Afrin’e Zeytin Dalı harekatı ilk fotoğraflar

Afrin harekatı resmen başladı. Türk F-16’ları Afrin’i bombalamaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, harekatın fiilen başladığını açıkladı. Özgür Suriye Ordusu’na bağlı birlikler de terör örgütü PYD/PKK’nın Afrin’de işgal ettiği alanlara girmeye başladı. TSK, harekatın adının Zeytin Dalı olduğunu duyurdu.

Afrin Zeytin Dalı harekatı ilk fotoğraflar

TSK’dan yapılan açıklamada, Afrin’e yönelik harekatın Zeytin Dalı Harekatı olduğunu duyurdu. Türk Silahlı Kuvvetleri, Afrin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör örgütlerinin mevzilerini Diyarbakır 8. Ana Jet üssünden kalkan uçaklarla bombaladı. Eş zamanlı olarak karadan da obüslerle atış yapıldı.

Hatay’ın Hassa ilçesinde savaş uçakları, saat 17.00 sıralarında Afrin’e geçip 6 noktaya bomba yağdırdı. Aynı zamanda Hassa ilçesinindeki sınır birlikleri ile Kilis’teki sınır birliklerinden Afrin’e top atışları yapıldı.


afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

Türk savaş uçakları, Afrin’in Türkiye sınırı hattındaki Cinderis beldesine bağlı Celeme, Himdiye, Haclar, Freriye ve Tel Sellür köylerindeki PYD/PKK’ya ait gözlem noktaları ve hedeflerini bombaladı.

afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

TSK 17.00’de resmen başlayan harekatın ismini “Zeytin Dalı” olarak açıklandı. Güvenlik güçleri, vatandaşları sınır bölgesinden uzak durmaları konusunda uyarıyor. Türkiye, Rusya ve ABD arasında ise yoğun bir diplomasi trafiği yaşanıyor.


afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

Afrin’e Zeytin Dalı harekatı

TSK’nın açıklamasında şöyle denildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından, hudutlarımızda ve bölgede güvenlik ve istikrarı sağlamak maksadıyla, Suriye’nin kuzeybatısında Afrin bölgesinde, PKK/KCK/PYD-YPG ve DEAŞ’a mensup teröristleri etkisiz hale getirmek ve dost ve kardeş bölge halkını bunların baskı ve zulmünden kurtarmak üzere, 20 Ocak 2018 saat 17:00’dan itibaren “Zeytin Dalı Harekatı” başlatılmıştır. Harekat, ülkemizin uluslararası hukuktan kaynaklanan hakları, BMGK’nin terörle mücadeleye yönelik özellikle 1624 (2005), 2170 (2014) ve 2178 (2014) sayılı kararları ve BM sözleşmesinin 51’inci maddesinde yer alan Meşru Müdafaa Hakkı çerçevesinde, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olarak icra edilmektedir. Harekatın planlama ve icrasında sadece teröristler ve bunlara ait barınak, sığınak, mevzii, silah, araç ve gereçler hedef alınmakta olup, sivil/masum kişilerin zarar görmemesi için her türlü dikkat ve hassasiyet gösterilmektedir.”

afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır


Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bugün AK Parti’nin Kütahya il kongresinde “Geldik ve geliyoruz. Afrin operasyonu sahada fiilen başlamıştır. Bunu Münbiç operasyonu takip edecek” demişti.


afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu

afrin zeytin dalı harekatı tsk operasyonu