ABD Büyükelçiliği’nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin resmi Twitter hesabından çok tartışılan Nihat Erim paylaşımı yapıldı. Birçok Twitter kullanıcısı, ABD’nin, bu tweetle Türkiye’ye açık bir şekilde tehdit mesajı vermeye çalıştığını savundu.

ABD Büyükelçiliği'nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı

19 Temmuz 1980’de gerçekleştirilen Nihat Erim suikastı, 12 Eylül 1980 askeri darbesine giden süreçte önemli köşe taşlarından biri olarak kabul ediliyor.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Twitter hesabından 1971-1972 yıllarında Türkiye Başbakanlığı görevinde bulunan ve Türkiye’nin suikasta uğrayarak öldürülen tek başbakanı olan Nihat Erim’in, dönemin ABD Başkanı Richard Nixon’la yaptığı görüşmeden bir kare paylaştı.

Büyükelçilik, 19 Temmuz 1980’de suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Türkiye’nin eski başbakanlarından Nihat Erim‘in fotoğrafını #TürkAmerikanDostluğu etiketini kullanarak paylaştı.


ABD Büyükelçiliği'nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı​Tartışma yaratan nokta ise Nihat Erim’in ABD Başkanı’yla yaptığı görüşmenin 19 Mart 1971 tarihinde yapılmasıydı. Yani bu ziyaretin yıldönümü de değildi.

Büyükelçiliğin sosyal medyadaki geçmiş fotoğrafların paylaşıldığı etiketin adı olan #ThrowbackThursday (#tbt) ve #TürkAmerikanDostluğu etiketlerini kullanması ilgi çekti.

Çok sayıda Twitter kullanıcısı ise, ABD’nin, bu tweetle Türkiye’ye açık bir şekilde tehdit mesajı vermeye çalıştığını savundu. Bazı kullanıcılar Türkiye’nin, İncirliğin kapatılacağı mesajlarının ardından böyle bir tehdit mesajı verildiği yorumlarını yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı ABD Büyükelçiliği'nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı ABD Büyükelçiliği'nden ortalığı karıştıran Nihat Erim paylaşımı

Başbakan Binali Yıldırım: Zevzeklik


ABD Ankara Büyükelçiliği’nin Perşembe günü Twitter’dan, 1980’de suikast sonucu öldürülen eski başbakanlardan Nihat Erim’in eski ABD Başkanı Richard Nixon’la yaptığı görüşmeden bir fotoğraf paylaşması, Başbakan Binali Yıldırım’a soruldu. Yıldırım, ABD Büyükelçisi’ni kast ederek, “Nereden aklına gelmiş gider ayak, sormak lâzım kendisine. Ben de bir alâka kuramadım hangi mesajı verdiğini. Altında bir mesaj yoksa zevzeklik yapmış” dedi.

ABD için İncirlik neden vazgeçilmez bir üs?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.