Green Card kaldırılıyor mu? Trump Green Card’a savaş açtı!

New York’ta yaşanan kamyonlu terör saldırısı sonrasında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Green Card çekilişinin rafa kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

Green Card çekilişi kaldırılıyor mu? Trump Green Card'a savaş açtı!
Green Card çekilişi kaldırılıyor mu? Trump Green Card’a savaş açtı!

Her yıl binlerce göçmenin katıldığı ve ABD vatandaşlığı aldığı Green Card çekilişinin geleceği muallakta!

New York’ta 8 kişinin öldüğü kamyonlu terör saldırısı sonrasında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Green Card çekilişinin rafa kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, yine gündemi allak bullak etti… Önceki gün ABD’nin en turistik şehirlerinden New York’ta yaşanan kamyonlu saldırı sonrasında ilk defa konuştu.


Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, 8 kişinin hayatını kaybetmesinden Demokratlar’ı sorumlu tuttu. Trump, ABD’ye gelecek göçmenlerin yeteneklerine göre vatandaşlık verilmesi gerektiğini söyleyen Trump, “Yetenek bazlı bir program olmalı” dedi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

Trump, “Terörist ülkemize, Green Card Çekiliş Programı ile geldi. Bunu destekleyenlerden biri Demokratik siyasetçi Chuck Schumer’dir. Ben yeteneğe göre izin verilmesini istiyorum” dedi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york merit based

Trump’tan terör saldırısına tepki: Yeter!

ABD Başkanı Donald Trump, DAEŞ’le mücadelede daha etkin önlemler alacaklarının işaretini sosyal medya mesajında “Yeter!” sözüyle verdi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

ABD Başkanı Trump, New York’taki terör saldırısından hemen sonra Twitter’daki kişisel hesabından dört mesaj paylaştı.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

İlkinde, taziye bildiren ve son duruma ilişkin bilgi veren Trump, diğer mesajlarında DAEŞ’le mücadelede “kararlılık göstereceklerini” belirtti.


donald trump green card lottery çekilişi terör new york

“Ortadoğu’da veya başka bir yerde yendikten sonra DAEŞ’in Amerika’ya dönmesine izin vermeyeceğiz” diyen ABD Başkanı Trump uyguladıkları iç güvenlik progamını sıkılaştıracaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump göçmenlik ve vize yasaları konusunda kendisini eleştirenlere “imalı” bir ifade kullanarak şöyle seslendi: “Siyasi doğruculuk iyi olabilir, ama bu konuda değil.”

New York’taki saldırı sonrasında çok sayıda ünlü de terörü kınayan mesajlar paylaştı. Eski başkanlardan Barack Obama ve Trump’ın seçim rakibi Hillary Clinton da “ilk anda” taziye ve tepki mesajı yazanlar arasındaydı.

Şarkıcı Taylor Swift, Charlie Puth, Boy George ve saldırının gerçekleştiği yere çok yakın bir noktada bulunduğunu açıklayan Josh Groban gibi diğer ses sanatçıları Twitter’dan destek mesajları yayınladılar.

Sinema oyuncuları Bette Midler, Jared Leto, Patricia Arquette, Zoe Saldana da saldırının hemen ardından “New Yorklu sanatçılar” olarak kınama mesajları yayınladılar.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york


Saldırıda sekiz kişi öldü ve en az 11 kişi yaralandı. Gözaltına alınan saldırganın 29 yaşındaki Özbek asıllı Sayfullo Saipov olduğu ortaya çıktı.

Video: New York’taki saldırıdan son görüntüler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.