Hamilelikte diz ağrısı, kasık, kalça ağrıları ve kramp nedenleri

Hamilelikte diz ağrısı, kasık, kalça ağrıları ve kramp nedenleri nelerdir? Nasıl geçer? Hamilelik sürecinde annelik heyecanının yanında vücutta birtakım hormonal ve anatomik değişimler yaşanıyor.

Hamilelikte diz ağrısı, kasık, kalça ağrıları ve kramp nedenleri

Hamilelikte diz ağrısı, kasık, kalça ağrıları ve kramp nedenleri

Günden güne hissedilen bu farklılıklar kas iskelet sisteminde fonksiyon bozukluklarına neden olarak hamilelik dönemini ağrılı bir sürece dönüştürebiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uz. Dr. Nurten Korkmaz, hamilelik döneminde ortaya çıkan ağrılar ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.


Hamilelik belinizi mi büküyor?

Gebelikte, relaksin ve östrojen hormonu salgılanmasına bağlı olarak ortaya çıkan bağ gevşekliği omurga ve eklem zedelenmesine yol açabilmektedir. Bel ağrısı, gebelikte en sık rastlanan kas iskelet sistemi şikayetlerinin başında gelmektedir.

Sanılanın aksine boy ve gebelik boyunca alınan kilolarla bel ağrısı arasında bir ilişki bulunmamaktadır. Anne adayının yaşının büyüklüğü en önemli risk faktörleri arasındadır. Hamilelik boyunca rahmin büyümesi ve bel açısındaki artışla oluşan mekanik gerilme, ağrılarla birlikte fonksiyon bozukluğuna zemin hazırlamaktadır.

Ağrıların giderilmesi için genellikle; fiziksel aktivitelerin kısıtlanması, topuklu ayakkabı kullanılmaması, diz altı yastıklarla yatak istirahati ve sıcak uygulaması yeterli olmaktadır. Günde dört kez 20 dakika sırt üstü yatarak ayakları kalçadan 60 cm. kaldırmak bel açısını azalttığı için akut ağrıya iyi gelmektedir.

Ayrıca kalçayı öne eğik şekilde tutmak da ağrıyı azaltabilmektedir. Ağrı azaldıktan sonra sırt ve bel kaslarının tonusunu artırmak için doktor kontrolünde başlanan egzersiz programları ağrıların tekrarlamaması bakımından önemlidir.


Hamilelikte kasık ağrılarınızı minderle azaltabilirsiniz

Her iki leğen kemiğini önde birleştiren pubik eklem bağ gevşemesi nedeniyle etkilenerek genişlemektedir. Gebeliğin 10-12. haftasında başlayan bu genişleme normalde 10 mm’yi geçmemektedir. Genişleme, ağrı ve yangıya neden olduğu gibi aşırı genişlemesi nadiren kopmalara da yol açabilmektedir. Hafif durumlarda istirahat ve buz uygulaması ağrının giderilmesinde yardımcı olmaktadır. Şiddetli ağrılarda 2 güne kadar süren yatak istirahati ve pelvik minder kullanımı gerekmektedir. Ayrıca yürümeye başlandığı dönemlerde yürümeye yardımcı cihazlar kullanılabilir.

Hamilelikte kalça ağrınızı hafife almayın

Hamilelik döneminde arka uyluklara da yayılabilen kalça ağrıları genellikle iyi huylu ve kolayca tedavi edilebilmektedir. Ancak az görülmekle birlikte, kalçanın geçici osteoporozu ve femur başının avasküler nekrozu gibi ciddi rahatsızlıklar da gebelik döneminde kalça ağrısına yol açabilmektedir.

Hamilelikte gözlenen kalça avasküler nekrozunun tam nedeni bilinmemekle birlikte salgılanan yüksek kortizol, östrojen ve progesteron düzeyinin etkili olduğu düşünülmektedir. Erken tanı ile kan dolaşımının tekrar sağlanması kemikte çökme riskini engellemektedir. Şikayetler geçene kadar anne adayının istirahat etmesi ve yük vermeden yürüme eğitimi alması çok önemlidir.

Dizleri bükerek oturmak doğru değil

Bağ gevşekliği, geniş pelvis, artmış femur açısı nedeniyle ön diz ağrısı sorunu hamile kadınlarda daha sık yaşanmaktadır. Merdiven inip çıkmak veya uzun süre diz bükük şekilde oturmak dizin ön kısmında keskin bir ağrıya yol açabilmektedir. Diz çevresi kasları güçlendirici egzersizler uzun vadede problemi çözmektedir. Nadiren de dizde mekaniği düzeltici dizlik kullanılabilir.

Kramplar için kalsiyum ve magnezyum desteğini ihmal etmeyin

Her iki baldırda da görülen ağrılı bacak krampları genellikle gebeliğin ikinci yarısında yaşanmaktadır. Birkaç saniye ile birkaç dakika arasında süren kramplar magnezyum ve kalsiyum eksikliğinden kaynaklanabilmektedir. Doktor kontrolünde alınacak kalsiyum ve magnezyum desteği yaşanan ağrılı krampları hafifletmektedir.

Ellerdeki sorun doğumdan sonra da devam edebilir


Bel ağrısından sonra gebelerin en sık karşılaştığı kas iskelet problemi bileklerde sinir sıkışmasına bağlı yaşanan karpal tünel sendromudur. Gebelikte artan sıvı birikimine bağlı oluşan karpal tünel sendromu doğum sonrası emzirme döneminde de devam edebilmektedir. Her iki elin ilk üç parmağında uyuşma ve ağrı şikayeti geceleri daha fazla yaşanmaktadır. Gece kullanılan istirahat splintleri tedavide etkili bir çözümdür.

Hamilelikte aşırı kilo alanlar dikkat!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.