Genital estetikte ameliyatsız yöntemler nelerdir?

“Işıkları kapatmadan sevişmem” diyorsanız; güldüğünüzde, hapşırdığınızda idrar kaçırmaya başladıysanız ya da bebek sahibi oldunuz ama ağrı nedeniyle eşinizle beraber olamıyorsanız bu sorunların tamamının tedavisinin olduğunu bilmelisiniz.

Genital estetikte ameliyatsız yöntemler nelerdir?

DoctorB Clinic Medikal Estetik Uzmanı Dr. Gina Moret, genital güzellik denildiğinde aklımıza gelmesi gereken başlıkları anlattı.

Vajina bölgesindeki olası sorunları olan iç dudakların sarkması (labia minora), dış dudakların estetik dışı görüntüsü (labia majora), mons pubisdeki yağlanma, total renk değişimi- kararma, total gevşeme, partnerle karşılıklı olarak his sorunu, idrar kaçırma, orgazm olamama, yetersiz uyarılma gerek ameliyat gerekse de ameliyatsız yöntemlerle tedavi ettiklerini belirten Dr. Gina Moret, hastalara, ihtiyaca göre birçok alternatif sunabildiklerini söyledi.


Kanser hastaları da tedavi olabiliyor

Vajinal bölge için ileri düzey bir lazer kullandıklarını açıklayan Dr. Moret, “DoctorB Clinic’te lazeri hem estetik hem de hastalık tedavisinde kullanıyoruz.

Vajina daraltma, sıkılaştırma ve beyazlatmayı, estetik başlığı altında topluyoruz. Ama kişide vajinal atrofi (azalan östrojen nedeniyle vajinal duvarların incelmesi ve iltihaplanması) meydana gelmişse cinsel ilişki sırasında ağrı meydana gelebilir.

Ayrıca hastada kanama, kaşıntı ve akıntı gibi şikayetler de olabilir. Bu tür semptomlar bu cihazla tedavi edilebiliyor. Monalisa Touch adı verilen bu cihazla vajinanın olası sorunları ortadan kaldırılabiliyor. Kanser hastaları da bu tür tedavilerden faydalanabiliyor; çünkü hormon içermez. Hem lokal hem de sistemik olarak meme ve rahim kanseri olan kişilere de bu tedaviyi uygulayabiliyoruz” dedi.

İdrar kaçırma şikayeti olanlara müjde!

Genital estetik

Vajinal bölgede kullanılan fraksiyonel lazerin özel bir başı (prob) olduğunu kaydeden Dr. Moret, sözlerine şöyle devam etti: “O probu vajinanın içerisine yerleştirip, 360 derece atış yaparak her yeri tedavi ediyoruz. O dokuya travma verildiğinde, dokudaki kolajen üretimi artıyor ve bütün hücreler oraya gidiyor. Burada beni en mutlu eden konu da şu; bu işlemi yaparken eğer doku kalınlaşırsa kişinin idrar kaçırma şikayeti de tedavi edilmiş olur. Atrofik bir vajen cansız bir pembedir. Ama birinci seanstan sonra bir buçuk, iki haftanın ardından o soluk pembe yerini sağlıklı bir pembeye bırakır.”

Yaşamı adeta kabus haline getiren idrar kaçırma sorununu da ameliyatsız tedavi edebildiklerini söyleyen Dr. Gina Moret, idrar kaçırma ileri derecedeyse bunu ameliyatla tedavi ettiklerini, başlangıç veya orta evrede ise başarılı bir şekilde lazer yöntemiyle tedavi ettiklerini açıkladı.

Cinsel ilişki sırasında yeterince ıslanamıyorsanız…

“Kişi kahkaha atınca, hapşırınca veya güç uygulaması gerektiğinde idrarını kaçırıyorsa bunu tedavi edebiliriz. İdrar kaçırma sorunu yaşayan kişiye üç seans lazer önerilir ama kişi birinci seanstan itibaren daha kuru olduğunu hissetmeye başlar” diyen Dr. Moret, bu yöntem sayesinde cinsel ilişki sırasında kuruluk şikayeti olan, yeterince ıslanamayan kadının yeterince ıslak olmasının sağlandığını, tüm bunların hastaların yaşam kalitesini artırdığını söyledi.


Ayrıca yaşam süresi uzadığı için menopoza giren kadınların da en az 20 yıl daha menopoz semptomu yaşadığına dikkat çeken Dr. Moret, rahatsız edici bu semptomları yaşamaya gerek kalmadığını, lazer yöntemiyle birçok sorunun ortadan kaldırılabildiğini vurguladı.

