Türk Telekom hisselerinin çoğunluğu 3 bankaya devredildi!

Araplar krediyi geri ödemeyince Türk Telekom’un yüzde 55 hissesi resmen Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası’na (SPV) devredildi. Türk Telekom, 2004 yılında 2,2 milyar TL net kara sahip, 4 yıl üst üste en fazla Kurumlar Vergisi ödeyen ve 60 bin çalışanı istihdam eden bir şirketti.

Türk Telekom hisselerinin çoğunluğu akbank garanti iş bankası devredildi!

Türk Telekom tarafından KAP’a yapılan açıklamayla şirketin yüzde 55 hissesi resmen 3 bankaya devredilmiş oldu.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ojer Telekomünikasyon AŞ’nin (OTAŞ) Türk Telekom’da sahip olduğu yüzde 55 hissenin bankaların ortak olduğu özel amaçlı şirkete (SPV) devrine izin verdi. Böylece Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Türk Telekom’un çoğunluğuna sahip oldu.


Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası Türk Telekom’un çoğunluğuna sahip oldu. Açıklama Türk Telekom tarafından KAP’a yapıldı.

3 banka Rekabet Kurumu’na başvuru yapmıştı

Türk Telekom’un yüzde 55 hissesine sahip olan Lübnanlı Ojer Telekomünikasyon şirketi, hisselerini teminat göstererek 2013 yılında kullandığı 4,75 milyar dolar kredinin taksitlerini geri ödemedi. Akbank, Garanti Bankası ve İş Bankası; Ojer Telekomunikasyon’a ait Türk Telekom’un yüzde 55 hissesini devralmak için Rekabet Kurumu’na (RK) başvuruda bulunmuştu.

Bankalar krediyi yeniden yapılandırma müzakerelerinde teminat hisselere el koymayı değerlendiriyorlardı.


Kreditör bankalar bunun üzerine teminat hisseleri devralarak kuracakları bir SPV’ye yerleştirmeye karar verdi.

Türk Telekom’un yüzde 55’ine 6,5 milyar dolar

2005’te yapılan ihaleyle şirketin hisselerinin yüzde 55’i 6.5 milyar dolar karşılığında Lübnan firması Oger Telecom’un Türkiye’de kurduğu Ojer Telekomünikasyon AŞ (OTAŞ) adlı şirkete devredilmişti.

Türk Telekom devirden önce üst üste 4 yıl en fazla Kurumlar Vergisi ödeyen, 2004’te 2.2 milyar TL net kârı olan, 60 bine yakın çalışanı bulunan bir kurumdu.

2005’te ihaleyi kazanan OTAŞ ilk etapta ihale bedelinin yüzde 20’sini peşin, kalanı ise beş eşit taksitte ödeyeceğini açıklamış, 2007 yılında 4.3 milyar dolarlık kredi alarak, borcunu 4 yıl erken kapatıp hisselerin sahibi olmuştu.


Ancak Türkiye’deki borçlarını ödemeyince 2013’te oluşturulan konsorsiyumdan 4 milyar 478 milyon dolar ve 211 milyon 970 bin kredi alan OTAŞ Telekom, Eylül 2016’dan bu yana 4,75 milyar dolarlık kredinin üç ödemesini yapmadı. (Reuters)

Ekonomik Güven Endeksi 2009’dan beri en düşük seviyede!