Dolar rekora koşuyor: Moody’s raporu TL’yi olumsuz etkiledi!

Moody’s raporu ile piyasalarda hareketli saatler yaşanıyor. Dolar 3,93 seviyelerine dayanırken, Euro 4,62’nin üstünü gördü.

Dolar rekora koşuyor: Moody's raporu TL'yi olumsuz etkiledi!

Türk Lirası, haftaya oldukça kötü bir performansla başladı. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Merkez Bankası’na yönelik “Müdahale etmediğimiz için bu haldeler” şeklindeki sert faiz eleştirisiyle 3.90’ın üzerini test eden dolar/TL, yeni haftanın ilk işlem gününde 3,85 seviyesine kadar geriledikten sonra tekrar yükselişe geçti.

Dolar bu yıl 12 Ocak günü 3.9422 lira ile tarihi rekor düzeye çıkmıştı. TL karşısında güçlenen yabancı para birimleri arasında yer alan İngiliz Sterlini ise 5,18 ile tüm zamanların rekorunu kurdu. Borsa İstanbul ise yüzde 1,60 kayıpla 104 bin 500 puan seviyelerine düştü. Kur, 3.9285 liraya kadar çıktıktan sonra 16.05 itibarıyla 3,9190 liradan değer görüyor.


Euro 3,60’ın üzerinde, Sterlin rekor kırdı

Almanya’da koalisyon kurma çabalarının sonuçsuz kalması üzerine küresel piyasalarda yaşadığı düşüşün etkisiyle TL karşısında 4.53’ün altına gerileyen euro kuru da aynı dakikalarda 4.6220’den alıcı buluyor. Sterlin kuru da TL’deki kayıpların artmasıyla 5.1812 ile yeni rekor seviyesine ulaştı.

Faiz de rekor seviyede!

Türkiye’de 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi rekor seviyeye yükselirken, Türk Lirası dolar karşısındaki erken işlemlerdeki kazançlarını geri verdi. TL’nin Pazar günü geç saatlerde dolaer karşısında 3.82’li seviyelere kadar yükselmesinin ardından haftanın ilk işlem gününde kazançlarını geri vermesi, traderların Merkez Bankası’ndan en son gelen Döviz hamlesinden etkilenmediğini işaret ediyor.

Merkez Bankası enflasyon tahminini açıkladı

Merkez Bankası, geçtiğimiz hafta uzlaşmalı vadeli Döviz ihaleleri yapacağını duyurmasının ardından haftasonunda ihalelere başlanacağını duyurmuştu. Söz konusu hamle, şirketlerin yabancı para cinsinden yükümlülüklerini hedge etmelerini amaçlıyor. Türk Lirası cinsinden 10 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi Pazartesi günkü işlemlerde 46 baz puan artarak yüzde 13.01 ile rekora tırmandı.2 yıl vadeli hazine tahvillerinin faizi ise tsi 15:40’ta yüzde 14.05 oldu.

TL uzlaşmalı döviz ihaleleri başlıyor

Bu arada Merkez Bankası, reel sektörün kur riskinin yönetilmesi amacıyla bugün döviz kuru riski koruması sağlayacak TL uzlaşmalı vadeli döviz işlemlerine başlıyor. İhalelerde vade 1, 3 ve 6 ay olacak ve yıl sonuna kadar tutar azami 3 milyar dolar olarak tespit edildi. Merkez’in açıkladığı takvime göre bugün 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli ve 100 milyon dolar tutarında altı ay vadeli ihale gerçekleştirilecek.


Takvime göre haftada üç kez 150 milyon dolar tutarında bir ay vadeli, haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında üç ay vadeli ve iki haftada bir kez 100 milyon dolar tutarında 6 ay vadeli ihale gerçekleştirilecek. Uzmanlar, Merkez’in söz konusu adımının piyasalarda pek olumlu karşılanmadığı ve TL üzerinde pozitif etki yaratmadığını ifade ediyor.

Moody’s raporu TL’yi olumsuz etkiledi!

Moody's'in Türkiye'nin kredi notunu düşürmesi ne anlama geliyor?

Türkiye ekonomisine dair bugün gelen açıklamalar ve etkilerine bakıldığında:

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s; yayımladığı raporda Türkiye’nin büyümesinin ivme kazanabileceğini belirtti, ancak raporda dikkat çeken noktalar ise, ödemeler dengesindeki sorunun büyümenin önüne geçebileceği ve yaşanan siyasi risklerin TL tarafında değer kaybına neden olacağıydı. Moody’s’in raporunun TL’ye negatif etki ettiği görülüyor.

Cuma günü Cumhurbaşkanının faiz konusunu Başbakanla görüşeceğini açıklamasının ardından bugün yapılan Bakanlar Kurulu toplantısının ardından Hükumet Sözcüsü Bekir Bozdağ açıklamalarda bulundu. En büyük sorun olan yüksek enflasyon konusunda tek haneye inmesi ve tek hanede istikrarın sağlanması için gerekli çalışmaların yapılacağını belirtti. Yine faiz konusunda da indirim için gerekli çalışmaların yapıldığını açıkladı.

Hafta sonu TCMB’nin TL ihaleleri hamlesinin piyasalarda hissedilir etki yaratmaması ve piyasaların hükümetten gelecek yeni kararları beklemesi TL’nin kayıplarını genişletmesine neden oluyor.

Piyasalarda TL’ye karşı endişelerin yüksek olması ve devam eden risklerde henüz çözüm sağlanamaması kayıpların artmasına neden oluyor. TL, bugün dolar hariç tüm majör döviz cinslerinde rekor düşüş yaşadı ve borsada da %1 üzerinde düşüş yaşanıyor.

TL varlıklarda son durum şöyle:


GBP/TRY 5,2038
EUR/TRY 4,6305
CHF/TRY 3,9647
USD/TRY 3,9292
Gram Altın 163 TL

Ekonomik kriz sinyalleri: Türkiye 2018 alarm verecek!

Ekonomik kriz sinyalleri: Türkiye 2018’de alarm verecek!