Filli Boya’dan “Çocukların üzerinde renklerin etkisi” koleksiyonu

Filli Boya Türkiye’de ilk kez psikolog eşliğinde çocuk odalarına özel renk koleksiyonu hazırladı.

Filli Boya renklerin çocuk gelişimi üzerindeki etkisine dikkat çekiyor

Mekanlara değer katan Filli Boya, Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte gerçekleştirdiği çalışmalar sonucunda çocuklar üzerinde renklerin etkisini ortaya koyan “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonunu tanıttı.

Filli Boya’nın çocukların sağlıklı yaşam alanlarına kavuşmalarına ve gelişimlerine verdiği önem doğrultusunda hazırladığı “Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonu, renklerin çocuk psikolojisi ve gelişimi üzerindeki etkileri gözetilerek hazırlanan ilk renk koleksiyonu olma özelliği taşıyor.


Renk trendlerinin öncüsü Filli Boya,

Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte “Çocuklar Üzerinde Renklerin Etkisi”ni ortaya koyan özel bir renk koleksiyonu hazırladı. Filli Boya’nın bir ilke imza atarak bilimsel ve profesyonel bir yaklaşımla hazırladığı özel koleksiyonda, renklerin çocuk gelişimine etkisi ve çocuk odalarında kullanımı dikkate alınıyor.

15 yılı aşkın bir süredir birey, çocuk ve aileler üzerinde çalışan, renklerin insan psikolojisine etkilerini araştıran, son 3 yıldır da “Ayben ile Terapötik Etkinlikler” kapsamında çocuklar ve aileler için oyunlar tasarlayan Uzman Psikolog Ayben Ertem, Filli Boya ile birlikte çocuk psikolojisi üzerinde renklerin etkisini araştırarak kullanılacak renklerin yaş gruplarına göre kategorize edilmesini sağladı.

Ertem, “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonunda çocukların cinsiyet, yaş ve davranış şekillerine göre farklı renklere tepkilerini ortaya koyarak kartelanın oluşum sürecine özel katkıda bulundu.

Farklı ürün ve renk seçenekleri ile yaşam alanlarında estetik alanların elde edilmesine katkı sağlayan Filli Boya, Türkiye’de ilk kez çocuk odaları için hazırladığı özel koleksiyonda psikolog desteği ile hazırlanmış renk seçeneklerini ailelerin beğenisine sunuyor.

Rengin çocukların öğrenmesi üzerinde de etkisi bulunuyor

Filli Boya “Çocuklarda Renk Etkisi – Bebek, Çocuk ve Genç Odaları” renk koleksiyonunda, renklerin ışığın ürettiği enerji ile çocukların gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye olan etkisini ortaya koyarak öneriler sunuyor, tüm aileler ve ebeveynler için çok önemli bir kaynak sağlıyor.

Bebekler kendilerini yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissederken mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissedebiliyor. Filli Boya bu çalışmasıyla renklerin özellikle çocukların beyni üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri olmasından hareketle doğru renk tercihi ve uygulanabilecek yöntemlerle ilgili öneriler sunuyor.

Özel çocuklar ve gençler üzerinde renklerin etkisine de değinilen çalışmada, Otizm Spektrum Bozukluğu olan, öğrenme güçlüğü çeken ve hiperaktif çocukların odaları için de renk tercihleri sunuluyor. “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonu dikkat arttırıcı, yaratıcı düşünme becerisini destekleyen canlı renklerin yanı sıra sakinleştirici özelliği bulunan soğuk renklerin kullanımına dikkat çekiyor.

Renklerin çocuklar üzerindeki etkisinden yola çıkarak hazırladığımız renk koleksiyonu aileler için bir rehber olacak

filli boya

Yenilikçi ve öncü marka kimliğiyle Türk boya sektörüne her zaman ilkleri kazandırdıklarını belirten Filli Boya & Alligator Satış ve Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Burak Basmacı,

“Kuruluşumuzdan itibaren teknolojik öncülüğe ve Ar-Ge çalışmalarına önem veriyoruz. Bu doğrultuda müşteri ihtiyaçlarını doğru tespit ederek tüm performans ve beklentileri inovatif çözümlerle, gelecek nesiller için sürdürülebilir teknolojilerle çevreye duyarlı ürünler üretmek en önemli misyonlarımız arasında yer alıyor.

“Çocuklarda Renk Etkisi” isimli özel koleksiyonumuz ile sadece teknolojik Ar-Ge çalışmalarına değil renklerin özellikle çocuk psikolojisindeki etkilerine de önem verdiğimizi, bu doğrultuda ürünleri geliştirdiğimizi sizlere göstermek istedik.

