Dolar TL ve Euro TL rekor kırdı: Dolar 5 TL’ye tırmanıyor!

Türk Lirası değer kaybetmeye devam ediyor. Dolar TL 4,9990 bandına yükselerek yeni rekorunu kırdı.

Dolar TL ve Euro TL rekor kırdı: Dolar 5 e tırmanıyor!

üksek enflasyon ve güçlü ABD doları ile mücadele eden Türkiye’de dolar tarihi rekoruna çok yakın. Dolar/TL bugün 4.99’un üzerini gördü.

Türkiye-ABD ilişkilerinin seyrine ilişkin endişeler, yüksek enflasyon riskinin yanı sıra dolarda küresel güçlü seyrin etkisiyle TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı sürüyor. Dolar/TL’de bugün 4.90 seviyesinin üzerinde nispeten dar bir bantta hareket gözlenirken, piyasalar bu akşam saat 21:00’de açıklanacak olan Fed faiz toplantısı sonuçlarını bekliyor. Fed’in faiz oranlarını sabit tutması ve bu yıl iki kez daha artırıma gitmesi bekleniyor.


Merkez Bankası (TCMB) 2018 yıl sonuna ilişkin enflasyon tahminini TL’deki değer kaybı ve  gıda fiyatlarındaki yükseliş kaynaklı 5 puan artırarak yüzde 13.4’e yükseltirken, Başkan Murat Çetinkaya enflasyon tahminlerden belirgin sapma olması halinde “tereddüt etmeden” ek sıkılaştırma yapılacağı sözü verdi.

Dolar/TL ise 5.00 barajına yakın bir seyir izliyor. Saat 19:30 itibariyle dolar/TL 4,9930’dan işlem gördü. Euro/TL aynı saat itibariyle 5,8290’dan işlem gördü.

Dolar TL kuru 7 aylık performansı

Dolar TL kuru 7 aylık performansı
Tablo: investing.com

2017’de ilk 8 ay düşüş yaşayan USD/TRY kuru Eylül ayında 3,40 seviyesinden yükselişe geçti ve gerek iç gerekse küresel gelişmelerle Kasım ayında 3,98’e yükseldi. Aralık ve Ocak aylarını düşüşle tamamlayan kur Şubat 2018’de 3,70’li seviyelerden tekrar yükselişe geçti.

Şubat’ta sınırlı yükseliş gösteren kur, 23 Mart’ta Asya seansında 4,03’ü aşarak ilk 4’lü seviye rekorunu kırdı.


Nisan ayında alımlarını hızlandıran kur, ABD Dolar Endeksi tarafındaki hızlı yükseliş ve iç gelişmelerle 4,20 sınırına yaklaştı.

Mayıs ayında ise kur, aylık bazda en sert volatiliteyi gösterdi ve TL tarafında rekor düşüş yaşandı. Ay içinde kudaki yükselişe TCMB’den hamle gelmemesi, enflasyondaki artış, TCMB’nin bağımsızlığına dair artan endişeler ve kredi derecelendirme kuruluşlarının negatif açıklamaları gibi iç gelişmeler ve küresel gelişmeler kurun 23 Mayıs’ta 4,92’yi aşarak tarihi zirve yapmasına neden oldu. Aynı gün içinde TCMB olağan üstü toplanarak 300 bp faiz artışına gitti ve kur tekrar 4,50’li seviyelere geriledi.

Haziran’da TCMB’nin faiz artışını koruması, seçimler ve yeni kabine bekleyişi gibi iç gelişmeler TL’nin önceki aya oranla sert kaybını azalttı ve kur Haziran ayı içinde 4,45-4,77 aralığında fiyatlandı.

Temmuz’da enflasyonun (Haziran ayı) %15’i ÜFE’nin %20’yi aşması ve ekonomik göstergelerdeki bozulmalar TL’de baskı oluştururken kabinede beklenen isimlerin olmaması ve reformlara dair somut açıklamaların gelmemesi piyasalarda TL negatif fiyatlamalara neden oldu. USD/TRY kuru 12 Temmuz’da Asya seansında 4,9796 seviyesine yükselerek rekor tazeledi.


Rekor sonrası 4,7340 seviyesini gören kur, TCMB’nin beklentilerin aksine faizlerde değişikliğe gitmemesi ile 4,94 seviyesine yaklaştı. Kur ayı 4,90 üzerinde kapatırken TL de yılın ilk 7 ayında %20 üzerinde değer kaybı yaşadı ve gelişen ülke paraları arasında en sert düşüşü yaşayan para birimi oldu. (investing.com)

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.