Sıra dışı kadınlardan Türkiye’yi tanıtan başarı hikayeleri

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi (TİM) tarafından düzenlenen Türkiye İnovasyon Haftası’nın ikinci gününe ‘Sıra Dışı Kadınlar’ paneli damga vurdu.

Sıra dışı kadınlardan, Türkiye’yi tanıtan başarı hikayeleri

Dünyanın ilk 50 top modeli arasında yer alan Tülin Şahin, mankenlik mesleği boyunca yurt dışında çalıştığı ajanslara, Türkiye’de iş yapma teklifinde bulunduğunu ve tüm yurt dışı ziyaretlerinde Türk ürünlerini yanında taşıdığını söyledi.

Ekonomi Bakanlığı koordinatörlüğünde Türkiye İhracatçıları Meclisi’nin (TİM) sürdürülebilir kalkınma yolunda yenilikçi çalışmaları desteklemek amacıyla düzenlediği 5. Türkiye İnovasyon Haftası İstanbul Kongre Merkezi’nde devam ediyor.


TİM’in ev sahipliğinde Arçelik, Çalık Holding, Sabancı Holding, Turkcell, Türkiye Ekonomi Bankası ve Türk Hava Yolları sponsorluğunda düzenlenen etkinliğe Hürriyet Gazetesi Ekonomi Editörü Elif Ergu’nun moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Sıra Dışı Kadınlar’ paneli damga vurdu.

Sanattan iş dünyasına kadar pek çok alanda kendini ispat etmiş isimler, Türkiye İnovasyon Haftası’nda başarı hikayelerini anlatarak, gençlere ve kadınlarla önemli mesajlar verdiler.

“Türk oluşum dünyada dikkat çekti”

Sıra dışı kadınlar Tülin Şahin

Dünyanın ilk 50 top modeli arasında yer alan Tülin Şahin, panelde mankenlik mesleğindeki başarı hikayesini şu sözleri ile paylaştı: “16 yıldır mankenlik yapıyorum. Bugün dünyaca ünlü isimlerin marka yüzü olacağım hiç aklıma gelmezdi. Profesyonel olarak bu işe başladığım da moda politikamı geliştirdim. Danimarka’dan Paris’e gittim. Dünyaya açılınca Türk oluşumun çok dikkat çektiğini gördüm. Ben bu dikkati neden burada tutuyorum dedim ve ülkeme geldim. Çalıştığım ajanslara adresimin Türkiye olduğun söyledim. Çalıştığım her markaya bir sonraki çekimi Türkiye’de yapalım dedim. Hepsi bu teklifimi iyi karşıladı. Bugün Ortaköy meydanını yılbaşı kampanyası için kapattık.”

“Tüm uçuşlarımda THY zorunluluğu getirdim”

Şahin, birlikte çalıştıkları ajanslara yurt dışı uçuşlarında kullanacağı uçak biletlerini Türk Hava Yolları’ndan alma zorunluluğu getirdiğine dikkat çekerek, “Bütün uçuş biletlerimde Türk Hava Yolları’nı kullanıyorum. Kendimce ülkeme katkıda bulunmayı amaçlıyorum hatta adım ‘THY Tülin’e çıktı. Yurt dışı ziyaretlerimde de yanımda hep bir Türk ürünü taşıdım. Kadınlar lütfen yaratın, üretin. Yaratan üreten bir kadından daha güzel bir kadın yoktur” dedi.


Sempatik tavırları ve başarı hikayesi ile Türkiye İnovasyon Haftası’nda herkesi etkileyen Arslanköy Kadınlar Tiyatro Topluluğunun Kurucusu, Yönetmen, Yazar ve Oyuncu Ümmiye Koçak, etkinlikte sanatın ve sanatçının köylüsü ya da şehirlisi olmayacağının mesajını verdi.

Sıra dışı kadınlardan,Ümmiye Koçak

Adana’nın bir köyünde yaşayan Koçak, 60’lı yıllarda köyünde ilk okula giderken Maksim Gorki’nin bir kitabının kapağındaki resimden etkilenerek, gaz lambası ışığında aynı gün sabaha kadar kitabı okuyup bitirdiğini anlatarak, “Okuduğum kitap aynı bizim köyü anlatıyordu. Kitaptan aldığım mesaj da hayal kurmanın beleş olduğu kimsenin hayaline kesinlikle karışamayacağı oldu” diye konuştu.

Ümmiye Koçak, köyünün sesini duyurmak için bir şeyler yapmaya karar verdiğini, köyde kapı kapı gezerek, kadınlara tiyatroyu anlattığını söyledi. Koçak : “Tiyatro oyunu yazdım oyunda oynatmak için komşularımı ikna etmeye çalıştım. Arkadaşlarımın arasında ‘ tiyatro nedir, yenecek bir şey midir’ diye soran bile oldu. Onlara bu oyunu oynarsak, erkeklerden ilk kez takdir alacağımıza ikna ettim ve 40 tane kadın arkadaşım arasından 7’sini ikna ettim. Köyümüzü anlatan oyunumuzu oynadık. Erkekler çok beğendi. Aynı bizi yazmışsınız diye söylediler” dedi.

“Sanatın köylüsü şehirlisi olmaz”

Koçak, 2005 yılında kadınların sesini daha da iyi duyurabilmek için film yapmaya karar verdiğini ve Yün Bebek’i çektiğini söyledi. Yurt dışından da ödül aldığını hayal bile etmediğini anlatan Ümmiye Koçak, “İyi bir desteğe de ihtiyacımız var. Devlet bursu ile okuyan Küçük Elif’in öğretmen olduğunu anlatan filmimin ikincisini çekmek istiyorum. Gelin birlikte çekelim. Sanatın köylüsü şehirlisi yok” dedi.


Türkiye’de erkek egemen olan enerji sektörünün önde gelen kadın yöneticilerinden olan OMV Petrol Ofisi CEO’su Gülsüm Azeri de Türk kadını olarak Avrupa’daki oluşumlarda Türkiye’yi temsil ettiğini söyledi. Azeri, Türkiye İnovasyon Haftası’nda gençlere potansiyellerini görebilecekleri yöneticiler ile birlikte çalışmaları gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu. Panelin bir başka önemli konuşmacısı da İkea’ya tasarımlar yapan ilk Türk tasarımcı Pınar Demirdağ oldu.

Atatürk ve Türk kadınına verdiği önem


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.