Diyet tariflerinin gözdesi kabak yemekleri ve detoks suyu

Diyet tariflerinin gözdeleri: Kabak yemekleri, glutensiz beslenme, detoks suyu ve kereviz salatası…

Salatadan şekersiz ve yağsız tariflere, diyet tatlılardan detoks suyu çeşitlerine kadar 270 diyet tarifi her ay 300 bin kullanıcı tarafından okunuyor. Kullanıcı artışına da bağlı olarak diyet kategorisi ziyaret edenlerin sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 80 arttı.

2018 yılında Dünya Sağlık Örgütü’nün araştırmasında Türkiye, dünyanın en obez ülkeleri sıralamasında dördüncü sırada yer almasıyla dikkat çekmişti.


Son yıllarda hem dünyada hem ülkemizde özellikle düzensiz beslenme ve hareketsiz yaşamın etkisiyle gittikçe büyük bir tehdit haline gelen obezite ile mücadele edenlerin sayısında da artış yaşanıyor ve uzmanlar insanları daha sağlıklı beslenmeye teşvik ediyor.

Uzmanlar sağlıklı beslenmenin bir hayat biçimi olarak görmenin önemini belirtseler de, kış aylarında daha fazla enerji ihtiyacı diyet planlarımızı bir süreliğine ertelememize neden olabiliyor.

120 bin okunma sayısıyla en popüleri kabaklı tarifler

Yemek.com araştırmasında; kullanıcılarının tarif görüntülemelerini inceleyerek en popüler diyet tariflerini de ortaya koydu.

Kullanıcılar adeta kabaksız diyet olmaz diyor ve en çok kabak tariflerine ilgi gösteriyorlar. Diyet kategorisindeki en popüler 10 tarifin 4’ü kabak içeren tarifler. Kabak tarifleri arasında en çok okunanlar ise; kabak yemeği, fırında kabak mücveri, fırında sütlü kabak ve kabak çorbası.

Diyet kategorisinde en çok okunan ilk 10 tariflerde ayrıca 10 bin okunma sayısıyla közlenmiş patlıcan salatası öne çıkarken onu enginar ve zeytinyağlı fava izliyor.

En çok okunan bir diğer ilginç tarif ise; gün içerisinde yaşanan açlık krizleri için içeriğinde bulunan kuruyemiş, meyve parçaları, yulaf, keten tohumu, susam, pekmez, bal gibi ürünlerle enerji deposu olan ev yapımı granola.


Yeni trend: Glutensiz diyet tarifleri

Buğday ve diğer tahılların doğal yapısında bulunan gluten proteini, hamur işlerine hacim vermesi özelliğiyle biliniyor. Gluten intoleransı olanların ve çöl ayak hastalarının gluten içeren makarna, erişte, kek, börek, kurabiye, pasta gibi yiyeceklerden uzak durması gerekiyor. Son zamanlarda gluten duyarlılığı olmamasına rağmen birçok kişi gluten içeren yiyecekleri hayatından çıkararak gluten diyeti yapıyor.

Glutensiz tariflere de oldukça ilgi gösteriliyor. Glutensiz tarifler arasında en çok okunanlar ise glutensiz ekmek, glutensiz kek ve glutensiz yaban mersinli muffin.

Detoks etkili sular ile kilolara veda

Son yıllarda çeşit çeşit meyve ve bitkilerle hazırlanan detoks etkili sular diyet yapanların en büyük yardımcısı haline geldi. Özellikle yağ yakıcı etkisiyle bilinen detoks etkili sular da gözdeler arasında yerini alıyor.

Salatalar diyetlerin vazgeçilmezi

Birbirinden farklı malzemelerle hazırlanarak her damak zevkine hitap eden salata, diyet yapanların olmazsa olmazlarından biri.

30 bin okunma sayısı ile en çok tercih edilen tarifler ise; kereviz salatası, yoğurtlu kabak salatası ve tabbule salatası.

Tatlı; bozulan moralimizi düzeltiyor, mutluluk veriyor ve enerjimizi yükseltiyor.


Bu tarifler arasında tatlı krizini biraz olsun gidermek isteyenlerin favorileri ise ilk 10’da yer alan üç malzemeli şekersiz kurabiye ve şekersiz incir uyutması oluyor. Ayrıca; şekersiz, unsuz kakaolu muffin tarifi ve son yıllarda popüler olan chia tohumu ile yapılan muzlu chia puding ise en çok okunanlar arasında yer alıyor.

Sıvı diyetler ile kilo vermek sağlığı nasıl etkiliyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.