Yeni nesil folik asit metafolin faydaları neler?

Yeni nesil folik asit metafolin sayesinde artık her gebe folik asit ihtiyacını karşılayabiliyor.

Yeni nesil folik asit metafolin faydaları neler?
Yeni nesil folik asit metafolin faydaları neler?

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) İkinci Başkanı Prof.Dr. Cansun Demir, 16’ıncı Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi’nde gebelik döneminde multivitamin ve mineral kullanımının önemi, yeni nesil bir folik asit olan metafolinin önemi üzerine konuştu.

Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği’nin bu yıl 16.’sını düzenlediği Ulusal Jinekoloji ve Obstetrik Kongresi birçok önemli oturuma ev sahipliği yaptı. Gebelikte multivitamin ve mineral kullanımının önemi üzerine bir oturum gerçekleştiren Dr. Cansun Demir, yeni nesil bir folik asit olan metafolinin önemini vurguladı.


Gebeliğin ilk 3 ayında folat düşüklüğü bebek gelişimini olumsuz etkileyebilir!

Gebeliğin ilk 3 ayında kandaki folik asit durumunun önemini açıklayan Demir, “Bebeğin gelişiminde beyin ve omuriliğin meydana gelmesi, hamileliğin ilk 3 ayında gerçekleşiyor. Bu dönemde kan folat düzeyinde düşüklük varsa DNA ve RNA sentezi kötü etkilenebiliyor. Hücre bölünmesinde sıkıntılar olabiliyor, nöral tüp oluşumu ve kapanması olumsuz etkilenebiliyor. Bu yüzden hastalarımıza mutlaka folik asit desteği veriyoruz.” dedi.

“Vücutta aktifleştirilmesi gereken folik asitten, genetik polimorfizmi olan kişiler yeterince faydalanamayabiliyor..”

Aktif folik asit formu metafolinin, folik asitten farkını anlatan Demir, “Folik asit enzimlerle aktivasyona girerken, metafolin hiçbir aktivasyona ihtiyaç duymadan direkt vücuttaki aktif formu halinde alınıyor. Peki hamilelikte bu neden önemli? Bazı durumlarda enzimlerle aktivasyonda sorun yaşayan kişiler görebiliyoruz.  Örneğin folik asit metabolizasyonunda rol alan 5,10-metiltetrahidrofolat redüktaz (MTHFR) enziminde


MTHFR C677T  polimorfizmiu görülme sıklığı Türkiye popülasyonunun %28.5’ini oluşturmaktadır*. Yani, sadece folik asit verdiğimiz her 4 kişiden 1’inde folik asit doğru şekilde metabolize olamayabiliyor.” dedi.

“Metafolin alınmadığında folik asit etkili olmayabilir.”

Folik asitin yiyeceklerde doğal olarak bulunan bir besin olduğunu belirten Demir, “Folik asidi yeşilliklerle alırım diyorsanız, yıllarca hiç durmadan çok fazla miktarda yeşilliği bir arada yemek lazım. Gebelik döneminde artan ihtiyaçlara göre günlük folik asit gereksinimini sadece beslenmeyle almak pek mümkün olamayabiliyor. Batı ülkeleri tarzı beslenme alışkanlıklarında da oldukça düşük miktarda bulunuyor. Folik asidin var olan sentetik formunun vücutta aktifleştirilmesi gerekiyor.


Metafolin kullanıldığı zaman, vücutta folik asiti aktifleştiren enzimlerle herhangi bir genetik polimorfizmden bağımsız bir şekilde kullanma şansı olduğunu belirten Demir, Genetik olarak vücutta folik asidi metabolize eden enzimlerinde polimorfizm olan kişilerde metafolin özellikle fayda sağlar dedi “Yapılan çalışmalarda, folik asit verilmediğinde etki etmemesi gibi bir durum yok, metafolin verildiğinde de benzer etkiyi görebiliyorsunuz” dedi.

Anne baba olmak isteyenlere 10 öneri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.