Merkez Bankası döviz tahmini tutmadı: Dolar yine rekor kırdı!

Dolar/TL, Merkez Bankası tahminini geride bıraktı! Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, dövizdeki atağı yakından takip ettiklerini, nereden kaynaklandığını araştırdıklarını söyledi. Dolar ise rekorunu tazeleyerek 4.19 TL seviyesini test etti.

Merkez Bankası dolar tahmini tutmadı: Dolar yine rekor kırdı!

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Dövizdeki hareketlilik için “atak” değerlendirmesi yaparak atağın nereden kaynaklandığını takip ettiklerini söyledi.

Gazete Habertürk’ten Nehir Erdoğan’ın haberine göre, 4 saat süren toplantıda ilk olarak sunum yapan Çetinkaya, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk” dedi. Çetinkaya yaptığı sunumda, “Para politikası kararları, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda şekillenmeye devam edecektir. Yapısal alanlarda atılacak adımların kalıcı fiyat istikrarını desteklemesi beklenmektedir” değerlendirmesini yaptı.


Sunumun ardından milletvekillerinin sorularını yanıtlayan Çetinkaya’nın, muhalefet milletvekillerinin “Merkez Bankası’nın itibarı aşındı” eleştirilerini kabul ettiği, “Kredibilite sorunumuz var, bu diğer tüm araçlardan daha önemli. İletişimimizde sorun olabilir” dediği öğrenildi.

Yeni Merkez Bankası Başkanı radikal bir faiz indirimi yapar mı?

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda gerçekleştirdiği sunumda öne çıkan mesajlar şunlar:

• Yakın dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyetin gücünü koruduğuna işaret etmekte.

• Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmakta.

• Son dönemdeki gelişmeler enflasyon görünümüne etkileri açısından yakından takip edilmekte.

• Para politikası kararları fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda şekillenmeye devam edecek.


• Bu çerçevede, enflasyonun tahmin patikası ile uyumlu olması ve enflasyondaki düşüşün sürekliliğinin sağlanması hedeflenecek.

• Yapısal alanlarda atılacak adımların kalıcı fiyat istikrarını desteklemesi beklenmekte.


Dolar 4.19’u geçti: Yeni rekor!

Küresel satış baskısı, iç ve dış siyaset, artan jeopolitik riskler ve ABD’nin yaptırımları sonrası Rusya piyasalarında dün yaşanan sert düşüşe paralel olarak yükselen Dolar/TL ve Euro/TL yeni günde de yükselişini sürdürüyor.

Piyasalarda Donald Trump depremi: Dolar 3.23

Rusya’nın Beyrut Büyükelçisi Aleksandr Zaspıkin’in ‘ABD’nin Suriye’ye füze saldırısı düzenlemesi halinde Rusya’nın bu füzeleri vuracağı ve fırlatıldıkları yeri hedef alacağı’ açıklamasına yanıt veren ABD Başkanı Donald Trump, ”Rusya Suriye’ye gönderilen her füzeyi, tüm füzeleri vurma yemini ediyor. Hazır ol Rusya, çünkü (füzeler) gelecek, hoş, yeni ve ‘akıllı!’ olacaklar” dedi.

Söz konusu gelişmenin ardından Dolar/TL 4.14’lü seviyelerden 4.1941 ile yeni rekorunu kaydetti. Euro ise 5.1718’den işlem görüyor.


Merkez Bankası dolar tahmini tutmadı!

Merkez Bankası’nın geçen ay yayımladığı beklenti anketinde yıl sonu Dolar/TL kurunu 4.10 olarak tahmin etmişti. Ancak Dolar/TL uzmanların tahminlerini de aşarak 4.19 seviyelerine kadar çıkarak tarihi rekorunu yeniledi.

Dolar ve Euro'nun yükselişinden dar gelirli nasıl korunabilir?


Reuters’ın haberine göre bir bankacı, “Bu seviye aşılıp 4.15-4.20 bandına gelindiği takdirde kısa vadede TL çok fazla değer kaybına uğramış olacak. Dolayısıyla bu bant TL’de yeni pozisyon açılması için bazı yatırımcılara cazip gelebilir. Artık bu kadar kayıp varken, olası yeni kayıpların miktarının azaldığı düşüncesi oluşacak. Kur çok kısa sürede 3.85’ten 4.15’e geldi. Bu seviyenin üzeri de görülebilir ama ne kadar daha yukarı çıkacak?” dedi.

Nihat Zeybekci: Kur, Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor