Erdoğan ve AK Parti’nin referandum mitingleri maliyeti

CHP Milletvekili Fikri Sağlar TBMM’ye sunduğu önergede AK Parti’nin ve Erdoğan’ın referandum mitingleri maliyetinin yaklaşık 164 milyon TL olup olmadığını sordu.

Erdoğan ve AK Parti'nin referandum mitingleri maliyeti

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar, AK Parti’nin referandum mitingleri maliyetinin ortalama kaç lira olarak hesaplandığını sordu.

ANKA’da yer alan habere göre; Başbakan Binali Yıldırım’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, “Yapılan araştırmalarda bir mitingin ortalama gideri; tanıtım ve reklam giderlerinin 300 bin lira, sahne ses düzeni ve miting alanının düzenlemesinin 250 bin lira, uçak/araç giderlerinin 100 bin lira, çevre il ve ilçelerden otobüslerle vatandaşı taşımanın 500 bin lira, güvenliğin sağlanması için yapılan harcamaların 200 bin lira, halka kumanya dağıtımının 500 bin lira, görülmeyen harcamaların 150 bin lira olarak hesaplanmıştır. AK Parti ve Recep Tayyip Erdoğan’ın toplam 82 miting yapacağı göz önüne alındığında, ortalama 164 milyon liranın harcanacağı öne sürülmüştür” dedi.


Sağlar soru önergesinde şu sorulara yanıt aradı:


“AK Parti’nin referandum mitingleri maliyeti ortalama kaç lira olarak hesaplanmıştır? Referandum çalışmaları için partinize ait olmayan, devlete ait olan araçların (uçakların, otobüslerin v.b) kullanılmasının halka maliyeti nedir? Referandum giderleri hangi bütçeden karşılanmaktadır? Yoksa tarafsızlığını yitiren cumhurbaşkanlığı ve başkanlık örtülü ödeneğinden mi sağlanmaktadır?^Yaptıklarınızın suç olduğunun farkında mısınız?”

Cumhurbaşkanı danışmanı: Başkana soru soramazsın!