Polis amirinden akademisyenlere: Senden hoca olmaz

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde KHK’yla ihraç edilen akademisyenlere destek eyleminde bir polis amiri öğretim görevlilerine yönelik, “Senden hoca olmaz” dedi.

Eskişehir Anadolu Üniversitesi’nde Kanun Hükmünde Kararname ile ihraç edilen akademisyenler için yapılan destek eylemi polis tarafından engellendi. Yunus Emre Kampüsü’nde toplanan öğrenciler ve akademisyenlerin polisler tarafından engellenmesi kameralara yansıdı.

Akademisyenler için yapılan eylemin sonlandırılmasını isteyen, aksi takdirde saldıracaklarını söyleyen bir polis amiri, kendisine tepki gösteren akademisyenlere, “Senden hoca olmaz” dedi. Bir akademisyenin “Size kalmadı hoca kimin hoca olup olmadığını söylemek” sözleri üzerine ise polis amiri “Biraz sonra göreceğiz” yanıtını verdi.


Anadolu Üniversitesi’nde KHK protestosu

Son yayımlanan Kanun Hükmünde Kararnameyle (KHK) Anadolu Üniversitesi ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nden ihraç edilen akademisyenler eylem yaptı.

Polis amirinden akademisyenlere: Senden hoca olmaz

Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanlığı öncülüğünde, akademisyenler ve onlara destek veren yaklaşık 80 kişi Porsuk Bulvarı Adalar mevkiinde toplandı. Bir süre slogan atan gruba Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer de destek verdi. Burada açıklamalarda bulunan CHP’li Çakırözer, üniversitelerin sadece güzel binalardan, yüzlerce-binlerce öğrenciden ibaret bir yer olmadığına dikkat çekti.


Anadolu Üniversitesi'nde KHK protestosu CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer
CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer

Üniversiteleri anlamlı ve önemli kılanın içinde üretilen bilimin, bilginin olduğunu ifade eden Utku Çakırözer şöyle konuştu:

“Ülkeyi daha yeni ufuklara götürecek olan yeni buluşlar ve bilgilerdir. Bu da hür düşünceyle, tartışarak, farklı görüşleri tartıştırarak yapılabilecek bir olgudur. Bugün karşı karşıya kaldığımız olay ilk defa yaşanmıyor. Türkiye’de her darbe döneminin hedefi üniversiteler olmuştur. 12 Mart, 12 Eylül’e bakın. Bugün üzücü olan darbe ile mücadele adı altında 15 Temmuz Fetö’cü Darbe Girişimiyle Mücadele adı altında akademisyenlerin kurumlarından ihraç edilmesidir. Bu, düpedüz kendisi bir darbedir. Ben bu değerli arkadaşlarımın geçmişte üniversitelerden uzaklaştırılan akademisyenler gibi kurumlarına bir gün döneceklerine inanıyorum. Bu mücadelenin mutlak suretle ülkemizi, demokrasiye ve hukuk devletine götüreceğine inancım tamdır. Umut ediyorum ki bu yanlışlıktan bir an önce dönülür.”

Anadolu Üniversitesi'nde KHK protestosu chp

“Şartlar ne olursa olsun üyelerimizin yanındayız”


Eğitim-Sen Eskişehir Şube Başkanı Serkan Demir de, şartlar ne olursa olsun üyelerinin yanında olmaya devam edeceklerini kaydetti. Demir, “Bunu ülkemiz, öğrencilerimiz ve geleceğimiz için yapacağız. Nereden ve kimden gelirse gelsin, örgütlü mücadelemizi hedef alan her türlü yasa dışı girişim ve saldırıya rağmen hukuksal ve örgütlü mücadeleden asla vazgeçmeyeceğimiz bilinmelidir. Tüm halkımızı, öğrenci ve velilerimizi her türlü baskıya rağmen eğitim ve bilim emekçileriyle dayanışmaya, birlikte mücadele etmeye çağırıyoruz” diye konuştu. Grup, açıklamanın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

Ümit Özdağ’dan çarpıcı referandum iddiası

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan şaşırtan anket açıklaması


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.