Enis Berberoğlu iyi ki tutuklandı!

Geçmişte birçok yazar, gazeteci, sanatçı demokrasi ve adalet için bedel ödemiştir. Enis Berberoğlu da bu kişilerden biri…

Enis Berberoğlu iyi ki tutuklandı!

Enis Berberoğlu iyi ki tutuklandı!

2016’nın Mayıs ayında AKP iktidarı, CHP ve MHP’nin de desteği ile milletvekili dokunulmazlıkları kaldırdı. Kaldırdı, kaldırmasına da; CHP, AKP’nin neyi kaldırdığını anlamadı, anlayamadı!

MHP’yi anlarım… MHP, AKP’nin yedek kulübesi gibi çalışıyor. Nerede bir bakan eksikliği var, ne zaman Meclis’ten bir yasa tasarısı geçecek AKP, o zaman ‘yedek kulübe’sine başvuruyor!

Ama CHP neden böyle bir hata yaptı? Evet; dokunulmazlıklar, o dönemde HDP milletvekilleri için hazırlanmış bir tasarıydı. AKP kendi çıkarlarına uygun hareket etmeyen yıllarca kol kola olduğu BDP / HDP’lileri ceza evine atmak istiyordu. Bunu başarmanın yolu da bu dokunulmazlıkları kaldırmaktı. CHP’deki bazı milletvekilleri de burada bir anlamda bunun gerçekleşmesine maalesef onay verdi.

CHP’liler herhalde ‘ülkede demokrasi var’ zannetti ve öyle karar verdi; ancak, unuttukları iki şey vardı: Birincisi, ülkede demokrasi yoktu; ikincisi ise iktidarda AKP vardı…

Enis Berberoğlu da bugün, AKP’nin dokunulmazlıklar yasasının kurbanı…

Bugün Türkiye’de batı tipi bir demokrasi kültüründen bahsetmenin mümkün olmadığı bir gerçeklik su üstündedir. Yalnız çıkarların esas olduğu, ‘zeytin’ yağı gibi su üstüne çıkan bir AKP döneminde de demokrasi ve adalet de ‘zeytin’ yağının ya da dalının üzerine çıkamaz!

Akla ve zihinlere kem gözle bakılan bir dönemden geçildiği açıktır. Çoğulculuğun olmadığı; çoğunluğun tahakkümü altında olan bir ülkede, bir AKP ikliminde yaşandığı dikkate alınmalıdır!

Evet, Berberoğlu iyi ki tutuklandı! Tutuklanmasa, bugün ortaya çıkan ‘Adalet Yürüyüşü’ olmayacaktı. Geçmişte olduğu gibi bugün de demokrasi adına birileri bedel ödüyor. Berberoğlu’nun tutuklanması kendisi için (şu an) üzücü olsa da gelecek için adını, “demokrasi neferleri” listesine yazdırmıştır. Ha, şunu da söylemek isterim ki; merak edilmesin, ben hukukçu vaya müneccim değilim; ancak, Berberoğlu’na verilen cezanın siyasi olduğu bir gerçektir. O yüzden Berberoğlu kendisine verilen 25 yıllık cezayı çekmeyecek, hukukun üstünlüğü galip gelecektir…

Geçtiğimiz haftalarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın damadı Ömer Kavurmacı, tutuklandıktan sonra sağlık gerekçesi ile serbest bırakıldı. Bugün ise tekrar tutuklandı.

Ömer Kavurmacı neden tekrar tutuklandı?

Kavurmacı’nın sağlığı bir anda düzeldiği için mi? Hayır! Olayın, kamuoyunda ciddi tepki ile karşılanması; bunun yanında AKP’nin kendi milletvekillerinin bile vicdanını sızlatması Kavurmacı’nın tekrar tutuklanmasına neden olmuştur. O yüzden adaleti olmayan Türkiye’de bile, gerçek topallayarak da olsa (bazen) yerini buluyor!

Türkiye’de bu tür olaylar tarihte olmuş, bundan sonra da maalesef olacaktır; ta ki, gerçek adaleti, gerçek demokrasiyi, özgürlükleri, insan haklarını ülkede yaşayana, yaşatana kadar…

Enis Berberoğlu’na yöneltilen suçlama neydi?