Türkiye ve Rusya’nın Suriye’de genel ateşkes planı

Suriye’de halen devam eden iç savaşta hükümet ile muhalifler arasında anlaşan Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığı duyuruldu.

 Türkiye ve Rusya'nın Suriye’de genel ateşkes planı

Anadolu Ajansı, son dakika bilgisi olarak geçtiği haberinde Türkiye ve Rusya’nın, Suriye’de taraflara sunacakları genel ateşkes planı önerisinde anlaştığını yazdı.

Çavuşoğlu: Rusya’yla Suriye’de ateşkes planı hazırladık

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ile birlikte Suriye’de ateşkes için bir plan hazırladıklarını açıkladı. Ancak Çavuşoğlu ülkedeki geçiş döneminin Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad liderliğinde olmasını muhaliflerin kabul etmeyeceğini vurguladı.


Çavuşoğlu Ankara’da Cumhurbaşkanlığı sarayındaki ödül töreninde gazetecilere yaptığı açıklamada, “Suriye’de çözümle ilgili iki metin var. Biri siyasi geçiş süreci, diğeri de ateşkesle ilgili. Bu anlaşmalar her an uygulanabilir” dedi.

Ancak Çavuşoğlu, Beşar Esad yönetiminde bir siyasi geçiş sürecinin mümkün olmadığını vurguladı ve “Bütün dünya Esad ile bir siyasi geçiş sürecinin imkansız olduğunu biliyor ve ayrıca bu insanların Esad’ın etrafında birleşmesinin mümkün olmadığını biliyoruz” diye konuştu.

Geçen hafta yapılan üçlü zirve

Rusya’nın başkenti geçen hafta gerçekleşen üçlü zirvede, Moskova’da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Suriye’de önceliğin Esad yönetimini iktidardan düşürmek değil, “terörle savaş” olduğu konusunda uzlaşarak Suriye’de siyasi çözüm için ortaklaşa yürütülecek sürecin başlatıldığını açıklamıştı.

Sekiz maddelik deklarasyonda, yıllardır Suriye iç savaşının rejim değişikliği olmadan ve Beşar Esad iktidardan ayrılmadan bitirilemeyeceğini savunan Türkiye’nin şu zamana kadarki politikasıyla ‘taban tabana zıt’ ifadeler de bulunuyordu.

Anadolu Ajansı Türkiye ile Rusya’nın, Suriye’de bir ateşkes planı üzerinde uzlaştıklarını duyurmuştu.


Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov yorum yapmadı

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov ise uzlaşma haberiyle ilgili bilgisi olmadığını ve bir yorum yapmayacağını söyledi.

Peskov, Rusya ve Türkiye’nin Astana’da gerçekleştirilmesi planlanan görüşmeler için “birçok muhtemel diyalog modeliyle ilgili sürekli temas halinde olduğunu” da ekledi. Ocak ayında düzenlenecek toplantılarda, Türkiye, İran ve Rusya’nın yanı sıra, Suriye hükümeti ve muhalifler yer alacak.

Anadolu Ajansı’nın, “güvenilir kaynaklara” dayandırdığı habere göre, Türkiye ile Rusya, Halep’in doğusunda ilan edilen ateşkes ve tahliyeden sonra ateşkesin ülke genelinde yaygınlaştırılması için taraflara önerecekleri bir plan üzerinde mutabık kaldı.

Planın, Suriye hükümet güçleri ve rejimi ve rejim yanlısı grupların muhaliflerle çatıştığı tüm bölgelerde uygulanması hedefleniyor.

Ateşkesin gece yarısı yürürlüğe girmesinin hedeflendiği kaydedildi.

AA: Türkiye ve Rusya garantör olacak

Anadolu Ajansın haberinde, Ankara ve Moskova’nın uzlaşma çerçevesinde ateşkesin yürürlüğe girmesi için çaba göstereceği ancak “terör örgütlerinin” ateşkes kapsamı dışında tutulacağı vurgusu yapıldı.


Ateşkesin başarılı olması durumunda rejim ve muhaliflerin, Kazakistan’da siyasi müzakerelere başlayacağı bildirilirken Türkiye ve Rusya’nın ayrıca sürecin garantörlüğünü yaparak müzakerelerde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararında öngörülen siyasi geçiş süreci çerçevesinde katkı sunmayı amaçladığı da ifade edildi.

 Rusya Büyükelçisi Karlov suikastinde kimin parmağı var?

Suriye’ye giderken evdeki bulgurdan nasıl olduk?