Green Card kaldırılıyor mu? Trump Green Card’a savaş açtı!

New York’ta yaşanan kamyonlu terör saldırısı sonrasında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Green Card çekilişinin rafa kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

Green Card çekilişi kaldırılıyor mu? Trump Green Card'a savaş açtı!
Green Card çekilişi kaldırılıyor mu? Trump Green Card’a savaş açtı!

Her yıl binlerce göçmenin katıldığı ve ABD vatandaşlığı aldığı Green Card çekilişinin geleceği muallakta!

New York’ta 8 kişinin öldüğü kamyonlu terör saldırısı sonrasında açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Green Card çekilişinin rafa kaldırılabileceğinin sinyalini verdi.

ABD Başkanı Donald Trump, yine gündemi allak bullak etti… Önceki gün ABD’nin en turistik şehirlerinden New York’ta yaşanan kamyonlu saldırı sonrasında ilk defa konuştu.


Twitter üzerinden açıklamalarda bulunan Trump, 8 kişinin hayatını kaybetmesinden Demokratlar’ı sorumlu tuttu. Trump, ABD’ye gelecek göçmenlerin yeteneklerine göre vatandaşlık verilmesi gerektiğini söyleyen Trump, “Yetenek bazlı bir program olmalı” dedi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

Trump, “Terörist ülkemize, Green Card Çekiliş Programı ile geldi. Bunu destekleyenlerden biri Demokratik siyasetçi Chuck Schumer’dir. Ben yeteneğe göre izin verilmesini istiyorum” dedi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york merit based

Trump’tan terör saldırısına tepki: Yeter!

ABD Başkanı Donald Trump, DAEŞ’le mücadelede daha etkin önlemler alacaklarının işaretini sosyal medya mesajında “Yeter!” sözüyle verdi.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

ABD Başkanı Trump, New York’taki terör saldırısından hemen sonra Twitter’daki kişisel hesabından dört mesaj paylaştı.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york

İlkinde, taziye bildiren ve son duruma ilişkin bilgi veren Trump, diğer mesajlarında DAEŞ’le mücadelede “kararlılık göstereceklerini” belirtti.


donald trump green card lottery çekilişi terör new york

“Ortadoğu’da veya başka bir yerde yendikten sonra DAEŞ’in Amerika’ya dönmesine izin vermeyeceğiz” diyen ABD Başkanı Trump uyguladıkları iç güvenlik progamını sıkılaştıracaklarını açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump göçmenlik ve vize yasaları konusunda kendisini eleştirenlere “imalı” bir ifade kullanarak şöyle seslendi: “Siyasi doğruculuk iyi olabilir, ama bu konuda değil.”

New York’taki saldırı sonrasında çok sayıda ünlü de terörü kınayan mesajlar paylaştı. Eski başkanlardan Barack Obama ve Trump’ın seçim rakibi Hillary Clinton da “ilk anda” taziye ve tepki mesajı yazanlar arasındaydı.

Şarkıcı Taylor Swift, Charlie Puth, Boy George ve saldırının gerçekleştiği yere çok yakın bir noktada bulunduğunu açıklayan Josh Groban gibi diğer ses sanatçıları Twitter’dan destek mesajları yayınladılar.

Sinema oyuncuları Bette Midler, Jared Leto, Patricia Arquette, Zoe Saldana da saldırının hemen ardından “New Yorklu sanatçılar” olarak kınama mesajları yayınladılar.

donald trump green card lottery çekilişi terör new york


Saldırıda sekiz kişi öldü ve en az 11 kişi yaralandı. Gözaltına alınan saldırganın 29 yaşındaki Özbek asıllı Sayfullo Saipov olduğu ortaya çıktı.

Video: New York’taki saldırıdan son görüntüler