Akbank’tan flaş açıklama: Sorun neden kaynaklanıyor?

Akbank’ta sabah erken saatlerden itibaren, şube, ATM, mobil, internet şubesi gibi kanallardan işlemler yapılamıyor. POS cihazları da çalışmıyor. Peki sorun neden kaynaklanıyor? Akbank’tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Akbank'tan flaş açıklama: Sorun neden kaynaklanıyor?

Pos cihazlarından işlem yapmak isteyen müşteriler, ‘İşlem hatası:0000’ ve ‘İşlem onaylanamadı’ hatası ile karşılaşıyor. Akbank’ın internet sitesine girmek isteyen müşteriler de hatayla karşılaştı.

Siteye girişte kullanıcıların karşısında, “Bu siteye ulaşılamıyor. www.akbank.com.tr ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca mobil cihazlardan giriş yapmayı deneyenler de ‘Bağlantınızda bir sorun oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz’ uyarısını aldı. Öte yandan Akbank’ın sistemlerinin çökmesine dair bankadan henüz bir açıklama yapılmadı. Bu arada çoğu kullanıcı sosyal medya hesaplarından soruna dair çok sayıda mesaj attı.


Akbank’tan ilk resmi açıklama

Akbank’tan konuyla ilgili Reuters’a yapılan açıklamada, “Teknik sebepler ile banka içi sistemlerimizde geçici kesintiler yaşanmaktadır. Konu ile ilgili ekiplerimiz çalışmakta olup, en kısa zamanda hizmetlerimiz kesintisiz olarak devam edecektir” denildi.

Bir başka konuya yakın kaynak ise “Geniş çaplı bir sorun var. Bankada hiçbir sistem çalışmıyor” dedi.

Grevden mi kaynaklanıyor?

Plaza Eylem Platformu, grevleri Bakanlar Kurulu eli ile yasaklanan çalışanlarına destek olmak üzere banka önünde bir açıklama yapmıştı.


Plaza Eylem Platformu, Akbank çalışanlarının haklarını savunmak ve grevin engellenmesini protesto etmek amacıyla 24 Mart 2017 tarihinde Kadıköy şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmişti. Şubenin önünde toplanan kitle “Performans sistemi kurumsal mobbingdir, çaresi toplu sözleşmedir” pankartı açmıştı. Sık sık “Sendika hakkımız, yedirmeyiz”, “Kölelik değil iş güvencesi”, “Sabancı utan, çalışanın mutsuz”, “Akbank utan, çalışanın mutsuz”,  “Sadaka değil toplu sözleşme”, “Performans sistemi kurumsal mobbingdir” sloganları atılmışı.

Akbank’ın bütün sistemleri çöktü