Rusya’dan ABD’ye misilleme uyarısı

Rusya, 35 diplomatını sınır dışı etme kararı alan ABD’yi misillemede bulunacağı yolunda uyardı.

Rusya'dan ABD'ye misilleme uyarısı

Rusya’dan 35 diplomatını sınır dışı etme kararı alan ABD’ye misilleme uyarısı

BBC Türkçe’nin haberine göre, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Washington’a mütekabiliyet esasına dayalı uygun bir yanıt verileceğini söyledi.

Peskov ayrıca verecekleri yanıtın ABD’yi “ciddi şekilde rahatsız edeceğini” belirtti.


Rus sözcü, ABD Başkanı Barack Obama’nın eylemlerinin, Washington’un “öngörülemez ve saldırgan” bir dış politika izlediğini gösterdiğini de kaydetti.

Sözcü Peskov buna karşın yanıt vermekte acele etmeyeceklerini vurgulayarak, ülkesinin atacağı adım için ABD’de Donald Trump’ın başkanlık görevini devralmasını bekleyebileceğinin de sinyalini verdi.

Amerikan yönetimi, Rusya’nın bilgisayar korsanlığı yoluyla başkanlık seçimlerine müdahale ettiği iddiaları nedeniyle 35 Rus diplomatı “istenmeyen adam” ilan etmişti.

Rusya’nın Washington Büyükelçiliği ve San Fransisco Konsolosluğu’nda çalışan diplomatlara ve ailelerine ülkeyi terk etmeleri için 72 saat süre verilmişti.

Rusya iddiaları reddediyor

ABD Başkanı Barack Obama daha önce, Demokrat başkan adayı Hillary Clinton’ın seçim kampanyasına yönelik siber saldırıların arkasında Rusya’nın olduğu iddiaları karşısında harekete geçileceğini söylemişti.

Obama ayrıca Rusya’nın faaliyetlerini tüm Amerikalıları telaşlandırması gerektiğini belirtmişti.

Rusya ise iddiaları reddediyor.

ABD’nin 45. başkanı seçilen ve 20 Ocak’ta görevi Barack Obama’dan deralacak olan Donald Trump geçmişte sık sık Rusya’nın seçim sürecinde siber saldırılar düzenlediğine inanmadığını söylemişti.


Donald Trump daha sonra ise başkanlık görevini devraldığında istihbarat yetkilileriyle konuyu ele alacağını açıklamıştı.

Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de genel ateşkes planı

Suriye’ye giden Rusya Savunma Bakanlığı’na ait uçak düştü

Rusya Büyükelçisi Karlov suikastinde kimin parmağı var?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.