Babalar Günü’nde alacağınız hediyeyi değil “Onu” düşünün

Evlatların, hayatlarında rol model olarak aldıkları ilk erkektir baba.

Babalar Günü'nde alacağınız hediyeyi değil "Onu" düşünün

İster kız çocuğu ister erkek çocuğu olsun, gelişme çağlarında babalarını örnek alırlar. Babalar; kız çocukları için kahramandır, ilk aşktır, erkek çocuklar için ise rol modeldir.

Bizim için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, bütün ömrünü ailesine adayan adamlar; Babalarımız… Baba, çınar ağacı gibidir. Meyve vermese bile gölgesi yeter.


Annemiz duygusallığımız babamız mantığımızdır. Özellikle kız çocukları için baba kelimesinde çok özel anlamlar saklıdır. Bir kızın sevdiği ilk adamdır ve bundan sonra tanıyacağı tüm erkekleri babalarının özellikleriyle karşılaştıracaktır.

Sizin arkanızda bir dağ gibi duran, başınız sıkıştığında yardımınıza koşan, siz sevindiğinizde sizden daha fazla sevinen babalara, bu Babalar Günü’nde ona bu düşünceleri hissettirin diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Mehmet Yavuz düşüncelerini paylaşıyor.

Babanıza hak ettiği değeri verin

bablar günü

Babalar, insan olarak sizi hayata hazırlayan, topluma kazandıran, zorluklarla mücadele etmenizde sizin yanınızda en başta olanlardır. Kişi, ilk bilgi ve birikimi ailesinden alır. Ailede, anne – baba bir elmanın iki yarısı gibidir.

Anneler duygusallığı, babalar ise kararlılığı, dik duruşu simgeler. Hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, yüreklerindeki sevgi ve şefkati karşılıksız veren babalarımız, evlatlarını geleceğe güvenle hazırlamak için ellerinden gelen tüm gayreti mutlulukla sarf etmektedirler. Babalar çocuklarının iyilik ve başarılarıyla daima gurur duyarlar.


Dr. Mehmet Yavuz sözlerine şöyle devam ediyor; Babanın, aile sistemi içindeki yeri ve rolü son yıllarda büyük değişim göstermiştir. Bunun en büyük nedeni, günümüzde çalışan annelerin sayısının artmasıdır.

Baba olmak geçmiş yıllarda çocuğunu uzaktan sevmek, aileyi geçindirmek, kuralları uygulayan otorite olmak anlamına gelirken şimdilerde doğumdan itibaren bebeğin bakımını paylaşan, çocuğu ile birebir zaman geçiren, arkadaşlık eden ebeveyn olmak anlamına gelmektedir.

Bu babalar günü sizin miladınız olsun ve bu özel günden sonra babanıza olan sevginizi göstermekten kaçınmayın. Sevgi, babanızla olan iletişimin gelişmesinde anahtar kelimedir. Her ne kadar babanız size mesafeli davransa da, siz bu mesafeyi ona sevgiyle yaklaşarak yok edebilirsiniz.

Baba çocuk iletişimde dikkat edilmesi gerekenler

  • Sağlıklı bir baba-çocuk ilişkisi için babanın çocuğu saygıyla dinlemesi, anlamaya çalışması ve onunla ilgilenmesi gerekir.
  • Çocuk, sorumluluklarını tek başına üstlenmemeli, babanın da desteklemesi gerekir.
  • Korkuya dayalı bir ilişki kurulmamalıdır. Aksi takdirde çocuk yalan söyleme davranışına daha çok sığınacaktır.
  • Babanın, çocuğuyla mümkün olduğunca nitelikli zaman geçirmesi gerekir.
  • Babalar, asla fiziksel ve duygusal şiddete başvurmamalılardır.

Alacağınız hediyeyi değil “Onu” düşünün 

Baba kelimesi, öyle basit bir kelime değildir, altında bir çok anlam yatar. Bu babalar Günü’nde ona alacağınız ve onun sevebileceği bir hediye ile ona, “baba” kelimesinin altında yatan değerleri hissettirebilirsiniz.

Aldığınız hediyeyi verirken “Boş ver çocuğum, paran cebinde kalsın” , “Hatırladın ya o bana yeter” gibi tepkiler vererek, sevincini çok belli etmese de, kurduğu bu cümleler aslında sizi ne kadar düşündüğünün bir göstergesidir.


Seçeceğiniz hediyede maddiyatı ön planda tutmayın. Babanıza alacağınız, onun çok işine yarayacağı ve her kullanışında sizi hatırlayacağı bir hediye seçerek, aranızdaki bağı kuvvetlendirebilirsiniz.

‘Babalar’ gününde babalara altın öğütler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.