Teknik lise mezunlarına 5 bin TL maaş ile iş imkanı

İşsizlik oranlarının yüzde 10’un üzerine çıktığı bu günlerde Türkiye’de faaliyet gösteriyor. Limanlarda çeşitli pozisyonlarda görev alacak nitelikli personele olan ihtiyaç dikkat çekiyor.

Teknik lise mezunlarına 5 bin TL maaş ile iş imkanı

TÜRKLİM (Türkiye Liman İşletmecileri Derneği) ve KOSANO (Kocaeli Sanayi Odası) sektördeki işgücü ihtiyacını gidermek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirdi.Üniversite lisansı gözetmeksizin, teknik lise mezunlarının da alabileceği eğitim ile sektöre kalifiye eleman yetiştiriyor.

Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi, eğitim sonunda alınan ve Avrupa ülkelerinde de geçerli olan sertifika ile iş arayışında olan teknik lise mezunlarına 5 bin TL’ye varan maaş ile iş imkanı sağlıyor.

Stratejik konumu ile deniz ticaretinde büyük gelişme sağlayan Türkiye, liman işletmeciliği sektöründe çalışacak eğitimli personel bulmakta sıkıntı yaşıyor. Türkiye’de şu anda 20 bin kişinin istihdam edildiği liman işletmeciliği sektörü, son yıllarda artan yerli ve yabancı yatırımlarla hızlı büyümesini sürdürüyor.


Sektörün hızlı büyümesiyle nitelikli iş gücü talebini karşılamada sıkıntı yaşadığını belirten TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk; “Ülkemiz, jeopolitik ve stratejik konumu sebebiyle Liman İşletmeciliği Sektöründe hızla büyüyor.

Temsil ettiğimiz sektörün ihtiyacı olan kalifiye iş gücünü sağlarken ülkemizin önemli sorunları arasında yer alan işsizlik problemine katkı sağlamak için Kocaeli Sanayi Odası ile birlikte Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni kurmaya karar verdik.

Gerçekleştirdiğimiz yatırımla teknik lise mezunlarına yeni kariyer fırsatları yaratıyoruz. 2017 yılında açılışını gerçekleştirdiğimiz eğitim merkezimiz bugüne kadar yaklaşık 3600 katılımcıya sertifika verdi. 2018 yılında ise 1500 kursiyere sertifika vermeyi planlıyoruz. Avrupa Birliği tarafından desteklenen eğitim programımız, gerekli testleri başarıyla geçerek sertifika almaya hak kazanan öğrencilerimizi Türkiye ve Avrupa ülkelerinde 5 bin TL’ye varan ücretlerle iş sahibi yapıyor.” dedi.


Türkiye’de ilk defa

Konteyner taşımacılığının hızla artış gösterdiği ülkemizde Liman İşletmeciliği sektöründe faaliyet gösteren firmalar konteyner elleçleme, vinç operatörü, vb.  gibi branşlarda kalifiye eleman arayışında. Avrupa Birliği ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından destekleniyor. KOSANO ve TÜRKLİM iş birliği ile hazırlanan proje, sektörde nitelikli iş gücü açığını kapatıyor.

Teknik lise mezunlarına da istihdam yaratmayı hedefliyor. Limancılık sektöründe çalışmak isteyenlere farklı kariyer imkanı sağlayacak projenin Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje olma özelliği de önem kazanıyor.

2018 sonunda 5 binden fazla kişiye sertifika

Temelleri, 2008 yılında TÜRKLİM ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında limancılık mesleğine yönelik olarak Ulusal Meslek Standartlarının (UMS) hazırlanması için yapılan anlaşmaya dayanıyor. Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi, yapılan detaylı çalışma ve yatırımlar sonucunda 2017 yılı Ekim ayında Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla açıldı. Bugüne kadar 3 bin 600 kişiye sertifika veren proje kapsamında, 2018 yılında da 1500 kişiye daha eğitim ve sertifika verilmesi hedefleniyor.

Toplam yatırım 2,5 milyon TL


TÜRKLİM proje kapsamında Kocaeli Sanayi Odası tarafından hibe edilen salonlara iki simülatör ile destek sağlıyor. MHC ve CRS iş makinelerini simüle edebilen simülatörün yanında RTG ve SSG iş makinelerini simüle edebilen simülatörlerle katkı sağladı. TÜRKLİM’in projedeki toplam yatırımı ise 2,5 milyon TL’yi buluyor.

Türkiye’de çalışanlar kariyerde yükselmek için neleri göze alıyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.