Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır? Anne babalar ne yapmalı?

“Süper Dadı” isimli televizyon programıyla hafızalara kazınan Pedagog Gözde Erdoğan, anne – babalar ile bir araya gelerek uyku düzeni, yemek alışkanlığı ve öfke kontrolü üzerine önemli bilgiler verdi.

Çocuklarda öfke kontrolü nasıl sağlanır? Anne babalar ne yapmalı?

Öfke nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalınması gerektiğini belirten Erdoğan, sabırlı olmanın ve o anı yok saymanın gerekliliğini vurguladı.

İzleyicinin ekranlardan Süper Dadı olarak tanıdığı Pedagog Gözde Erdoğan, Küçükçekmece Belediyesi tarafından düzenlenen söyleşide ebeveynlerle bir araya geldi. Sefaköy Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte ekranların sevilen ismi Erdoğan, anne – babalara çocuklarda uyku düzeni, yemek alışkanlığı ve öfke kontrolü üzerine önemli bilgiler verdi.


Anne ve baba tek güven kaynağıdır

Gözde Erdoğan

Çocukların hayatında anne ve babalarının ilk sırada yer aldığını ifade eden Gözde Erdoğan, “Çocuklar, tek güven kaynağını ebeveynleri olarak görür. Onların hayatında anne ve baba ile birlikte beslenme ve uyku alışkanlığı ilk sıralarda geliyor. Çocuğun hayatında, beslenme, uyku, tuvalet, öfke, içe kapanma, hiperaktivite sorunları savunma mekanizmasıdır. Savunma mekanizmaları size yolunda gitmeyen bir şeyler olduğunu gösterir” diye konuştu.

Çocuklar fark edilmek istiyor

Ebeveynlerin çocuklarına seslerini yükseltmesinin yanlış olduğunu belirten Erdoğan,”Çocuk yetersiz, eksik ve bilgisiz olan kişidir. Anne – baba olarak sizler, çözüm üretecek olansınız. Çocuğu suçladığımızda, onu bastırıyoruz. Ses tonumuzu yükseltiyoruz. Ama bu davranışlarla çocuktan sağlıklı bir değişim bekleyemeyiz. Çocuklar, fark edilmek için düz duvara tırmanıyor, öfke nöbetleri geçiriyor. Sorumluluk sizde, suçlu aramayın.” dedi.


Öfkeli çocukların karşında sakin kalın

Öfke nöbeti geçiren çocuklar için yapılması gerekenlere yönelik ipuçları veren Erdoğan,”Öfke nöbeti geçiren çocuk karşısında tepkisiz kalın, öfkelenmeyin. Sabredin, o an donmuş gibi bekleyin. Sakinleştiğinde hayat kaldığı yerden keyifle devam etmeli. O anı hatırlatan hiçbir konuşma yapmayın. Yemek yemeyen, uyumayan, ders çalışmayan çocuklar için yapabileceğimiz şey uygun ortam hazırlamak. Önce ona kendimiz örnek olmalıyız. Baskı yapmak yanlış. Yanında olun ama ne yapacağını ona bırakın. Sosyalleşmesine izin verin.” ifadelerini kullandı.

Tutarsız davranırsanız, güvenini kaybedersiniz

Çocuklara karşı tutarlı davranılması gerektiğinin altını çizen Erdoğan, “Anne – babaların en büyük hatası, öfkelenen çocuklara hoşgörülü davranarak sabredip, bir anda yeter diye bağırmaları. Çocuğunuz o andan sonra size güvenmez. Dengeli olun. Çocuğun anneyle ilişkisine baba, babayla ilişkisine anne karışmasın.” dedi.

“Ağlayan çocuğa istediği şeyi vermeyin”


“Ağlayan bir bebeğe meme vermek yanlış bilgidir, çöpe atın” sözleriyle dikkat çeken Gözde Erdoğan, “Memeyi ağzına vererek, çocuğunuzu susturuyorsunuz, öfkesini bastırıyorsunuz. Önce onu sakinleştirmelisiniz. Bir süre sonra çocuk, her istediğini yaptırmaya başlıyor. Ağladığında hayata karşı istediğini vermeyin.” diyerek ebeveynleri uyardı.

Çocuklarda depresyon belirtileri nelerdir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.