Trump’ın “Müslüman yasağı” kararnamesine Hamdi Ulukaya’dan tepki

Başta Chobani olmak üzere, aralarında Airbnb, Apple, Facebook, Foursquare, Google, Microsoft, Netflix, Spotify ve Twitter gibi dünya devlerinin de yer aldığı 97 şirket, ABD’nin “seyahat yasağı” kararnamesine karşı bir araya geldi.

Trump'ın "müslüman yasağı" kararnamesine tepkiler artıyor!

Şirketler, bir süreliğine durdurulan uygulamanın devamlılığını belirleyecek Temyiz Mahkemesi’ne ortak bir rapor sunarak Trump’ın kararnamesine ayrımcı olduğu ve ticarete olumsuz etki edeceği gerekçesiyle itiraz ettiler.

ABD Başkanı Donald Trump’ın mültecilerin ülkeye girişini askıya alan ve nüfusunun çoğu Müslüman olan 7 ülkenin vatandaşlarının ABD’ye girişini bloke eden kararnamesi, dünyaca ünlü şirketleri ayağa kaldırdı.


Chobani adlı yoğurt markasıyla Amerika’nın gıda devleri arasında yer alan Türkiyeli iş adamı Hamdi Ulukaya, Trump’ın “Müslüman yasağı”na karşı en güçlü tepkiyi veren isimlerden biri oldu.

Kurucusu olduğu Tent Vakfı ile iş dünyasını mülteci sorununun çözümü için harekete geçirmek üzere uzun zamandır çalışmalar yürüten Ulukaya, Müslüman mültecilere getirilen vize yasağına hukuki müdahale için Chobani adına “mahkemenin dostu” (amicus curiae*) raporuna imza attı.

Raporda Chobani’nin yanı sıra aralarında Airbnb, Apple, Facebook, Foursquare, Google, Microsoft, Netflix, Spotify ve Twitter gibi dünya devlerinin de yer aldığı 97 şirketin imzası bulunuyor.

Ulukaya: Bu benim için şahsi bir mesele

Hamdi Ulukaya

Ulukaya, kararnameye ilişkin büyük endişe duyduğunu ifade ederek, “Bu benim için çok şahsi bir mesele. Bu ülkeye bir şans bulabilme umuduyla gelen bir göçmen olarak, dünyanın dört bir yanında milyonlarca insanın şu an ne hissettiğini çok iyi biliyorum. Ancak bunun da ötesinde, bir Türkiyeli olarak, Müslümanların bu şekilde konumlandırılması beni şahsen çok rahatsız etti ” dedi. Ulukaya sözlerine şöyle devam etti:

“Bugün Chobani olarak biz, çoğunluğu Müslümanlardan oluşan göçmenlere yönelik geçtiğimiz günlerde imzalanan kararname hakkında büyük kaygı duyan 97 şirketle yan yana duruyoruz. Tıpkı Chobani gibi bu şirketler de çok çeşitli toplumlardan gelen ailelere iş imkanı sağlayarak güçlendiler. Göçmenler, mülteciler, savaş gazileri ve daha pek çok insan bu şirketlerde omuz omuza çalışıyor. Bu durum, Amerika’nın en iyi tarafını yansıtıyor. Ben bu ülkenin umut, fırsat ve kapsayıcılık sözcüklerini yalnızca sembolize etmekle kalmayıp bu sözcüklerin pek çokları açısından gerçeğe dönüştüğü yer olarak kalacağına inanıyorum ve bu konuda iyimserim.”


Müslüman mülteci çalışanlara destek

Hamdi Ulukaya, kararnamenin imzalanmasının hemen ardından, 19 farklı ülkeden gelen çalışanlarına bir mektup yazarak tepkisini dile getirdi ve görüşlerini paylaştı.

Chobani fabrikalarında mültecileri istihdam etmeye özen gösteren Ulukaya, herhangi bir çalışanın kararnameden etkilenip etkilenmediğini araştırmak üzere hukuk ve insan kaynakları ekiplerini de görevlendirerek “Sürecin her anında ve her adımında onların arkasında olacağız” dedi.

Son duruma dair…

Trump’ın yayınladığı kararname ile, nüfuslarının çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Suriye, Irak, İran, Sudan, Suriye, Yemen ve Libya vatandaşlarının ABD’ye girişlerine yeni engeller getirilmiş ancak Seattle kentinde görevli Federal Yargıç James Robart, söz konusu uygulamayı geçici olarak iptal etmişti.

Temyiz için başvuruda bulunan Trump yönetimi, askıya alınan uygulamanın acilen kaldırılması yönünde Temyiz Mahkemesi’ne başvurdu. San Francisco’daki Temyiz Mahkemesi 9. Dairesi, Trump yönetimi tarafından yapılan talebi kabul etmedi, ancak taraflara, kendi tezlerine ilişkin dosyaları dün öğlene kadar sunmaları gerektiğini bildirdi.

Tarafların dosyalarını Temyiz Mahkemesi’ne sunmasının ardından, nihai kararın almasının günler sürebileceği belirtiliyor. Chobani’nin de aralarında olduğu 97 şirket, bu dosyalara kararnamenin ayrımcı olduğu ve ticarete olumsuz etki edeceğini savunan “mahkemenin dostu” raporu ile katkıda bulundu.


*Roma hukukundan gelen ve Türkçeye “mahkemenin dostu” olarak çevrilebilecek amicus curiae kavramı, bir davaya taraf olmayan ve taraflardan biri tarafından bilgisine başvurulmadan hukuki mütalaa, tanıklık ve bilimsel tebliğ gibi yollarla davaya katkıda bulunan kişi/kuruluş anlamına gelir.

Trump politikaları dünya çapında enflasyonu nasıl etkileyecek?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.