Yılbaşı çocuklar için ne anlam ifade ediyor?

Yılbaşı çocuklar için ne anlama geliyor? Çocuklar, “Yeni yıl neden kutlanır? Neden hediyeler yılbaşı gecesi açılır? Ev neden süslenir? Neden çam ağacı alınır?” gibi soruları sıkça soruyor. Peki ebeveynler nasıl yaklaşmalı ve yılbaşı kutlamasını çocuklara nasıl açıklamalı?

yeni yıl çocuklar yılbaşı çam ağacı noel baba hediyeler

Yeni yıla sayılı günler kala hepimizi tatlı bir heyecan sarar. Yetişkinleri izleyen çocuklar da aynı mutluluğu, heyecanı ve umudu hissederler. Yılbaşına yaklaşırken bu güzel duygularla birlikte herkes birbirine hediyeler alır, yılbaşı gecesi yapılacaklar planlanır. Bir yandan da, tüm yıl boyunca yaşananlar değerlendirilir. Çocuklar için yılbaşı, her yerin renkli ve cıvıl cıvıl olması ile birlikte hediyeler, sürprizler, oyunlar ve dileklerinin gerçekleşmesini umut etmek demektir. DBE Davranış Bilimleri Enstitüsü’nden Uzman Klinik Psikolog Ece Eryılmaz anlatıyor.

Yetişkinler için yeni yıl demek, yeni umutlar ve yeni hedeflerdir.

Yeni yıl ebeveynlerin çocuklarına yönelik tutumlarını gözden geçirmek için bir fırsata dönüştürülebilir. Çocuklarınız için yeni yılda yapabilecekleriniz arasında; onlarla daha fazla vakit geçirmek, onları daha yakından tanımak, olumlu davranışlarına odaklanmak ve bunları övmek, birlikte katılabileceğiniz sosyal aktivitelere birlikte karar vermek ve birlikte katılmak, çocuğunuza sorumluluk kazandıracak yaşına uygun görevler vermek ve en önemlisi iyimser olmak sıralanabilir. Siz kendinizi iyi hissettikçe, çocuğunuz da kendisini daha mutlu ve değerli hissedecektir.


yeni yıl çocuklar yılbaşı çam ağacı noel baba hediyeler

Yetişkinler gibi çocuklar da yeni yılı bir başlangıç ve yeni bir fırsat olarak algılayabilir.

Ancak yeni başlangıçlar yapmakta bir yetişkin kadar kararlılık gösteremeyebilirler. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuğa somut ve küçük hedefler belirleyerek ve her hedefe ulaşıldığında biraz daha büyük bir hedef koyarak devam etmeleri önemlidir. Bu hedefler; çocuğun ihtiyacına göre duygusal, akademik ya da sosyal beceriye yönelik olabilir.

Verilen sözlerin tutulması önemli

Aileler çocuklarına yeni yılda uygulayacakları bazı sözler verebilirler. Yetişkinler için verilen bir sözün tutulması ne kadar önemliyse, çocuklar için de önemlidir. Çocuk, anne – babasının verdiği sözü tutmadığını deneyimlediğinde, büyük bir hayal kırıklığı yaşar ve kendini güvende hissetmeyebilir. Bunun yanı sıra, ebeveynleri tarafından çoğunlukla verilen sözlerin tutulmadığını yaşayan bir çocuk, hem ailesine hem de dış dünyaya karşı güvensizlik yaşar, içe kapanabilir.

yeni yıl çocuklar yılbaşı çam ağacı noel baba hediyeler

Bu sebeple, anne babaların çocuğun isteklerinin maddi, manevi ve zaman anlamında ne kadar gerçekleştirilebilir olduğunu tespit etmesi, belki bunun için çocuktan karar verebilmeleri için zaman istemeleri ve sonrasında bunu çocuğun yaşına gelişimine uygun, kısa ve öz şekilde açıklamaları önemlidir.

Ebeveynlerin çocuğa karşı kararlı ve tutarlı olmaları, ona bir hediye almalarından daha kıymetlidir. Çünkü bu şekilde çocuk kendini güvende hissedecektir. Bu nedenle, ailelerin çocuklarına yeni yılda tutabilecekleri ve gerçekleştirebilecekleri sözleri vermeleri çok önemlidir.


Çocuklar anne babalarının yaptıklarını model alarak öğrendiklerinden, yeni yıl hazırlıkları onlar içinde eğlenceli ve heyecan vericidir. Ailelerin yılbaşına yönelik tutumları ve kutlama ritüelleri bu noktada önemlidir. Ailenin çocuğa yılbaşına yönelik kendi yapısına uygun açıklamaları olmalıdır.

Yılbaşı kutlaması aslında çocuklar için bayramların kutlanmasına benzer özellikler taşır. Yılbaşı gecesi birlikte yapılan aktiviteler; bir yandan aile bağlarını güçlendirirken, bir yandan da çocukların özel ve mutlu anılar biriktirmesini sağlar.

yeni yıl çocuklar yılbaşı çam ağacı noel baba hediyeler

Yılbaşı hazırlığı, merak uyandırıcı bir süreçtir

Çocuklar için yılbaşı günü ve öncesindeki hazırlıklar eğlenceli ve merak uyandırıcı bir süreçtir. Bu nedenle, çocuklar yılbaşına yönelik anne babalarına bazı sorular sorabilirler. Örneğin; “Yılbaşında ne olur?”, “Neden kutlanır?”, “Neden hediyeler yılbaşı gecesi açılır?”, “Ev neden süslenir?”, “Neden çam ağacı alınır ve süslenir?” gibi. Ebeveynler bazen bu soruları çocuğa nasıl açıklayacaklarına dair zorlanabilirler.

Çam ağacı geleneği çocukları mutlu ediyor

31 Aralık‘ın yılın son günü olduğu ve yeni yıla girerken güzel şeyler olacağına inanmamız sebebiyle, kutlamalar yaparak yeni yılı karşıladığımız açıklanabilir. Çam ağacının yılbaşını temsil eden bir sembolik araç olduğu, süslenmiş bir evde sevdiklerimiz ile birlikte eğlenceli şekilde yeni yılı karşılamamızın ve maddi değeri çok olmayan ancak günün anlamını ifade eden hediyeler alıp birbirimize vermemizin bizleri mutlu ettiği anlatılabilir.

Hediyelerin yılbaşı gecesine kadar alınıp çam ağacına konulması ve o geceye kadar beklenmesinin bir gelenek olduğu açıklanabilir. O zamana kadar beklemenin, sabretmenin ve o heyecanın yaşanmasının önemini anılarınızı anlatarak açıklayabilirsiniz. Hatta bu süreç çocukla oyuna dönüştürülebilir. Özellikle okul öncesi dönemi çocukları için bu açıklamalar, hep birlikte yılbaşı resmi çizerek ya da oyun oynanarak yapılabilir.

Yeni yıl hedefleri koymak


Yılbaşı ile ilgili ebeveynleri tarafından yapılan açıklamalar ve uygulamalar, hem çocuk hem de anne – babası için etkili ve empatik bir ilişki ve iletişim fırsatı olacak hem de çocuğun yeni yıl daha somutlaşmış, öngörülebilir algılanması kendisini daha güvende hissetmesini sağlayacaktır. Kendisini güvende hisseden çocuk bu sayede, anne babasının desteği ile hem yeni yıl hedefleri oluşturabilir hem de bunları uygulama konusunda istekli olabilir.

Dünyadaki çok ilginç yeni yıl gelenekleri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.