Devlet bütçesinden 5 yıldızlı otelde 135 bin TL’lik iftar!

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya’nın Ramazan ayında verdiği iftarlar tartışma konusu oldu. 5 yıldızlı bir otelde yapılan iftar yemeği için devlet bütçesinden 135 bin lira harcandı. Bakanlığın binaya ödediği aylık kira ise 1 milyon TL’nin üstünde.

Devlet bütçesinden 5 yıldızlı otelde 135 bin TL iftar fatma betül sayan kaya

Bakanlıktan 5 yıldızlı iftar yemeği

Aile Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Ankara’da da 3 gün üst üste 5 yıldızlı bir otelde kamu personeline 1500 kişilik iftar verdi. Kişi başı 90 liraya anlaşılan iftarda konuklara, iftar tabağının yanı sıra dana rosto, ezogelin çorba, içli köfte, meyve ve tatlı ikram edildi. 1500 bakanlık görevlisi ve kamu personeli için düzenlenen iftarın faturası, 135 bin TL’yi buldu.

Sözcü‘den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre; Aile Bakanlığı bu binaya her ay yaklaşık 1 milyon TL kira ödüyor.


Diyanet israf konusunda uyarmıştı


Aile Bakanlığı, Eskişehir Yolu’nda ikiz bina kiralamıştı. 30’ar katlı binaların 5 yıl önceki kira bedeli, KDV hariç 900 bin liraydı. Binanın şimdiki kirasının ise aylık 1 milyon liranın üzerinde olduğu belirtiliyor. Aile Bakanlığı’nın kiralık binasında 2 katlı personel yemekhanesi de bulunuyor. Diyanet, Ramazan ayı başında lüks ve gösteriş ile israfın İslam ahlakına aykırı olduğunu belirtip protokol iftarlarında da lüks ve israftan kaçınılması gerektiğini vurgulamıştı.

Son seçim anketleri: 24 Haziran’da hangi aday yüzde kaç oy alıyor?