Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temeli Küçükçekmece’de atıldı!

Alevi vatandaşların ibadetlerini yerine getirebilecekleri ve mimarisinde Mezopotamya bölgesindeki Türk-İslam motiflerinden esinlenilen Cemevi’nin temeli düzenlenen tören ile atıldı.

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi'nin temeli atıldı!

İbadethane, eğitim ve kongre alanlarından oluşacak merkezin iki yıl içinde tamamlanması planlanıyor.

İbadethane olmasının yanında sosyal, kültürel ve tasavvuf ilimlerine hizmet veren bir merkez olacak İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temeli gerçekleştirilen tören ile atıldı.


Küçükçekmece Belediyesi ile İstanbul Cemevi Kültür Merkezi Yaptırma Hizmet ve Dayanışma Derneği’nin ortak çalışmalarıyla yaptırılan merkezin iki yılda tamamlanması planlanıyor. Merkez, engelli vatandaşların kullanımına uygun, engelsiz bir yapı olma niteliği de taşıyor.

“Gelin canlar bir olalım, işi kolay kılalım”

Törende konuşan AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, İstanbul Cemevi’nin Küçükçekmece’ye hayırlı olmasını temenni ederek,

“Bugün burada olduğu gibi diliyorum ki açılışını da hep birlikte bu coşkuyla paylaşırız. Biz gücümüzü birliğimize ve diriliğimizi borçluyuz. Bu coğrafyada ayakta kalmamızı ise kardeşliğimize borçluyuz. İnşallah kardeşliğimizi, birliğimizi, diriliğimizi hiç kimse bozamayacak. Deniyor ya, gelin canlar bir olalım işi kolay kılalım, demek ki işin sırrı aslında budur. İşi kolay kılmak için önce bir olacağız sonrasında da zor bir işimizin olmayacağına ben yürekten inanıyorum.” dedi.

“İstanbul Cemevi hayırlı olsun”

Küçükçekmece’de görev yapıyor olmaktan gurur duyduğunu belirten Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, “Küçükçekmece’de bir ve beraber olmak adına bizlerin de bir katkımız varsa ne mutlu. İstanbul Cemevimizin Küçükçekmece’ye hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

“Barış ve huzur değirmenine su taşımaya çalışıyoruz”

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz,

“Küçükçekmece’ye hizmet ederken ilk düşüncem hep Küçükçekmecelileri birbirine sevdirmek oldu. Çünkü Küçükçekmece çok sesli ve çok renkli bir ilçe. Rabbim bu rengini ve sesini hiç bozmasın. Ben elimden geldiği kadar bu barış ve huzur değirmenine su taşımaya çalışıyorum. Bugün burada hep beraber bir tohum attık ama önemli olan bu tohuma can suyu dökmektir. Ülkemiz için, bayrağımız için, vatanımız için hangi mezhepten hangi dinden, hangi görüşten olursak olalım birbirimizi sevmek için ne yapıyoruz diye kendimize sormalıyız.” ifadelerini kullandı.


Küçükçekmece Belediyesi olarak, tüm proje ve etkinliklerde birlik ve beraberlik ruhunu pekiştirdiklerini kaydeden Karadeniz, “Halkımızın birbirine daha fazla kenetlenmesi için hizmet veriyoruz. Bu doğrultuda, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini atacak olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.” diye konuştu.

“Gönül birliği sağlamak için çalışıyoruz”

İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan ise, “İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi yönetimi ve gönüllüleri olarak can ve başla çıktığımız bu yolda hizmet etmek, gönül birliğini sağlamak, inanca bağlılık için toprağa attığımız bu tohumun umut olması, gelecek yüzyıllara bırakılacak en büyük eser olması için çalışıyoruz.” dedi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Alevi dedesi Suat Aykut’un dualarıyla devam eden törene; AK Parti İstanbul Milletvekili Serap Yaşar, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya, Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, İlçe Müftüsü Mustafa Temel, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Korkut, Alevi Dernekleri Federasyonu Başkanı Rıza Eroğlu, İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi Derneği Başkanı Gazi Arslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Konuşmaların ve duaların ardından ise protokol üyeleri hep birlikte İstanbul Cemevi ve Kültür Merkezi’nin temelini attı.

Cemevi’nin özellikleri

 • Arsa alanı :2300 m²
 • Toplam inşaat alan : 5408 m²

İstanbul Cemevi, 2. Bodrum Kat, 1.Bodrum Kat, Zemin Kat, 1. Normal Kat ve 2. Normal Kat olmak üzere toplam 5 kattan oluşmaktadır.

2. Bodrum kat

 • Konferans Salonu : 365 Kişilik
 • Cenaze Alanı 500 kişilik
 • Fuaye : 70.00 m²
 • Lokal : 60 Kişilik

1. Bodrum kat

 • Çok Amaçlı Salon : 125 m²
 • Mutfak – Yemekhane : 365 Kişilik,
 • Zemin Kat
 • Cem Salonu : 380 Kişilik
 • Lokma Odası : 15.00 m²

1. Normal kat

 • Toplantı Odası : 25.00 m²
 • Yönetici Odası : 20.00 m²
 • Dede Odası : 35.00 m²
 • Öğretmenler Odası : 22.00 m²

2. Normal kat

 • Kütüphane : 55.00 m²
 • 3 Adet Derslik
 • Bay-Bayan WC

AKP geçen 15 senede Alevileri tanıyamadı mı?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.