Tatili değerlendirmek isteyen öğrenciler için yaz kampları

Önce bir plan yapın. Yaz tatili çok uzun bir zaman gibi görünse de her tatil gibi çabuk biter. Bu sebeple tatilde yapmak istediklerinizin hepsini gerçekleştirmek için iyi bir plan yapmak önemlidir.

Tatili değerlendirmek isteyen öğrenciler için yaz kampları
Tatili değerlendirmek isteyen öğrenciler için yaz kampları

Eğitim Koordinatörü Yusuf Yıldırım, öğrencilerin tatili nasıl değerlendirmesi gerektiğine dair ipuçları verdi. Tatilde bitirmeyi planladığınız kitaplar, katılmayı düşündüğünüz kamplar gibi birçok aktiviteyi planlamalısınız.

Bu sayede neye ne kadar zaman ayırabileceğinizi görebilir, günlük ve haftalık programlar yapabilirsiniz. Yaz kamplarına katılın Yaz aylarında hem eğlenip hem de birçok şey öğrenebileceğimiz aktivitelerin başında yaz kampları geliyor. Öncelikle varsa okulunuzun yoksa diğer eğitim kurumları tarafından hazırlanan yaz kamplarına katılmanız çok yararlı olacaktır.


Yaz kampları programlarını iyice inceleyin

Sadece eğlence üzerine kurgulanmış bir kamptan çok hem eğlenceli hem de eğitici etkinlikler içeren kamp programlarını tercih edebilirsiniz. Yeni şeyler deneyimleyin Yaz tatilinde bundan önceki yıllarda daha önce deneyimlemediğin ve sizin için heyecan verici, ilgi çekici şeyler denemelisiniz. Beyninizi şaşırtacak aktiviteler yapmalısınız. Bu sayede gizli kalmış bazı yeteneklerinizi bile keşfedebilirsiniz. Şiir yazmak, su sporları, doğa sporları, enstrüman çalmak gibi birçok şey yapılabilirsiniz.

Kendinizi mutlu edecek, ilginizi çekecek ve size yeni şeyler öğretecek etkinlikleri tercih edin. Yeni yerler ve yeni insanlar tanıyın İnsanı geliştiren davranışların başında yeni yerler ve insanları tanımak gelir. Bu önermeden hareketle; tarihi, kültürel mekanlar gezebilirsiniz. Birçok farklı kültürden insanı bir araya getiren mekanlarda mutlaka yeni insanlar, yeni dünyalar tanımalısınız. Onlarla sohbet edip gözlemler yapabilirsiniz.

Her gördüğünüz yeni yer hakkında öğrendiğiniz bilgiler sizlere hayat boyu unutulmayacak birçok şey öğretecektir. Yeni tanıştığınız kişiler ve onların dünyasına misafir olmak algı alanınızı genişletmenizi sağlayacak ve birçok konuda daha geniş bir perspektiften bakmanızı sağlayacaktır. Yabancı dil öğrenin Yaz aylarında yapılacak en eğlenceli ve etkili etkinliklerinden biri de yabancı dil öğrenmektir. Yeni bir dil öğrenmenin birinci yolu yabancı dile maruz kalmaktır. Bu nedenle yaz aylarında özellikle yurt dışı dil kamplarına katılmak yabancı dil öğrenmenizi ciddi oranda arttıracaktır.


Yurt dışını tercih etmeyenler yurt içinde sadece yabancı dil konuşulan ve içinde birçok eğlenceli etkinliğin olduğu kamplar tercih edilebilir.

Tatilde hem eğlenip hem öğrenebilirsiniz

Bunun yanında turistik mekanlarda korkmadan, çekinmeden yabancılarla her fırsatta konuşmaya çalışabilirsiniz. Gramer kurallarına uygun olma baskısından uzak bir konuşma deneyimi yaşayabilirsiniz. Bu durum yabancı dilde konuşma cesaretinizi arttıracaktır. En güzel tatil etkinliği; kitap okumak Kitap okumak; kavram hazinemizi zenginleştirir, algı alanımızı büyütür, hayal dünyamızı geliştirir ve ruhumuzu dinlendirir.

Tatil boyunca çantanızda mutlaka bir kitap bulundurmalısınız. Her hafta bir kitap okumayı planlayarak öğrenmiş ve olaylara karşı bakış açısını geliştirmiş bambaşka biri olarak yeni döneme başlayabilirsiniz.

Düzeninizi bozmayın Tatil demek dinlenmek ve bir nevi sıfırlanmak demektir ancak bu durum düzeninizi bozmamalı.

Uyku düzeniniz elbette okul dönemindeki gibi olmayacak fakat uyku düzeninin sağlığınızı tehdit edecek düzeyde bozulmasına izin vermemelisiniz. Bunun yanında beslenme düzenini de korumalısınız.

Tatil döneminde uyku, beslenme gibi biyolojik sisteminizi önemli ölçüde korumalı aynı zamanda her gün düzenli olarak yapılan sportif faaliyetlerle biyolojik organizmanızın sağlıklı işleyişine destek olmalısınız. Eksikler telafi edilmeli Tatil döneminde öğrencilerden dersle ilgili bir şey yapmalarını istemek oldukça zordur ancak eksik kazanımların mutlaka telafi edilmesi gerekir.


Okuldaki eksiklikler sadece sınavlar için değil gelecek yaşamınız için de gerekli olduğundan mutlaka telafi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle bir plan dahilinde kendinizi çok sıkmadan bir kazanım ve telafi programı hazırlayıp her gün en az 40 dakikalık bir zaman dilimini ders tekrarlarına ayırmalısınız.

Tatil planı yaparken 8 Temmuz tarihine dikkat!