​Dolardaki yükseliş enerjide huzuru kaçırdı!

Her ay düzenli olarak hazırlanan petrol ve gaz piyasaları analizinde bu ay, OPEC’in petrolde belli bir fiyat tabanı oluşturmaya çabaladığı bu dönemde üreticilerin verimlilik ve inovasyona yönelerek kazanç elde ettikleri belirtildi.

​Dolardaki yükseliş enerjide huzuru kaçırdı!

Yükseliş huzuru kaçırdı

KPMG Türkiye Enerji Sektör Lideri Onur Okutur, tüm dünyada enerji sektöründe yaşanan huzur ortamını dolardaki yükselişin bozacağını söyledi.

Onur Okutur, “Petrol satışlarının neredeyse tamamı ABD doları üzerinden yapıldığından, doların değerlenmesi tüm dünyadaki enerji pazarlarını derinden etkileyecek. Ancak tünelin sonunda yeniden rahatlama var” dedi.


Okutur şöyle devam etti: “Verimlilik ve inovasyona yönelen enerji üreticileri, son zamanda iyi kazançlar elde ederek rahata kavuşmuşlardı. Doların yükselişi tüm dünyada bu rahatı kaçıran bir gelişme oldu. Önemli Asya pazarlarında satın alma gücünün düşmesiyle birlikte tüketimde daralma görülecek. Ancak yükselen fiyatlar ve değerlenen dolar zorlu birkaç yılın ardından üreticilere meyvelerini de sunmaya başlayacak. Genel olarak arz ve talep etkileri uluslararası ham petrol fiyatlarında hafif seviyede de olsa düşüş trendine girilmesine neden olacak. ”

Asya’da talep dengesizliği sürüyor

Okutur şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz iki yıl boyunca fiyat seviyelerinin düşük seyretmesi sonucu Güneydoğu Asya (ASEAN) ülkelerindeki enerji talebi artmaya devam etti ve ülkelerin son on yıldır kaydettiği büyümeyi güçlendirici etki yaptı.

Talepteki bu artışın büyük bir kısmı, benzin, jet yakıtı ve kerosen gibi orta distilat segmentindeki ürünlerden sağlandı. Özellikle talep tarafındaki oluşan dengesizliğin etkileri hem konvansiyonel (kömür ve gaz) hem de yeni (biyokütle, biyoyakıt ve yenilenebilir enerjiler) enerji kaynaklarına, artan talep şeklinde yayıldı.


“Büyük ölçüde Çinli küçük rafinerilerin hakimiyetinde olan Asyalı rafinericilerin kar marjlarında düşüş görüldüğüne dikkat çeken Okutur,

“Bölgede giderek bir orta distilat ürün fazlası stoku oluşması, son iki yılda arama ve üretim faaliyetlerinde yoğunlaşan stresin işleme, iletim ve depolama faaliyetlerine doğru kayabileceğinin bir işareti. Asya merkezli (Çin, Vietnam ve Hindistan) rafineri kapasitelerini günde 500-750 bin varil seviyelerine çıkaracak yeni yatırım ve/veya tevsi planları ise durumun daha da kötüleşmesine yol açacak” şeklinde konuştu.

Netliğe ihtiyaç var

petrol

Brent petrolün fiyatının kritik seviyelere ulaştığına dikkat çeken Okutur, “Son fiyat hareketleri ise, bizi yakın gelecekte nelerin beklediğine dair net bir resim ortaya koymuyor” dedi.


Okutur şunları ekledi: “Son 2 aydır fiyatlar Kasım 2016’da yakaladığı yukarı yönlü ivmesini kaybederek 55 dolar seviyelerinde yatay olarak seyretti. 55 dolar oldukça güçlü bir direnç seviyesi olarak ortaya çıkmış görünüyor. Aylık kapanışın 60 doların üzerinde gerçekleşmesi ise fiyatların yeniden yukarı hareket etmesini sağlayacak. Ancak kısa vadeli fiyat hareketleri ise daha ziyade fiyatlarda artış trendinin başlangıç noktası olan 46-48 dolar seviyelerine doğru bir düzeltme hareketi yaşanacağına işaret ediyor. 44 doların altındaki bir aylık kapanış ise 30-35 dolar bandına doğru yeni bir fiyat düşüşü baskısı yaratacak.”

Genç iş adamları ekonomik beklenti raporu: Dolar 4 TL’nin üzerine çıkar mı?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.