Büyükelçi Karlov suikastini Fetih el Şam (El Nusra) üstlendi

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a önceki gün düzenlenen suikastı, Fetih el Şam Cephesi (El Kaide’den ayrılmadan önceki adıyla El Nusra Cephesi) üstlendi.

rusya Büyükelçi Karlov suikastini Fetih el Şam (El Nusra) üstlendi

Fetih el Şam, Karlov’a düzenlenen suikastı, internette paylaşılan bir mektup ile üstlendi. Karlov önceki gün bir sanat galerisindeki sergi açılışında uğradığı silahlı saldırı sonucunda hayatını kaybetmişti. Karlov’a ateş ettikten sonra “Halep’i unutmayın, Suriye’yi unutmayın” diye bağıran Mevlüt Mert Altıntaş isimli saldırgan güvenlik güçlerince öldürülmüştü. Rusya Dışişleri Bakanlığı, suikastı ‘terör eylemi’ olarak nitelemişti.

Fetih El Şam kimdir?

Şam Fethi Cephesi ya da Fetih el Şam Cephesi, 28 Temmuz 2016’da el-Kaide’den ayrıldıklarını duyuran ve feshedilen el-Nusra Cephesi’nin değiştirdiği isim.


Fetih El Şam kimdir? karlov suikasti

Yeni adıyla ‘Suriye devrimini savunma’ amacı taşıdıklarını iddia eden Fetih El Şam terör örgütü, diğer yandan Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya’nın yaptığı saldırı ‘bahanelerini’ engellemek için bu adımı attıklarını duyurdular.

Şam Fethi Cephesi (Fetih El Şam) lideri bu kararı Suriye devrimini korumak, birlik beraberlik ve Şam halkının Amerika Birleşik Devletleri taraflı güvenliğini sağlamak (Amerika Birleşik Devletleri Nusra’nın El-Kaide ile bağlantılı olmasından dolayı Nusra’ya operasyonlar yapıyor ve bu operasyonlarda halk büyük ölçüde etkileniyordu.) için verdiklerini duyurdu. Birleşmiş Milletler tarafından yapılan açıklamada, grubun adını değiştirmesine karşın “terör listesinde kalacağı” duyuruldu.

ABD, gereksiz yere FETÖ işaret edilmemeli demişti

Amerikan yönetimi, Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov’a düzenlenen suikastın arkasında ‘FETÖ’nün bulunduğuna yönelik iddiaya, “Gereksiz yere buraya işaret edilmemeli” diye karşılık verdi.


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby

Üst düzey bir emniyet yetkilisi Altıntaş’ın ‘FETÖ’ bağlantısına dair ‘çok kuvvetli işaretler’ bulunduğunu öne sürmüştü. FETÖ terör örgütü lideri Fethullah Gülen ise bu iddiayı ‘gülünç’ bulduğunu aktarmıştı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü John Kirby, “Şu anda bir soruşturma başladı. Henüz soruşturma bitmeden yapılacak erken bir değerlendirmenin kimseye faydası olmaz. Yoğunlaşmamız gerekiyor. Soruşturma sona erene kadar gereksiz yere bura işaret edilmemeli” diye konuşmuştu.

Şamil Tayyar’dan ilginç iddia: Suikast NATO operasyonu

AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar, bir televizyon kanalında yaptığı değerlendirmede, Rus Büyükelçi Andrey Karlov’un öldürülmesinin NATO’nun bir operasyonu olduğunu iddia etmişti.

Tayyar, “Rus Büyükelçisine yapılan suikast bir NATO operasyonudur. Rus Büyükelçisine suikast 15 Temmuz hesabının kapanmadığının göstergesidir” ifadelerine yer verdi. Sürece dikkat edilmesi gerektiğini savunan Tayyar, “Bu süreçte provokatif eylemleri dikkate almak, risk analizi yapmak gerekir” şeklinde konuşmuştu.

mevlüt mert altıntaş

Suikastçi Mevlüt Mert Altıntaş nasıl öldürüldü?


Rus Büyükelçi Karlov’un öldürülmesiyle ilgili soruşturma Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Anayasal Düzene Karşı İşlenen Suçlar Soruşturma Bürosu ve saldırıdan sonra Ankara’ya gelen 18 kişilik Rus heyeti tarafından ortak yürütülüyor. Yapılan incelemeler sonucu, saldırganın polisle 15 dakika çatıştığı ve ‘teslim ol’ çağrılarına ateşle karşılık verdiği belirtildi. (Kaynak: SputnikNews)

Büyükelçi Karlov suikastı nasıl değerlendirilmeli?

Rusya Büyükelçisi Karlov suikastinde kimin parmağı var?