Sektörde 2000’li yıllara kadar genel olarak solvent bazlı, tinerle inceltilen boyaların kullanıldığı ülkemizde, Filli Boya’nın sahip olduğu teknolojik alt yapı sayesinde Türkiye’de yeni bir devri başlatan silikonlu, silinebilir iç cephe boyası AlpinaSilan’ı piyasaya sunduk.

Bugün de yeni nesil teknolojiler ile ürettiğimiz, VOC ve biyosit malzeme içermeyen yeni su bazlı iç cephe boyamız “AlpinaLife”ı da bu koleksiyon ile birlikte tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Gerçekleştirdiğimiz araştırma ve çalışmalar sonucunda Çocuklar Üzerinde Renklerin Etkileri’ni dikkate alarak yeni bir kartela hazırladık.

Yapılan çalışmalar bize gösteriyor ki renkler, çocukların beyin gelişimine, yaratıcılığına ve huzuruna çok büyük katkı sağlıyor. Bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmek son derece önemli. Çocuklarımızın fiziksel ve ruhsal sağlığını dikkate alarak hazırladığımız bu koleksiyonda, bebeklikten ergenlik dönemine kadar tüm yaş gruplarına göre renk seçiminden renklerin genel etkilerine, öğrenme güçlüğü çeken, otizim spektrum bozukluğu olan ve hiperaktif çocuklara kadar geniş bir çerçevede renk kullanımı bilgileri verdik.” şeklinde konuştu.

Her yaşa göre farklı renkte odalar

sarı çocuk odası

Filli Boya’nın Uzman Psikolog Ayben Ertem ile birlikte ortaya çıkardığı “Filli Boya Çocuklarda Renk Etkisi” koleksiyonu; renklerin gücü, tanımı, temel öğeleri, çocuklar üzerindeki etkileri, yaş aralığına göre doğru renk kullanımı başlıklarıyla, çocuklar ve renkler arasındaki güçlü bağı anlatırken, özel çocuklar için de doğru renk önerileri sunuyor.

Yaşa göre renk kullanımının oldukça önemli olduğunu söyleyen Uzman Psikolog Ayben Ertem, “Okul öncesi ve ilköğretim çağındaki çocuk odaları ile lise ve ergenlik dönemindeki genç odalarındaki renk seçimi farklı olmalıdır. Renkler, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında daha sıcak tonlarda tercih edilmeli, lise ve ergenlik dönemindeki gençlerde ise daha soğuk renk tonları kullanılmalıdır. Ayrıca daha soğuk renklerin çalışmaya, odaklanmaya, rahatlatmaya yardımcı olduğu ve hormonal denge sağladığı da görülür” diye belirtiyor.


0-2 yaş çocuk odası

Aynı zamanda “Çocuklarda Renklerin Etkisi” çalışmasında yaş gruplarına göre renklerin psikolojik önemine değinen Uzman Psikolog Ayben Ertem, “0-2 yaş aralığındaki bebek odalarında sadelik, rahatlık, uyarıcı ve öğrenmeye katkı sağlayan bir tasarım önemlidir.

3-6 yaş arası çocuk odası

Oda içerisinde oyun, uyku gibi aktivitelerin fazlaca olduğu 3-6 yaş aralığındaki çocuk odalarında da canlı renklerle birlikte pastel tonların yer almasına dikkat edilmelidir.

6-9 yaş çocuk odası

6-9 yaş aralığındaki okul dönemi çocuklarda ise rengin dikkat, öğrenme ve uyku üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurularak huzur verici, çok uyarıcı olmayan, öğrenmeye katkı sağlayacak renkler; bireyselleşmenin daha fazla görüldüğü ergenlik dönemindeki gençler içinse duygu durumlarını yükseltecek ve rahatlatacak renklerin kullanılması faydalıdır” şeklinde konuştu.

Renkler duyguların sebebi

mavi çocuk odası

Basın toplantısında özellikle çocuklarda renklerin duygulara olan etkilerini de anlatan Ertem, “Renklerle duyular arasındaki bağı gözler önüne seren bilimsel çalışmalar doğrultusunda, renklerin beyin gelişimine, yaratıcılığa, verimliliğe ve öğrenmeye kuvvetli bir şekilde fayda sağladığı görülmekte.

