Akbank’tan flaş açıklama: Sorun neden kaynaklanıyor?

Akbank’ta sabah erken saatlerden itibaren, şube, ATM, mobil, internet şubesi gibi kanallardan işlemler yapılamıyor. POS cihazları da çalışmıyor. Peki sorun neden kaynaklanıyor? Akbank’tan konuyla ilgili açıklama geldi.

Akbank'tan flaş açıklama: Sorun neden kaynaklanıyor?

Pos cihazlarından işlem yapmak isteyen müşteriler, ‘İşlem hatası:0000’ ve ‘İşlem onaylanamadı’ hatası ile karşılaşıyor. Akbank’ın internet sitesine girmek isteyen müşteriler de hatayla karşılaştı.

Siteye girişte kullanıcıların karşısında, “Bu siteye ulaşılamıyor. www.akbank.com.tr ana makinesinin yanıt vermesi çok uzun sürdü.” ifadeleri yer aldı. Ayrıca mobil cihazlardan giriş yapmayı deneyenler de ‘Bağlantınızda bir sorun oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyiniz’ uyarısını aldı. Öte yandan Akbank’ın sistemlerinin çökmesine dair bankadan henüz bir açıklama yapılmadı. Bu arada çoğu kullanıcı sosyal medya hesaplarından soruna dair çok sayıda mesaj attı.


Akbank’tan ilk resmi açıklama

Akbank’tan konuyla ilgili Reuters’a yapılan açıklamada, “Teknik sebepler ile banka içi sistemlerimizde geçici kesintiler yaşanmaktadır. Konu ile ilgili ekiplerimiz çalışmakta olup, en kısa zamanda hizmetlerimiz kesintisiz olarak devam edecektir” denildi.

Bir başka konuya yakın kaynak ise “Geniş çaplı bir sorun var. Bankada hiçbir sistem çalışmıyor” dedi.

Grevden mi kaynaklanıyor?

Plaza Eylem Platformu, grevleri Bakanlar Kurulu eli ile yasaklanan çalışanlarına destek olmak üzere banka önünde bir açıklama yapmıştı.


Plaza Eylem Platformu, Akbank çalışanlarının haklarını savunmak ve grevin engellenmesini protesto etmek amacıyla 24 Mart 2017 tarihinde Kadıköy şubesi önünde basın açıklaması gerçekleştirmişti. Şubenin önünde toplanan kitle “Performans sistemi kurumsal mobbingdir, çaresi toplu sözleşmedir” pankartı açmıştı. Sık sık “Sendika hakkımız, yedirmeyiz”, “Kölelik değil iş güvencesi”, “Sabancı utan, çalışanın mutsuz”, “Akbank utan, çalışanın mutsuz”,  “Sadaka değil toplu sözleşme”, “Performans sistemi kurumsal mobbingdir” sloganları atılmışı.

Akbank’ın bütün sistemleri çöktü


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.