Kahvehanede laiklik çağrısı yapan iki genç tutuklandı

Okmeydanı’nda bir kahvehanede laiklik çağrısı ve IŞİD’e karşı mücadele konuşması yapan Halkevi üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla tutuklandı.

Kahvehanede laiklik çağrısı yapan iki genç tutuklandı

Laiklik ve IŞİD’e karşı mücadele çağrısı yapmışlardı

Sendika.org’un haberine göre dün gözaltına alınan ve bugün mahkemeye çıkarılan Halkevleri üyeleri, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı. Tutuklama haberini CHP’li vekil Barış Yarkadaş da Twitter hesabından doğruladı.

Halkevleri üyeleri, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı. Tutuklama haberini CHP’li vekil Barış Yarkadaş ayşegül başar hamit dışkaya

Neden tutuklandılar?

Yeni yılda Reina’da gerçekleşen terör saldırısının ardından Okmeydanı’ndaki bir kahvehanede vatandaşları IŞİD militanları ve cihatçılara karşı mücadeleye davet eden ve laiklik çağrısı yapan Halkevi üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın tutuklanmasıyla ilgili ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ gerekçe gösterildi.


İçişleri Bakanlığı, gençlerinin konuşmasının yer aldığı videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Twitter’da “Terörle Mücadele Ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize ihbar edin” diye yazmıştı. Daha sonra CHP’nin tepki göstermesi üzerine Twitter paylaşımı silinmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı o tweet:

İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı tweet laiklik çağrısı ihbar iç savaş

İşte gençlerin tutuklanmalarına neden olan söylemleri:

“Katliamlarıyla hayatımıza zulmetmeye çalışan insanlardır. Biz diyoruz ki artık yeter. Artık buraya kadar. Bundan sonra mahallerimizde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir gerici cihatçı çeteciye geçit vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır, bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demektir. Kardeşlik demektir. İnsancıl bir yaşam mücadelesi demektir. Bizler, herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz. Dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz”

İşte suç teşkil eden o konuşmalar:


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter’dan yaptığı paylaşımla, laiklik çağrısı yapan gençleri savundu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımla, laiklik çağrısı yapan gençleri savundu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Barbaros Şansal açıklaması