Aynı zamanda renklerin heyecanlandırma, sakinleştirme, ilham verme, endişe yaratma, gerginlik hissettirme, huzur verme gibi etkileri de vardır ve renklere karşı daha hassas olan çocuklarda bu etkilerin yansıması da belirgin olarak hissedilir. Bu sebeple çocuklar için uygun renkler seçmek oldukça önemlidir.

pembe çocuk odası

EEG ve nabız oranlarını ölçen sistemlerde erkek ve kadının renklere farklı tepkiler gösterdiği, hiperaktif, enerji dolu bir çocuğun mavi ya da pembe renge boyanmış bir odada nabzının yavaşladığı görülür. Renkler, kombinasyonlara göre de insanlar üzerinde negatif ya da pozitif psikolojik etkileri gösterir. Bebekler kendilerini yoğun sarının olduğu bir odada tedirgin hissederken, mavi ve yeşil ile kombinlenmiş sarı odada ise huzurlu hissedebilir.” dedi.

AlpinaLife ile zararlı bileşenler sıfır seviyesine indirgeniyor

Filli Boya, deneyimi ve teknolojik altyapısı sayesinde geliştirdiği “Renk ve Yüzey Koruma Teknolojisi” ile üst seviyede performans gösteren iç cephe boyası AlpinaSilan’ın yanı sıra VOC ve biyosit malzeme içermeyen iç cephe boyası AlpinaLife yeni ürünüyle de kaliteyi bir üst seviyeye taşıyor.

AlpinaLife, çevre ve insan sağlığı standartlarına uygun olarak üretilip, boyanmış duvarlardan gelebilecek zararlı bileşenleri sıfıra indirerek iç cephe hava kalitesinin artmasını sağlıyor. Filli Boya AlpinaLife ürünü ile çocuk odaları ve diğer tüm mekanlar için özel silikat içeriği sayesinde sağlıklı ve doğal bir çözüm öneriyor.

Filli Boya’dan hayatı kolaylaştıracak çözümler

turuncu çocuk odası

Mimar Benim ile Beğendiğiniz Renk Saniyeler İçinde Duvarınızda Yaşam alanlarının, ışık ve gölgelendirmeyi esas alarak, gerçeğe en yakın şekilde boyanmasına olanak sağlayan “Mimar Benim Uygulaması” ile seçtiğiniz rengi ürettirmeden önce dijital ortamda duvarlarınızda görebilirsiniz.

Sektörde bir ilk olarak hayata geçirilen ve AppStore’un favori uygulamaları arasında bulunan “Mimar Benim” ile odalarınızın duvarlarını hayallerinize göre renklendirmeniz mümkün.

Mimar Benim, yüzlerce renk sunan Renxmatik kartelasındaki tüm renkleri duvarınızda görmenize imkan tanıyor. Uygulamanın son özellikleri olan Nasıl Uygulanır, Boya Hesabı, Alışveriş Listesi ve En Yakın Bayi modülleri ile istenilen alanlar saniyeler içinde çok daha kolay boyanabiliyor, aynı zamanda seçilen kolajlar sevdiklerinizle paylaşmak ve onlara danışmak için sosyal medya hesaplarında paylaşılabiliyor.

Renxmatik ile sonsuz renk, sonsuz seçenek…

kırmızı çocuk odası

Seçilen renk, Filli Boya bayilerinde bulunan Renxmatik Sistemi’yle de saniyeler içinde hazırlatılabilir. Filli Boya ürünlerinde bireysel renk seçimine imkan tanıyan ve sınırsız renk üreten “Renxmatik Sistemi”nde her renk tek fiyattan satışa sunuluyor.

Gerçeğe en yakın rengi bulma konusunda iddialı olan Renxmatik ile tüketiciler, herhangi bir yerden bulduğu bir bez parçasının renginin aynısını boya rengi olarak elde edebiliyor.

Garantili boya ve uygulama hizmet

Filli Boya’nın ‘Kaliteli Ürün Kaliteli Uygulama’ prensibi ile hayata geçirdiği “Filli Ustam Sistemi” ise, garantili işçilik ve hizmet paketini tüketicilerin tercihine sunuyor.

İnşaat boyacılığı mesleki yeterliliğine sahip, Filli Ustalar kulübüne üye, Filli Boya ürün ve davranış eğitimini almış ustaların bulunduğu sistem üzerinden gerçekleşen uygulama ve Filli Boya ürünleri 2 yıl boyunca Filli Boya garantisi altına alınıyor.


Boya ustaları ve yaşam alanlarını boyatmak isteyenler için yepyeni bir dönem başlatan Filli Boya, “memnuniyet” kavramına verdiği önemi bir kez daha pekiştiriyor.

Dekorasyon terapisi: Ruh haline etki eden renkler

Filli Boya’nın “Çocuklarda Renk Etkisi” kataloğu için tıklayınız


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.