Cumhurbaşkanlığı: Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı

Cumhurbaşkanlığı’ndan flaş açıklama: Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı açıklama: Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı

Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Türkiye, ekonomik bir savaş vermektedir. Mevduatlara el konulacak diye bir açıklama yapılmadı. Piyasaları tedirgin etme çabaları kabul edilemez” denildi.

Berat Albayrak: Banka hesaplarına asla el konulmayacak

Asya piyasalarında Dolar/TL’nin 7,23 seviyesinden işlem görmesi üzerine Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’tan flaş açıklamalar geldi. Bakan Albayrak, “Kurdaki gelişmeler çok net bir saldırının göstergesi. Kurdaki dalgalanmaya karşı aksiyon planını hazırladık. Gerekirse mali kural uygularız. Mevduatlara asla el konulmayacak. Hesaplardaki dövizler TL’ye döndürülmeyecek” dedi.


Goldman Sachs’tan Türk bankalarıyla ilgili korkutan açıklama

Yeni açılan Asya piyasaları Dolar TL’yi 7,2362 seviyesinde gösteriyor. Goldman Sachs, liradaki değer kaybının sürmesi ve Dolar TL’nin 7.1 seviyesine çıkması durumunda Türkiye merkezli bankaların ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulundu.

Türk Lirası’nın kayıpları rekor seviyede artarken, ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs’tan Türkiye ekonomisi için uyarı geldi.

Goldman Sachs, liradaki değer kaybının sürmesi ve Dolar TL’nin 7.1 seviyesine çıkması durumunda Türkiye merkezli bankaların ellerindeki sermaye fazlasının eriyebileceği uyarısında bulundu.

“Kurda gerçekleşen hareketler Yapı Kredi’yi en zayıf banka haline getirdi”

BBC Türkçe’nin haberine göre banka, sermaye seviyeleri açısından en kırılgan bankanın Yapı Kredi olduğunu ifade etti. Goldman Sachs’ın analistleri tarafından, Haziran sonundan bu yana kurda gerçekleşen yüzde 12’lik düşüş, Yapı Kredi’yi sermaye seviyesi açısından en zayıf banka hâline getirdiği aktarıldı. Garanti ve Akbank’ın diğer bankalara göre daha iyi bir görünüm sergilediği belirtildi.

Bankanın yatırımcılara gönderdiği piyasa analizi notunda, “TL’de her yüzde 10’luk değer kaybının, bankaların sermaye rasyolarında yarım puan düşüşe yol açtığını hesaplıyoruz” denildi.


Dolar TL 7,23’ü gördü!

Asya piyasalarında düşük işlem hacmiyle işlem gören Dolar TL 7 lira barajını aştı. Uzmanlar Türkiye piyasalarının da açılmasıyla birlikte bu rakamda bir düzeltme olabileceğini, Dolar/TL’nin seyri için piyasaların açılacağı pazartesi sabahının beklenmesi gerektiğini belirtiyorlar.

Akşam saatlerinde uluslararası piyasalarda dolar, 7,2362 TL seviyesini görürken euro ise 7,30 TL seviyesinde işlem gördü.

Erdoğan’dan sanayicilere döviz uyarısı

Konuşmasına, Trabzon’un kanaat önderleri ve gönüllü kuruluşların temsilcileriyle bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek başlayan ve Trabzon Valiliğine teşekkür eden Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinde yüzde 69,4 oy oranıyla kendisini cumhurbaşkanlığına layık gören Trabzonlulara şükranlarını sundu.

Bu seçimde de Trabzon’un milli iradenin, vefanın, dayanışmanın şehri olduğunu gösterdiğini belirten Erdoğan, Trabzon’un bir kez daha iradesine sahip çıkarak Türkiye’ye husumet besleyenlere esaslı bir ders verdiğini söyledi

Erdoğan: Kur operasyonunun üstesinden geleceğiz

“Ekonomimize kur üzerinden uygulamaya konulan operasyonun da biz üstesinden geleceğiz. Türkiye’yi ve Türk milletini tehdit etmek hiç kimsenin, hiçbir devletin, hiçbir kredi derecelendirme kuruluşunun haddi değildir.”


Sanayicilere seslenen Erdoğan, “Sanayicilerimize sesleniyorum; bankalara saldırarak, oralardan döviz alma yoluna gitmeyin. Bu milleti diri tutmak, ayakta tutmak sadece bizim görevimiz değildir. Sanayicinin de görevidir, tüccarın da görevidir” dedi. (AA)

Dolar TL Asya piyasalarında 7,21’den işlem görmeye başladı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.