Kredi ve kredi kartı borcu olanlara tanınan ikinci şans

Eylül ayında resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren, bireysel kredi kartlarına taksit sayını 12’ye çıkaran düzenleme ve kart borcunun yeniden yapılandırılmasına olanak veren karar 27 Eylül tarihli karar sonrasında tüketici ve kredi kartı borcu olan vatandaşlar rahat bir nefes almıştı. Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kredi ve kredi kartı borcu olanlara tanınan ikinci şans

Kredi Kartı Borcu Yapılandırma işlemi başladı: İkinci şans borçluları sevindirdi

Eylül ayında yürürlüğe giren milyonlarca tüketiciyi ilgilendiren kredi ve kredi kartı borcu yapılandırma işlemlerindeki düzenlemenin ardından tüketici kredisi ve kredi kartı borcu olanlar borçlarını 72 aya kadar yapılandırabilecekleri duyurulmuştu.

Uzmanlardan uyarı: kredinizi farklı bir bankadan alın

Tüketici kredisi ve kredi kartı borcu yapılandırması yapmayı düşünen vatandaşlar için uzmanlar, borcunu kapatmak için yapılandırma işlemi yerine kredi çekmeyi tercih edenlere öneride bulunuyor. Buna göre “kredi borcunuzun olduğu bankadan değil, başka bir bankadan çekerseniz daha düşük faiz imkânı elde ederseniz. Tabii kredi sicilinizin iyi olması önemli” uyarısı yapmanın yanında tüketiciler yapılandırmada makul faiz oranlarının belirlemesinin iki tarafa da faydası olacağını belirtiyor.


Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Aydın, bankalar tarafından yeniden yapılandırılan bireysel kredilere ilişkin açıklamada bulundu.

Kredi ve kredi kartı borcu olanlara tanınan ikinci şans

Aydın, düzenlemelerin ve imkânların getirdiği esnekliklerin en üst düzeyde kullanılarak, borçlarını ödemeye niyetli olan ve ek süreye ihtiyaç duyan müşterilere gerekli kolaylıkların sağlandığını vurguladı.

Küresel ekonomik ve bölgesel siyasi gelişmelerin de etkisiyle, ekonomik faaliyetlerde sık aralıklarla iniş ve çıkışlar yaşanabildiğini belirten Aydın, önlemlerin proaktif bir yaklaşımla ele alınmasının sorunların çözümüne çok önemli katkılar sağlayacağını söyledi.

Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikteki değişikliklerin 27 Eylül 2016 tarihinde yürürlüğe girdiğini hatırlatan Hüseyin Aydın, yeni düzenlemeyle bireysel kredilerin yeniden yapılandırılmasının daha da kolaylaştığını belirtti.


1 milyondan fazla borçlu faydalandı

Bankalardan toplanan istatistiklere göre, Ekim-Aralık 2016 döneminde 562 bin kişinin 2,4 milyar TL kredi kartı borcunun yapılandırıldığını aktaran Aydın, aynı dönemde 456 bin kişinin ise 6,4 milyar TL tutarındaki tüketici kredisinin yapılandırıldığını ifade etti.

Böylece 1 milyondan fazla kişinin yaklaşık 8,6 milyar TL borcu yapılandırılmış oldu. Yeniden yapılandırmalarda vade; kredi kartlarında 23, tüketici kredilerinde ise 37 ay olarak gerçekleşti.

Düzenlemeden önceki uygulamada kredi kartı açık kalmak kaydıyla, kredi kartı borçlarında yapılandırma 12 ay ile sınırlıydı.


Tüketici kredilerinde ise 24 ay vade ile yapılandırma yapılıyordu.

Banka kredisi kullanan herkesi ilgilendiren açıklama

Bu bankalardan kredi çektiyseniz 115 bin lira tazminat alabileceksiniz!