Bayramda yola çıkacaklar uykusuzluğa dikkat etmeli

Ramazan Bayramı’nın gelmesiyle hemen hemen herkes ya sevdiklerini ziyaret etmek ya da tatil için yollara düşüyor.

Bayramda yola çıkacaklar: Uykusuzluğa dikkat!

Uzun yola gidecek sürücülerin en büyük sıkıntılarının başında ise uykusuzluk geliyor. Uykusuz yola çıkmanın tehlikelerine dikkat çeken Doktortakvimi.com üyesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, uzun yola çıkacak sürücüler için önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Trafikte deneyim kadar dikkat de büyük önem taşıyor. Dikkati ve refleksi etkileyecek en önemli unsurların başında ise uykusuzluk ve yorgunluk geliyor.


Özellikle yola çıkmadan önce hazırlık telaşıyla uykusuz kalan sürücüler, trafikte tehlikeye davetiye çıkarıyor. Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, uykusuz kalmanın tehlikelerine dikkat çekerken, sürücülere yolculuğa nasıl hazırlanacakları konusunda da tüyolar veriyor.

Uykusuzluk refleksleri ve performansı yavaşlatıyor!

Uykusuzluk

Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Hakan Kaynak, geceyi uykusuz geçirmiş insanların ertesi gün reflekslerinde ve performanslarında ciddi bir yavaşlama olduğuna dikkat çekiyor. Kişi kendini iyi hissetse bile, reaksiyon verme süresinde azalma görülüyor ve sürücünün tehlike anında kazayı önleme yeteneği de olumsuz etkileniyor.


Uzun yolculuğa çıkılacağı zaman, kişilerin genellikle alışık oldukları süre kadar uyumaları gerektiğini belirten Prof. Dr. Hakan Kaynak;

“Alışık olunan uyku süresini artırmaya çalışmak, yolculuk öncesi ortaya çıkan heyecanla birlikte uykusu kaçma eğiliminde olan insanların uykusunu daha çok kaçıracaktır. Dolayısı ile yolculuk öncesi günlük düzen devam ettirilmeli. Normalden daha erken yatmak veya geç uyumak uykuyu daha çok kaçırır.” diyor.

Araba kullanırken uykumuzun geldiğini nasıl anlarız?

Prof. Dr. Hakan Kaynak, sürücülerin araba kullanırken uykularının geldiğini çok kolay anlayabileceklerini söylüyor. Esneme, zaman zaman şeritten kaçırmalar veya kaymalar, direksiyon hakimiyetinin azalması uykusu gelen ve refleksleri yavaşlayan bir sürücünün göstereceği belirtilerden.


Sürücüler böyle durumlarda fazla vakit kaybetmeden hemen mola vermeli, mümkünse 15-20 dk uyumalı ve uyarıcı içeceklerle uykusunu geçirmeye çalışmalı. Prof Dr. Kaynak, sürücülerin ancak uykularının geçtiğinden ve reflekslerinin yerine geldiğinden emin olduklarında yola çıkmalarını öneriyor.

İşte, pratik öneriler;

  • Sürekli olarak araba kullanmayın, 2-3 saatte bir kısa molalar verin.
  • Kısa molalarda uyku kaçırıcı kola, çay ve kahve gibi içecekleri tercih edin, uyku veren süt, yoğurt, ayran gibi gıdalardan ve aşırı yemekten kaçının.
  • Uykunuzun geldiğini anladığınızda mola verin. Mümkünse 15-20 dakika uyuyun. Yola, uyku halinin geçtiğinden ve reflekslerinizin normale döndüğünden emin olduğunuzda çıkın.
  • Yolculuk öncesi normalden erken yatmak, geç yatmak gibi düzen bozucu hareketlerden kaçının. Alışık olduğunuz uyku düzenini koruyun.
  • Gün içinde trafik kurallarınca belirlenmiş sürelerin üzerinde araba kullanmamaya dikkat edin.
  • Ramazan Bayramı’nda yola çıkmak için acele etmeyin. Gece uyuyamadıysanız, uyuyamadığınız uykuyu sabah uyuyarak telafi etmelisiniz.

‘Bayramda’ yola çıkacak araç sürücülerinin dikkat etmesi gerekenler


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.