Dolar TL ve Euro TL rekor kırdı: Dolar 5 TL’ye tırmanıyor!

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar TL 4,9990 bandına yükselerek yeni rekorunu kırdı.

Dolar TL ve Euro TL rekor kırdı: Dolar 5 e tırmanıyor!

üksek enflasyon ve güçlü ABD doları ile mücadele eden Türkiye’de dolar tarihi rekoruna çok yakın. Dolar/TL bugün 4.99’un üzerini gördü.

Türkiye-ABD ilişkilerinin seyrine ilişkin endişeler, yüksek enflasyon riskinin yanı sıra dolarda küresel güçlü seyrin etkisiyle TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı sürüyor. Dolar/TL’de bugün 4.90 seviyesinin üzerinde nispeten dar bir bantta hareket gözlenirken, piyasalar bu akşam saat 21:00’de açıklanacak olan Fed faiz toplantısı sonuçlarını bekliyor. Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ve bu yıl iki kez daha artırıma gitmesi bekleniyor.

Merkez Bankası (TCMB) 2018 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini TL’deki değer kaybı ve  gıda fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı 5 puan artırarak yüzde 13.4’e yükseltirken, Başkan Murat Çetinkaya enflasyon tahminlerden belirgin sapma olması halinde “tereddüt etmeden” ek sıkılaştırma yapılacağı sözü verdi.

Dolar/TL ise 5.00 barajına yakın bir seyir izliyor. Saat 19:30 itibariyle dolar/TL 4,9930’dan işlem gördü. Euro/TL aynı saat itibariyle 5,8290’dan işlem gördü.

Dolar TL kuru 7 aylık performansı

Dolar TL kuru 7 aylık performansı
Tablo: investing.com

2017’de ilk 8 ay düşüş yaşayan USD/TRY kuru Eylül ayında 3,40 seviyesinden yükselişe geçti ve gerek iç gerekse küresel gelişmelerle Kasım ayında 3,98’e yükseldi. Aralık ve Ocak aylarını düşüşle tamamlayan kur Şubat 2018’de 3,70’li seviyelerden tekrar yükselişe geçti.

Şubat’ta sınırlı yükseliş gösteren kur, 23 Mart’ta Asya seansında 4,03’ü aşarak ilk 4’lü seviye rekorunu kırdı.

Nisan ayında alımlarını hızlandıran kur, ABD Dolar Endeksi tarafındaki hızlı yükseliş ve iç gelişmelerle 4,20 sınırına yaklaştı.

Mayıs ayında ise kur, aylık bazda en sert volatiliteyi gösterdi ve TL tarafında rekor düşüş yaşandı. Ay içinde kudaki yükselişe TCMB’den hamle gelmemesi, enflasyondaki artış, TCMB’nin bağımsızlığına dair artan endişeler ve kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif açıklamaları gibi iç gelişmeler ve küresel gelişmeler kurun 23 Mayıs’ta 4,92’yi aşarak tarihi zirve yapmasına neden oldu. Aynı gün içinde TCMB olağan üstü toplanarak 300 bp faiz artışına gitti ve kur tekrar 4,50’li seviyelere geriledi.

Haziran’da TCMB’nin faiz artışını koruması, seçimler ve yeni kabine bekleyişi gibi iç gelişmeler TL’nin önceki aya oranla sert kaybını azalttı ve kur Haziran ayı içinde 4,45-4,77 aralığında fiyatlandı.

Temmuz’da enflasyonun (Haziran ayı) %15’i ÜFE’nin %20’yi aşması ve ekonomik göstergelerdeki bozulmalar TL’de baskı oluştururken kabinede beklenen isimlerin olmaması ve reformlara dair somut açıklamaların gelmemesi piyasalarda TL negatif fiyatlamalara neden oldu. USD/TRY kuru 12 Temmuz’da Asya seansında 4,9796 seviyesine yükselerek rekor tazeledi.

Rekor sonrası 4,7340 seviyesini gören kur, TCMB’nin beklentilerin aksine faizlerde değişikliğe gitmemesi ile 4,94 seviyesine yaklaştı. Kur ayı 4,90 üzerinde kapatırken TL de yılın ilk 7 ayında %20 üzerinde değer kaybı yaşadı ve gelişen ülke paraları arasında en sert düşüşü yaşayan para birimi oldu. (investing.com)

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!