IŞİD’in video görüntüleri için Sefter Taş’ın babası ne dedi?

IŞİD’in kaçırdıktan sonra yakarak infaz ettiği video görüntülerinde 2 askerden biri olduğu iddia edilen Sefter Taş’ın babası Aydın Taş konuştu: “Şimdiye kadar hiç ayrıntılı bilgiledirilmedik, yine sadece araştırıyoruz dediler”

IŞİD'in video görüntüleri için sadece araştırıyoruz dediler

Kilis’te bulunan Şehit Mehmet Hudut Karakolu’nda askerlik yapan 22 yaşındaki Sefter Taş, 1 Eylül 2015 tarihinde IŞİD (DEAŞ) terör örgütü tarafından kaçırılmıştı. Olayın üzerinden bir yılı aşkın süre geçmesine rağmen asker Sefter Taş’tan hiç haber alınamadı.

“Görüntüler için sadece araştırıyoruz dediler”

Er Sefter Taş’ın durumunu ailesiyle konuşarak birkaç kez gündeme taşıyan BirGün, söz konusu ‘IŞİD, kaçırdığı 2 Türk askerini yaktı’ videosunun ardından tekrar baba Aydın Taş’a ulaştı.


BirGün‘den Zeynep Yüncüler’in haberine göre; ‘Kahroluyoruz’ diyen baba Taş, “Ne diyebilirim ki, bizim de bilgimiz yok, şimdiye kadar hiç ayrıntılı bilgilendirilmedik, görüntüler için sadece ‘araştırıyoruz’ dediler, biz de bekliyoruz, işin doğrusunu bilmiyoruz, yine bekleyeceğiz” diye konuştu.

Geçen Nisan ayında yine IŞİD’in yayımladığı Konstantiniyye dergisinde, kaçırdığı asker Sefter Taş’ın resimlerini yayınlaması üzerine BirGün’e konuşan baba Taş, “Bize bilgi verilmiyor, biz arıyoruz, onlar değil. Sadece sabredin diyorlar” demişti.

Ne olmuştu?

DEAŞ (IŞİD) El Bab yakınlarında kaçırdığı 2 askerimizin şehit edildiği iddia edilen görüntüleri yayımladı.

El Bab çevresinde IŞİD ile TSK – ÖSO arasındaki çatışmalar sürerken, örgütten vahşet videosu geldi. IŞİD’in propaganda hesapları tarafından yayımlanan video 2 askerimiz yakıldığını iddia ediyor.

IŞİD tarafından kaçırılmışlardı

DEAŞ, 29 Kasım 2016 tarihinde Suriye’nin El Bab kentinin batısındaki Ed Dana köyü yakınlarında Fırat Kalkanı operasyonu kapsamında bulunan 2 Türk askerini kaçırdığı iddia etmişti. IŞİD ile bağlantılı Amaq sitesi de son dakika olarak verdiği haberde 2 Türk askerini sağ ele geçirdiğini duyurmuştu.

29 Kasım’da Sputnik‘in yayımladığı habere göre IŞİD tarafından El Bab kentinin batısında yer alan Ed Dana köyü yakınlarında Türk askerlerinin olduğu alana ağır silahlarla saldırı düzenlenmişti. Saldırı esnasında 2 Türk askerini silahlarıyla birlikte sağ ele geçiren IŞİD, onları alıp hakimiyeti altındaki El Bab kentine götürdüğünü iddia etmişti.


Türk medyası haberi görmezden geldi

Türkiye’deki ana akım medya, haberi görmezden gelerek “iddia” olarak bile haber yayınlamadı. Ana akım haber kanalları, gazetelerin internet siteleri ya da ajanslar tek satır haber geçmedi. Bugünün gazetelerinde de vahşet videosuna dair hiçbir haber yer almadı.

Hükumetten açıklama yok

Video‘ya ilişkin açıklama beklenen Türk Silahlı Kuvvetleri ve iktidar da sessizliğini koruyor. TSK, son açıklamasında ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunda 24 DAEŞ’linin öldürüldüğünü duyurdu. Ancak iki Türk askerin yakılarak öldürüldüğü öne sürülen videonun doğru olup olmadığına dair ne yalanlama ne de doğrulama geldi. İktidar kanadından da şu zamana kadar bir açıklama yapılmış değil. Sessizliğin devam etmesi, iki askerin gerçekten de DEAŞ tarafından yakılarak katledildiği iddiasını güçlendiriyor.

Yakılarak infaz edilen 2 kişi Türkçe konuşuyor

Video görüntüsünde asker kamuflajı içindeki bir kişi Türkçe konuşarak isminin Sefer Taş olduğunu söylüyor. Sefer Taş, 1 Eylül 2015’te Suriye sınırındaki Kilis sınır karakolunda DEAŞ ile çıkan çatışmada kaybolan ve örgütün kaçırdığı sanılan askerin ismiydi. Taş’ın ailesi, basına konuşarak, oğullarının kurtarılması için yardım istemişti.

Diğer asker kamuflajlı ve yine Türkçe konuşan kişiyse isminin Fethi Şahin olduğunu, jandarma istihbaratta görev yaptığını söylüyor. Ancak bu kişiyi örgütün kaçırdığına dair bir bilgi bulunmuyor. Facebook’ta Fethi Şahin isimli bir hesapta da, IŞİD yanlısı paylaşımlar görülüyor.

Genelkurmay o video görüntülerini inceliyor

BBC Türkçe‘nin haberine göre Milli Savunma Bakanlığı yetkilileri, dün akşam sosyal medyada IŞİD tarafından paylaşılan video ve fotoğraf görüntülerinin gerçek olup olmadığına ilişkin bir tespit yapılmasının ardından bakanlıktan konuyla ilgili bir açıklama yapılacağını söyledi.

Kılıçdaroğlu, IŞİD’in 2 Türk askerini yaktığı iddiasıyla paylaşılan video görüntülerini sordu

IŞİD’in 2 Türk askerinin yakılma anlarına ait olduğunu öne sürdüğü video ve fotoğraflar konusunda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu “Hükumetten askerlerimizin diri diri yakıldığı görüntülere cevap bekliyoruz” dedi.


Editör notu: IŞİD’in yayınladığı video görüntüleri terör örgütü propagandası olup, İndigo Dergisi’nin Yayın İlkeleri‘ne aykırı olduğu için hiçbir şekilde yayınlanmamış ve yayınlanmayacaktır.

DEAŞ 2 Türk askerini yakarak öldürdü iddiası

Kılıçdaroğlu IŞİD’in 2 Türk askerini yaktığı iddiasını sordu


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.