Ankara’da gerginlik: Suriyeli mülteciler ile vatandaşlar birbirine girdi

Ankara’da Suriyeli mülteciler ile vatandaşlar arasında çıkan kavgada, gergin anlar yaşandı. Üç Türk vatandaşının bıçaklandığı iddia edildi. Polis ekipleri vatandaşlara biber gazıyla müdahalede bulundu.

Edinilen bilgilere göre; Yenimahalle ilçesine bağlı Demetevler Mahallesi’nde yaşayan vatandaşlarla Suriyeli mülteciler arasında gerginlik yaşandı. 2. Cadde üzerinde cereyan eden gerginliğin kısa sürede kavgaya dönüşmesi üzerine taraflar taş ve sopalarla birbirlerine saldırdı. Sosyal medya üzerinden örgütlenerek bölgeye gelen vatandaşların da olaya dahil olmasıyla mahallede korku dolu anlar yaşandı. Meydana gelen kavgada en az üç kişinin yaralandığı iddia edildi.

ankara yenimahalle demetevler suriyeli mülteciler kavga

Vatandaşlar Suriyeli mültecilere karşı protestoda bulundu

Mahalle sakinlerinin ihbarı üzerine bölgeye çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Çok sayıda Toplumsal Olaylara Müdahale Aracı’yla (TOMA) mahalleye giren çevik kuvvet ekipleri, gruba biber gazı ve tazyikli suyla müdahale etti. Yaralı şahıs, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından ambulansla hastaneye götürülerek tedavi altına alındı. Mahalledeki çok sayıda iş yeri de kavga sırasında hasar gördü.


ankara yenimahalle demetevler suriyeli mülteciler kavga

Ankara sokaklarında gergin hareketlilik

Gerginliğin gece saatlerine kadar sürdüğü olayda çevik kuvvet polisi toplananlara TOMA ile müdahale etti. Büyük bir kavgaya dönüşen olaylara onlarca kişi katılırken, Ankara sokaklarındaki hareketlenme ilk anda bastırılamadı. Ancak ilerleyen saatlerde çevik kuvvetin, sokağa çıkan vatandaşlardan evlerine dönmeleri istedi.

ankara yenimahalle demetevler suriyeli mülteciler kavga


TOMA’lardan, “tahriklere kapılmayın” anonsu yapmasıyla ve polisin biber gazı kullanmasıyla gerginlik azaldı. Olayların neden çıktığı henüz belirlenemedi.

VIDEO: Florya sahili son durum: Suriye mülteci kampı