Kar Küreyici aile olmayın, çocukların önündeki engelleri siz kaldırmayın!

Günümüzde aileler çocukları için çok titizleniyor, okul ve sosyal yaşantısında önlerine çıkan engelleri kolaylaştırmak için hemen devreye giriyorlar.

Kar Küreyici aile nedir? Çocukların önündeki engelleri siz kaldırmayın!

Ancak bilimsel olarak da yanlış olduğu kanıtlanan bu durum için ERA Okulları Kurumsal İletişim ve Marka Direktörü Gülçin Aşkın Çetin aileleri uyarıyor; “Ortaya çıkan her problemi aileler çözdüğünde, çocuklar zamanla rahata alışıyor ve ileride sorunlar yaşanmaya başlıyor.”

Aileler her zaman çocuklarının iyiliğini ister. Rahat bir yaşam sürmeleri için ellerinden geleni yaparlar. Ancak bu durum aşırıya kaçtığında çocuklar için yanlış bir yol çizilmeye başlanıyor.


Önüne çıkan her zorluk başkaları tarafından aşıldığında ya da kolaylaştırıldığında, çocuklar rahata alışıyor. Bu da ileriki yıllarda farklı sorunlar ortaya çıkarıyor.

Avustralyalı ünlü çocuk psikoloğu Dr. Michael Carr-Gregg, ailelerin gösterdiği aşırıya kaçabilen bu tutumu “kar küreyici” olarak adlandırıyor. Carr-Gregg bu isimde “kar”ı çocukların önünde engel olarak tanımlarken aileleri de “küreyici” olarak nitelendiriyor.


Carr-Gregg, özellikle X Kuşağı ebeveynlerinin çocuklarının hayatını fazlasıyla kolaylaştırdığını ve bu sebeple çocukların karşılaştıkları problemleri kendileri çözemez ya da önlerine çıkan engelleri kendileri aşamaz hale geldiklerini vurguluyor. Bu da ister istemez ileriki yıllarda çocukları birer savunmasız bireye dönüştürüyor.

Kar Küreyici ebeveynlerin yaptığı yanlışlar!

Kar Küreyici aile

Dr. Michael Carr-Gregg’in “kar küreyici” olarak tanımladığı ebeveynlerin yaptığı pek çok yanlış var. Bunlardan bazılarını şöyle sıralayabiliriz:

  • Çocuklarını okula otobüs ya da servisle göndermek yerine, okulun kapısına kadar kendileri götürüyorlar.
  • Ev işlerine çocukları ortak etmiyorlar. Çamaşır ve bulaşık yıkama, dağınıklığı toplama ya da yemek yapma gibi eylemlerin hepsini kendileri yapıyorlar.
  • Çocukların ev ödevlerinin ya da dönem projelerinin en iyi şekilde olması için kimi zaman ebeveynler tamamını kendileri yapıyorlar.
  • Çocuklara para değerini öğretmek, para biriktirerek bir şeylere sahip olmasını beklemek yerine, fiyatı ne olursa olsun her istediklerini satın alıyorlar.

Kar küreyici olmamak için ne yapılmalı?

Çocuk yetiştirmenin önemli bir konu olduğunu ve onlara destek olmanın pek çok yolu olduğunu söyleyen Aşkın Çetin, kar küreyici ebeveynler olmamak için zorlukları kaldırmak yerine belirli konularda destek olmalarının yeterli olduğunu anlatıyor:

  • Çocuklarınızın uyku düzenine özen gösterin. Okulda daha iyi öğrenebilmeleri için uykularını iyi almalarına özen gösterin.
  • Sabah okula gitmeden önce çok iyi ve sağlıklı bir kahvaltı yapmalarını sağlayın. Böylelikle okuldaki eğitim onlar için çok daha verimli olacaktır.
  • Teknolojiyi onlar kadar iyi kullanmayı öğrenerek, hangi noktalarda onları sınırlamanız gerektiğini keşfedin.
  • Akşam yemeklerini mutlaka bir arada masada yemeye özen gösterin. Onlarla sohbet ederek, sorunları hakkında tavsiyelerde bulunun.

Eğer çocuklarınızın hem şimdi hem de ileriki yıllarda başarılı, kendine güvenen ve özgüven sahibi bireyler olmasını istiyorsanız, kendilerinin yapabileceği şeyleri onların yerine yapmaktan kaçının. Sonuçları görünce sizler de çok mutlu olacaksınız.

Çocukta özgüven ne zaman gelişmeye başlar? Neler yapılmalı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.