Akdeniz Üniversitesi mezunları Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı unutmadı

Akdeniz Üniversitesi mezuniyet törenine, mezun olan öğrenciler tarafından açılan döviz ve pankartlar damga vurdu. İletişim Fakültesi öğrencilerinin mezuniyet töreninde açtıkları pankarttan rahatsız olan bir grup ise öğrencilere saldırdı.

Mezun olan öğrenciler Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’yı unutmadı

9 Haziran saat 17.30’da Akdeniz Üniversitesi Stadyumu’nda gerçekleştirilen mezuniyet töreninde İletişim Fakültesi öğrencileri “Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya özgürlük!” yazılı pankart açtı. Pankart güvenlik görevlileri tarafından yağmalanırken İletişim Fakültesi öğrencilerinin geçişi sırasında ise tribünlerden cisim fırlatıldı ve pankartlardan rahatsız olan bir grup öğrencilere saldırdı.

akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankart nuriye gülmen semih özakça
Saldırıya neden olan Nuriye Gülmen – Semih Özakça’ya özgürlük pankartı

akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017

Akdeniz Üniversitesi mezuniyet töreninde açılan pankartlar:

akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar akdeniz üniversitesi mezuniyet töreni 2017 pankartlar

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça kimdir?

Nuriye Gülmen

1982’de Kütahya doğdu. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde Karşılaştırmalı Edebiyat Bölümü’nden mezun oldu. Bilkent Üniversitesi Türk Edebiyatı bölümünde yüksek lisans eğitimi aldı.


2012’de Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) kapsamında Konya Selçuk Üniversitesi’ne yerleşti, aynı yıl Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde görevlendirildi. 2012 Mayıs ayında siyasi suçtan yargılandığı bir davadan 109 gün Sincan Kadın Kapalı Hapishanesi’nde tutuklu kaldı.

Eylül 2016’da “FETÖ-PDY (Fetullahçı Terör Örgütü- Paralel Devlet Yapılanması)” iddiasıyla açılan soruşturma gerekçe gösterilerek görevinden uzaklaştırıldı.

9 Kasım 2016’da “İşimi istiyorum” pankartı ile Ankara Yüksel Caddesi’ndeki İnsan Hakları anıtı önünde eyleme başladı.


6 Ocak 2017’de yayınlanan Olağanüstü Hal Kapsamında Bazı Tedbirler Alınması Hakkında ilan edilen 679 sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edildi.

Semih Özakça

1989’da Eskişehir’de doğdu. Sinop Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı. Aynı bölümde okuyan Esra Özakça ile evlendi.

Mezuniyetten sonra KPSS sınavlarına girdiler. 4+4+4 sisteme geçilmesiyle sınıf öğretmenliği atamaları düştü ve yüksek puanlara rağmen ilk sene atamaları yapılmadı. İkinci sene, Semih Özakça askerde iken ilk ataması yapıldı. Erzurum Horasan’ın bir köyünde çalıştı. Ulaşım olmayan köy okulunun müdürü, hademesi ve öğretmeni oldu.


Mardin’de ikinci sınıf öğrencilerini okuturken 9 Eylül 2016’da ikisi de bir genelge ile açığa alındı.  29 Ekim 2016’da Resmi Gazete’de yayınlanan 675 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile görevden ihraç edildi.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için tutuklama kararı


Görkem Barındık
1993 yılında Ankara’da doğdu. Süleyman Demirel Üniversitesi Radyo ve Televizyon Programcılığı bölümünde ön lisans; Akdeniz Üniversitesi Gazetecilik bölümünde lisans eğitimini tamamladı. Akabinde Akdeniz Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Gazetecilik Ana Bilim Dalı'nda “Dijitalleşen Medya ve Yarattığı Yeni Şiddet Alanı: Dijital Şiddet” başlıklı tezini tamamlayarak yüksek lisans programından mezun oldu. Şu an hâlihazırda doktora eğitimi için hazırlanmaktadır.