Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de genel ateşkes planı

Suriye’de halen devam eden iç savaşta hükümet ile muhalifler arasında anlaşan Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığı duyuruldu.

 Türkiye ve Rusya'nın Suriye’de genel ateşkes planı

Anadolu Ajansı, son dakika bilgisi olarak geçtiği haberinde Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığını yazdı.

Çavuşoğlu: Rusya’yla Suriye’de ateşkes planı hazırladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile birlikte Suriye’de ateşkes için bir plan hazırladıklarını açıkladı. Ancak Çavuşoğlu ülkedeki geçiş döneminin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad liderliğinde olmasını muhaliflerin kabul etmeyeceğini vurguladı.


Çavuşoğlu Ankara’da Cumhurbaşkanlığı sarayındaki ödül töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye’de çözümle ilgili iki metin var. Biri siyasi geçiş süreci, diğeri de ateşkesle ilgili. Bu anlaşmalar her an uygulanabilir” dedi.

Ancak Çavuşoğlu, Beşar Esad yönetiminde bir siyasi geçiş sürecinin mümkün olmadığını vurguladı ve “Bütün dünya Esad ile bir siyasi geçiş sürecinin imkansız olduğunu biliyor ve ayrıca bu insanların Esad’ın etrafında birleşmesinin mümkün olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta yapılan üçlü zirve

Rusya’nın başkenti geçen hafta gerçekleşen üçlü zirvede, Moskova’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de önceliğin Esad yönetimini iktidardan düşürmek değil, “terörle savaş” olduğu konusunda uzlaşarak Suriye’de siyasi çözüm için ortaklaşa yürütülecek sürecin başlatıldığını açıklamıştı.

Sekiz maddelik deklarasyonda, yıllardır Suriye iç savaşının rejim değişikliği olmadan ve Beşar Esad iktidardan ayrılmadan bitirilemeyeceğini savunan Türkiye’nin şu zamana kadarki politikasıyla ‘taban tabana zıt’ ifadeler de bulunuyordu.

Anadolu Ajansı Türkiye ile Rusya’nın, Suriye’de bir ateşkes planı üzerinde uzlaştıklarını duyurmuştu.


Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov yorum yapmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise uzlaşma haberiyle ilgili bilgisi olmadığını ve bir yorum yapmayacağını söyledi.

Peskov, Rusya ve Türkiye’nin Astana’da gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeler için “birçok muhtemel diyalog modeliyle ilgili sürekli temas halinde olduğunu” da ekledi. Ocak ayında düzenlenecek toplantılarda, Türkiye, İran ve Rusya’nın yanı sıra, Suriye hükümeti ve muhalifler yer alacak.

Anadolu Ajansı’nın, “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı habere göre, Türkiye ile Rusya, Halep’in doğusunda ilan edilen ateşkes ve tahliyeden sonra ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldı.

Planın, Suriye hükümet güçleri ve rejimi ve rejim yanlısı grupların muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması hedefleniyor.

Ateşkesin gece yarısı yürürlüğe girmesinin hedeflendiği kaydedildi.

AA: Türkiye ve Rusya garantör olacak

Anadolu Ajansın haberinde, Ankara ve Moskova’nın uzlaşma çerçevesinde ateşkesin yürürlüğe girmesi için çaba göstereceği ancak “terör örgütlerinin” ateşkes kapsamı dışında tutulacağı vurgusu yapıldı.


Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhaliflerin, Kazakistan’da siyasi müzakerelere başlayacağı bildirilirken Türkiye ve Rusya’nın ayrıca sürecin garantörlüğünü yaparak müzakerelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçladığı da ifade edildi.

 Rusya Büyükelçisi Karlov suikastinde kimin parmağı var?

Suriye’ye giderken evdeki bulgurdan nasıl olduk?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.