasım tarihleri arasında FMV Galeri Işık Teşvikiye’de izlenebilir.


Tuz Gölü nerede? Önemi nedir?

Tuz Gölü, İç Anadolu Bölgesi’nde Ankara, Konya ve Aksaray illerinin sınırının kesiştiği yerde yer alır. Türkiye’nin tuz ihtiyacının %40’ı bu gölden sağlanır. Tuz Gölü’nde tuz, meteorolojik suların yeraltına süzülerek daha önce oluşmuş tuz domlarını eritmesi ve tektonik hatlar boyunca yüzeye taşımasıyla oluşmaktadır.

Türkiye’nin yüzölçümü bakımından ikinci büyük gölü olan Tuz Gölü, çevresindeki platolar arasına gömülmüş bulunan geniş bir tektonik çukurluğun en derin yerindedir. Bu çukurluk Neojen’de tektonik hareketlerle oluşmuştur. Gölün içinde bulunduğu çukurluk doğu, batı ve güneyden faylarla çevrilidir. Kuvaterner’de, daha az yağışlı iklim koşullarında gölün yüz ölçümü küçülmüştür. Zamanla daha da küçülen göl, günümüzdeki durumuna kavuşmuştur.

Aksaray Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Semih Ekercin tarafından yapılan bir çalışmaya göre göl, 1915 yılından beri %85 oranında küçülmüştür. Semih Ekercin’e göre mevcut şartların devam etmesi durumunda tamamen yok olma tehdidi altındadır.

Contemporary İstanbul 2016: Katılımcı listesi ve sergilenecek eserler


Atatürk resimleri sergisi: Bu kalp seni unutur mu?