Eğitim-Sen raporu: Dindar ve kindar nesil hedefleniyor

Eğitim-Sen, ‘Eğitime Yönelik Saldırı ve Tehditlerin Gölgesinde 2016-2017 Eğitim Öğretim Yılı I. Yarıyıl Değerlendirmesi’ raporunu açıkladı.

Eğitim-Sen raporu: dindar ve kindar nesil hedefleniyor

Raporda, hükümetin darbe girişimini fırsata çevirdiği ve ‘dindar ve kindar nesil’ hedefine uygun olarak eğitimin dini kurallara göre şekillendirildiği uyarısında bulunuldu.

Eğitim-Sen Genel Başkanı Kamuran Karaca, bakanlığın geçen hafta açıkladığı tartışmalı eğitim müfredatıyla ilgili sendika üyelerine ‘Atatürkçülük, evrim teorisi ve cumhuriyet değerleri’ konularında müfredat dışına çıkmalarını önererek ‘laik, bilimsel ve seküler’ eğitimi savunma çağrısında bulunacaklarını açıklamıştı.Eğitimde 15 Temmuz darbe girişimi fırsata çevrildi

Birgün’den Burcu Cansu’nun haberine göre, değerlendirme raporunu kamuoyuna duyuran Karaca, 2016-2017 eğitim öğretim yılının ilk yarısının 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında hükümet ve MEB’in başlattığı ‘hukuksuz ihraç ve açığa alma’ların yaşandığı bir dönem olduğunu vurguladı.

Eğitim sistemi alarm veriyor: ‘Dini eğitim devlet eliyle yaygınlaştırılıyor’


Türkiye’de eğitim sisteminin ciddi anlamda alarm verdiğini ifade eden Karaca, ikili öğretimden niteliksiz eğitime, eğitimin özelleştirilmesinden, karma eğitim karşıtlığına, taşımalı eğitimden öğrenciden katkı parası alınmasına, TEOG garabetinden PISA 2015 gibi uluslararası sınavlardaki başarısız sonuçlara kadar çok sayıda konuda ciddi sorunlar yaşandığına değindi.

Dini eğitimin ‘devlet eliyle’ yaygınlaştırıldığının belirtildiği raporda öne çıkan başlıklar

  •  2011’de 13 milyar 650 milyon TL olan cepten yapılan eğitim harcamaları 2015’te yaklaşık iki kat artarak 25 milyar 204 milyon TL’ye yükseldi. Devletin eğitim harcamasındaki payı 2014’te yüzde 77,7 iken, 2015’de yüzde 74,3’e düştü.
  •  2003-2004 eğitim öğretim yılında sadece 267 bin 235 aktif öğrenci bulunurken, 2016-2017 eğitim öğretim yılında TEOG sınavı sonucu tercih yapmayan veya tercihlerine yerleşmeyenler hariç olmak üzere 1 milyon 387 bin 784 aktif öğrenci bulunmaktadır. Son 14 yıl içinde açık öğretime kayıt yaptıranların sayısı 5,6 kat arttı.
  •  2016-2017 eğitim öğretim yılında 30 bin 470 öğretmen, hukuki delil ya da suçlama olmaksızın ihraç edildi. 24 bin 490 öğretmen açığa alındı. 16 bin 759’u aylar sonra görevlerine iade edildi.
  •  15 Temmuz darbe girişimi sonrasında eğitimde “sözleşmeli istihdam” uygulaması kapsamında 18 bin “sözleşmeli öğretmen” ataması yapıldı.
  •  55 proje okulda bin 187 öğretmenin görev yeri zorla değiştirildi. Bazı okullarda öğretmenlerin yüzde 70’i başka okullara tayin edildi.

Eğitimciler Birliği Sendikası: Atatürkçülük kaldırılsın

Atatürk’ü anlayabildik mi Ey Türk Gençliği?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.