Lazer yöntemi başka nerelerde kullanılıyor?

Doğumdan sonra meydana gelen vajinal sarkma da lazer yöntemiyle tedavi edilebiliyor. Hem kadın hem erkeklerde genital beyazlatma işlemi yapılabiliyor. Genelde genital beyazlatma denildiğinde akıllara kadınlar geliyor ama erkeklere de beyazlatma işlemi uygulanabiliyor.

Dr. Gina Moret, “Beyazlatma işlemi için en az üç seans gerekiyor. Hastanın hedeflerine göre ilerliyoruz. Vajina küçültme işlemini ya ameliyat ya da cihazla yapıyoruz, bu hastaya bağlı. Genel olarak vajinaya dışarıdan atış verdiğimizde o doku sıkılaşıyor. Daraltma işlemi genelde doğumdan sonra talep ediliyor. Kadınlar gerek genital beyazlatma gerekse sıkılaştırma tedavisinden sonra eşlerinin çok daha mutlu olduğunu söylüyor. Daraltma işleminde amaç zaten partneri mutlu etmek oluyor ancak daraltma işlemi, anatomiye ve yaşa göre değişiklik gösteriyor” dedi.

Vajina daraltma işlemi ne zaman yapılabilir?

Kadınların en çok da doğumdan sonra vajina daraltma işlemini tercih ettiklerine değinen Dr. Moret, şunları söyledi: “Doğumdan sonra iyileşme süresi kişiden kişiye değişiklik gösterir. Vajinada kesi var mı yok mu bu da büyük bir etken. Bebek gelirken, vajinayı yırtmaması için doktor tarafından epizyotomi (vajina ile anüs arasındaki bölgenin kesilmesi) yapılır. Bu, kontrolü sağlamak için yapılır, aksi takdirde vajinada kontrolsüz yırtıklar meydana gelir. Epizyotominin ardından vajinada bir iz kalır. O bölgede ağrı olabilir ama biz hem izi yok edip hem de o dokuyu sıfırlayarak ağrının yok olmasını sağlayabiliyoruz. O bölgede yırtık oluştuysa ve vajina kontrolsüz bir şekilde açıldıysa kapatmak daha zordur. Bu kişilerde yırtık çok derin olduğu için kesinlikle cinsel ilişkiye giremeyeceklerini söylerler. Aylardır hatta yıllardır cinsel ilişkiye giremeyen çiftler var. Bu kişiler bir-iki seanstan sonra kendilerini çok daha iyi hissetmeye başlıyor. Sonuç olarak yara kapandığı zaman bu tedavi işlemine başlanabilir. Açık yara, enfeksiyon gibi faktörler yoksa kişi hemen tedaviye alınabilir ama en azından doğumdan altı ay sonra yaptırmakta fayda var. Bu tedavi yöntemi, herhangi bir kimyasal içermediği için emziren kişi gönül rahatlığıyla tedavisini yaptırabilir.”

Genital bölgede çöküklük varsa…

“Hastanın ihtiyacına göre değişmekle birlikte labia adı verilen genital bölge dış dudaklarda bir erime söz konusu ise dolgu ile genital bölge daha estetik bir görünüm kazanabiliyor” diyen Dr. Moret, kişinin dolguyu, bir yıl, sekiz veya altı ayda bir yeniletmesi gerekebileceğini, dolgunun çeşidine göre yeniletme süresinde de değişiklik olabileceğini söyledi.

Vajina estetiği özgüveni getiriyor!

Bazı kadınlara dolgu işleminin yapılamadığına dikkat çeken Dr. Gina Moret, bunun gerekçesini şu şekilde açıkladı: “Kişide aktif herpes varsa dolgu yapılamaz ama aktif değilse herhangi bir sorun teşkil etmeyeceğinden dolgu uygulanabilir. Lazer herkese yapılabiliyor. Kişide enfeksiyon varsa önce enfeksiyon (mantar vb) tedavi ediliyor ardından da tedavi gerçekleştiriliyor.”


Vajina estetiği, cinsellikte özgüvensiz olan kadına özgüven sağlıyor. Böylece hem kadın hem de partneri daha mutlu bir cinsel yaşama sahip oluyor. Çoğu kadının, ışığı kapatmadan eşiyle beraber olamadığını belirten Dr. Gina Moret, bu kadınların vajina estetiğinin ardından ışığı kapatmaya ihtiyaç duymadıklarını açıkladı.

Vajina beyazlatma yöntemi nedir? Nasıl uygulanır?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.