Meme kanseri az bilinen belirtileri neler?

Meme Kanseri erken teşhisi çok önemli! Peki meme kanseri olduğunu işaret eden ve az bilinen bu 8 semptomu biliyor muydunuz?

Meme kanseri az bilinen belirtileri neler?

Meme kanserinin az bilinen semptomları neler?

Kadınlarda en sık görülen kanser türü olan meme kanserinin ilk işareti pek çok kişi tarafından, memede kitle bulunması olarak biliniyor. Bununla birlikte meme kanserinin semptomları, kitleden derideki değişiklikler gibi daha az belirgin işaretlere kadar önemli farklılıklar gösterebiliyor.

Söz konusu semptomların tespit edilmesi mutlaka kanser olduğu anlamına gelmese de en kısa sürede bir hekime danışmak hayati önem taşıyor.


İşte meme kanserinde başarılı tedavinin en belirleyici unsuru olan erken teşhise imkan vermek ve yaşama zaman tanımak için bilinmesi gereken 8 semptom:

1- Meme üzerinde veya çevresindeki deri dokusunda değişiklik:

Büzülme memenin içerisinde bir kitle olduğu anlamına gelebilir. Kitle, memedeki bağların (lifli doku) kısalmasına, dokunun ve derinin içe doğru çekilmesine ve dolayısıyla büzülme ya da girinti görünümüne neden olabilir.

2- Meme üzerinde veya çevresindeki deri dokusunda değişiklik:

Çukurcuklanma Deride çukurcuklar oluşması, meme içerisinde bulunan, atıkların vücuttan atılmasına yardımcı olan ve lenf damarları olarak adlandırılan minik kanalların bloke olması anlamına gelebilir. Bu da memede ağrı ve şişlik oluşmasına neden olur ve derinin büyük bir alanında, portakal kabuğunu andıran küçük çukurcuklar oluşur. Bazı durumlarda bu oluşum, inflamatuvar meme kanseri olarak bilinen meme kanseri türünün işareti olabilir.

3- Meme dokusunda kalınlaşma:

Bu durum, süt salgılayan beze loblarının içinde kitle olduğu anlamına gelebileceği gibi memenin içinde bulunan lenf damarlarının tıkandığının göstergesi olabilir.


4- Meme bölgesinde egzama benzeri döküntü veya kızarıklık oluşması:

Meme kanserinin son derece nadir görülen bir semptomudur. Az sayıda vakada, Paget hastalığı olarak adlandırılan, meme kanseri ile bağlantılı bir hastalıkla ilişkilendirilmiştir. Nedeni bilinmemekle birlikte Paget hastalığı, meme ucunda veya çevresinde egzamaya benzeyen, kaşıntılı kızarık döküntüye neden olur.

5- Sıkmaya gerek olmadan meme bölgesinden olağandışı akıntı olması:

Meme ucunun altında, süt taşıyan küçük kanalların iç yüzeyinde kanser hücrelerinin bulunduğu anlamına gelebilir.

6- Meme ucunda içe dönme, konumunun veya şeklinin değişmesi:

Geri çıkmayan içe dönük meme ucu (eğer doğuştan bu şekilde değilse), meme ucunun altında onu içeri çeken bir kitle olduğunu düşündürebilir.

7- Memede görünür damarlar:

Bir kitleye bağlı olarak kan damarlarında tıkanıklık olduğunun veya tümör gelişmesinin işareti olabilecek, memedeki kan miktarının artması anlamına gelebilir.

8- Koltuk altında şişlik:


Koltuk altı lenf bezlerinde kitle bulunduğunu akla getirebilir. Bazen, koltuk altındaki bir kitle memedekinden çok daha belirgin olabilir.

Menopoz ile kadınların hayatında neler değişiyor?