Türk bilim insanı yeni bir galaksi keşfetti

ABD’de doktora çalışmalarını sürdüren Türk bilim insanı Burçin Mutlu Pakdil yeni bir galaksi keşfetti.

Türk bilim insanı yeni bir galaksi keşfetti

ABD’de Minnesota Duluth Üniversitesi’nde görev yapan Pakdil’in de dahil olduğu Kuzey Carolina Doğal Bilimler Müzesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışmalar sonucunda keşfedilen ve PGC 1000714 katalog numarasıyla kayıtlara geçilen galaksi artık galaksinin kaşifi olan Burçin Mutlu Pakdil’e ithafen “Burçin’in Galaksisi” olarak adlandırılıyor.

Türk bilim insanı yeni bir galaksi keşfetti

“Hoag tipi galaksi”

Bu büyük başarıyı çok daha önemli kılan bir diğer unsur ise bu yeni galaksinin çok nadir görülen “Hoag tipi galaksi”lerden olması.


Minnesota Astrofizik Enstitüsü’nde lisansüstü öğrencisi olan Burçin Mutlu Pakdil “Gözlemlenen tüm galaksilerin % 0.1’inden daha azı Hoag tipi galaksilerdir” diyor ve ekliyor: Hoag tipi galaksiler, dairesel bir halka ile çevrili yuvarlak çekirdeklerdir ve gözle görülür şekilde onları birbirine bağlayan hiçbir şey yoktur. Gözlemlenen galaksilerin büyük çoğunluğu kendi samanyolumuz gibi disk şeklindedir. Sıradışı görünüşlere sahip olan galaksiler, gökbilimcilere galaksilerin nasıl oluştuğu ve değiştiği konusunda benzersiz bilgiler vermektedir.


Dünyadan 359 milyon ışık yılı uzaklıkta bulunan galaksi iç halka ve dış halka olmak üzere iki farklı yüze sahip.

Kırmızı ve 5.5 milyar yıllık yaşlı halka ve çekirdeği çevreleyen genç mavi halka.

Türk bilim insanı yeni bir galaksi keşfetti

Mutlu Pakdil, galaksinin iki farklı oluşum dönemi geçirdiğini ve bu nedenle iki farklı renkte halkalara sahip olduğunu belirtti.


Çok nadir görülen bir tür Bu tür halka tipine sahip galaksilere 1950’de galaksinin tipik bir örneğini keşfedilen gökbilimci Art Hoag’a ithafen Hoag tipi galaksiler deniyor ve Mutlu Pakdil’in açıklamasına göre bugüne kadar gözlemlenmiş tüm galaksilerin yalnızca %0.1’i bu kategoriye giriyor.

Araştırmacılar, Şili dağlarında geniş çaplı bir teleskop kullanarak sadece Güney Yarımküre’de kolayca gözlemlenebilen galaksinin çoklu dalga bandı (multi-waveband) görüntülerini topladılar. Bu görüntüler, galaksinin iki ana özelliklerinin (dış halka ve merkez gövde) yaşlarını belirlemek için kullanıldı.
Araştırmacılar, kırmızı ve yaşlı (5,5 milyar yıllık) merkezi çekirdeği çevreleyen mavi ve genç (0,13 milyar yıllık) dış halkayı bulduklarında merkezi gövde etrafında ikinci iç halkanın kanıtlarının ortaya çıkmasına şaşırdıklarını belirtti. Bu ikinci halkayı belgelemek için, araştırmacılar fotoğraflarını çekti ve çekirdeğin bir modeli çıkarıldı. Bu, belirsiz ikinci iç halka yapısını gözlemlemelerini ve ölçmelerini sağladı.

Türk bilimci Canan Dağdeviren Stephen Hawking’i konuk etti

İçimizdeki Teknolojiyi keşfettiniz mi?

Bilimin değiştirdiği etik anlayış