Kahvehanede laiklik çağrısı yapan iki genç tutuklandı

Okmeydanı’nda bir kahvehanede laiklik çağrısı ve IŞİD’e karşı mücadele konuşması yapan Halkevi üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla tutuklandı.

Kahvehanede laiklik çağrısı yapan iki genç tutuklandı

Laiklik ve IŞİD’e karşı mücadele çağrısı yapmışlardı

Sendika.org’un haberine göre dün gözaltına alınan ve bugün mahkemeye çıkarılan Halkevleri üyeleri, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı. Tutuklama haberini CHP’li vekil Barış Yarkadaş da Twitter hesabından doğruladı.

Halkevleri üyeleri, ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan tutuklandı. Tutuklama haberini CHP’li vekil Barış Yarkadaş ayşegül başar hamit dışkaya

Neden tutuklandılar?

Yeni yılda Reina’da gerçekleşen terör saldırısının ardından Okmeydanı’ndaki bir kahvehanede vatandaşları IŞİD militanları ve cihatçılara karşı mücadeleye davet eden ve laiklik çağrısı yapan Halkevi üyesi Ayşegül Başar ve Hamit Dışkaya’nın tutuklanmasıyla ilgili ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ gerekçe gösterildi.


İçişleri Bakanlığı, gençlerinin konuşmasının yer aldığı videonun sosyal medyada paylaşılmasının ardından Twitter’da “Terörle Mücadele Ekiplerine iletildi. Lütfen gördüğünüz yerde bize ihbar edin” diye yazmıştı. Daha sonra CHP’nin tepki göstermesi üzerine Twitter paylaşımı silinmişti.

İçişleri Bakanlığı’nın resmi Twitter hesabından paylaştığı o tweet:

İçişleri Bakanlığı'nın paylaştığı tweet laiklik çağrısı ihbar iç savaş

İşte gençlerin tutuklanmalarına neden olan söylemleri:

“Katliamlarıyla hayatımıza zulmetmeye çalışan insanlardır. Biz diyoruz ki artık yeter. Artık buraya kadar. Bundan sonra mahallerimizde ne IŞİD’ciye ne de herhangi bir gerici cihatçı çeteciye geçit vermeyeceğiz. Gericiliğin karşısında yükseltilmesi gereken bir bayrak vardır, bu bayrağın adı da laiklik bayrağıdır. Bugün laiklik demek özgürlük demektir. Kardeşlik demektir. İnsancıl bir yaşam mücadelesi demektir. Bizler, herkesi bu mücadelenin birer neferi olmaya çağırıyoruz. Gericilerden, faşistlerden, başkanlık sevdalılarından hesap sormaya çağırıyoruz. Dinlediğiniz için çok teşekkür ederiz”

İşte suç teşkil eden o konuşmalar:


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter’dan yaptığı paylaşımla, laiklik çağrısı yapan gençleri savundu:

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Twitter'dan yaptığı paylaşımla, laiklik çağrısı yapan gençleri savundu

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı’dan Barbaros Şansal açıklaması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.