Dolar Euro Pound Altın: Hepsi rekor kırıyor – TL eriyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın faiz, enflasyon ve para politikasına dair açıklamalarının ardından Dolar 4.43, Euro 5.28, Pound 5,99 ve Altın ise 186,50 TL seviyesi ile rekor kırdı!

Dolar Euro Pound Altın: Hepsi rekor kırıyor - TL eriyor!

Ekonomik göstergelerdeki olumsuz gelişmelerin etkisiyle gelişmekte olan ülke para birimlerinden negatif ayrışan lira, dolar ve euro karşısında yeni tarihi düşük düzeylere geriledi. Erken işlemlerde dolar 4.3983 liraya, euro da 5.2481 liraya kadar tırmanarak tarihi zirvelerini yenilemişti. Ancak saat 13.35 itibari ile dolar 4.40 TL sınırını da aşarak 4.4344 seviyesinde rekor kırdı.

Gün başında rekor kıran döviz kurlarının son saatte tekrar atağa geçmesinde kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in açıklamaları da etkili oldu. Moody’s, Türkiye ekonomisindeki göstergelerin geçen yıl itibariyle zayıfladığını ve Türkiye’deki makro trendlerin ülkenin kredi notu için olumsuz olduğunu açıkladı.

Erdoğan’ın açıklaması ile döviz yine rekor kırdı!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın merkez bankasının yetkisinde olan para politikasında daha etkin rol oynayacağını, enflasyon ve faizi düşürmek için gereken tüm imkanları kullanacağını açıklaması ile sert yükseliş yaşayan döviz kurları, Moody’s’in negatif ifadelerinin ardından tarihi zirveyi yükseltti.

Analistler, liradaki sert değer kayıplarını, petrol fiyatlarındaki yükselişi, yaklaşan seçimler öncesi artan kamu harcamaları, ekonomik verilerdeki zayıflamanın yanında, enflasyon ve cari işlemler açığının yüksek düzeylerine bağlıyor. Piyasaların gözü bugün, Hazine’nin çıkacağı iki ihaleye özellikle yabancı yatırımcıların ilgisinde olacak.

Piyasada son durum:

  • USD/TRY 4,4344
  • EUR/TRY 5,2822
  • GBP/TRY 5,9988
  • CHF/TRY 4,43
  • Gram Altın 186,50 TL
  • Sepet kur 4,85
  • BIST 100 %1,65 kayıpla 101,600 puandan işlem görüyor.

Bütçe açığı Nisan’da 2,8 milyar oldu

Yurt içi piyasalarda volatilitenin arttığı bugün, işsizlik oranı ve bütçe açığı açıklandı. İşsizlik oranı Şubat ayında %10,6 oldu ve işsiz sayısı 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bin kişi oldu.

Bütçe dengesi Nisan’da 2,8 milyar açık verdi. Veri sonrası açıklama yapan Maliye Bakanı Naci Ağbal, ‘Merkezi yönetim bütçesi Nisan’da 2,8 milyar lira, Ocak-Nisan döneminde ise 23,2 milyar lira açık verdi’ dedi. Ağbal’ın açıklaması şöyle:

“Nisan ayında vergi gelirleri bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 artarak 45 milyar lira, gelir vergisi tahsilatı bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 39,7 artarak 11,6 milyar lira olmuştur. Özellikle istihdamdaki güçlü artışa bağlı olarak ücretler üzerinden alınan gelir vergisi tevkifatı yüzde 18,9 artmıştır.

Diğer taraftan dahilde alınan KDV tahsilatı nisanda yüzde 7,4 oranında artmıştır. Bununla birlikte dahilde alınan brüt KDV tahsilatının yüzde 25,9 artması ekonomideki canlılığa işaret etmektedir. Nisan ayında ihracat kaynaklı yapılan KDV iadeleriyle indirimli orana ilişkin KDV iadeleri bir önceki yıla göre yüzde 48,1 oranında artış göstermiştir. Bu artışta KDV iadelerini hızlandıran düzenleme ve uygulamalarımız etkili olmuştur. Bu yolla işletmelerimize kaynak noktasında önemli bir katkı sağladık.

Nisan ayında ÖTV gelirleri yüzde 19,8, ithalde alınan KDV yüzde 16,7, BSMV yüzde 26,1, damga vergisi yüzde 24,9 ve harç gelirleri yüzde 19 oranlarında artmıştır. Nisan ayı vergi gelirleri performansı yıl sonu vergi gelirleri gerçekleşmesinin bütçe hedeflerinin üzerinde gerçekleşeceğini teyit etmektedir.

Gerek nisan gerekse ocak-nisan döneminde bütçe giderleri içinde sermaye giderleri ve sermaye transferi harcamaları yüksek bir seyir göstermiştir. Bu dönemde gerek ulaştırma sektöründe gerek enerji, sulama ve tarım sektörlerinde ve gerekse eğitim ve sağlık sektörlerinde kamu kurumlarımızın yatırımları hızlandırma noktasında çalışmaları bu gelişmede belirleyici olmuştur. Bu yatırımların hızla tamamlanması ve hizmete girmesi sayesinde ekonomide verimlilik ve üretkenlik artacak, vatandaşlarımız refahı yükselecektir.” (investing.com)

Durmuş Yılmaz Türkiye’de ekonomik krizi tırmandıran 7 maddeyi açıkladı!