Su fiyatlarına 1 ayda %60 zam! Üretici: Damacana 10 TL’den satılmalı

İstanbul Sucular Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya, su fiyatlarına son bir ayda yüzde 60 zam yapıldığını belirterek, “Maliyetler göz önüne alındığında piyasada 6 lira ila 20 lira arasında satılan 19 litre polikarbon damacana suyun azami 10 liradan satılması gerekli” dedi.

Su fiyatlarına 1 ayda yüzde 60 zam! Üretici: Damacana fiyatı 10 TL
Su fiyatlarına 1 ayda %60 zam! Üretici: Damacana en fazla 10 TL’den satılmalı

Suya bir ayda yüzde 60 zam: Üreticiye göre 19 litre damacana en fazla 10 TL’den satılmalı

Su fiyatlarına son bir ayda yüzde 60 zam yapıldığını ifade eden Akkaya, 1 liraya satılan 0.5 litre suyun fiyatının bile 2 lirayı gördüğünü aktardı.

“Su Amerika’dan gelmiyor”

Yapılan zamların girdi maliyeti veya döviz kuru artışı ile alakası olmadığını belirten Akkaya, “Satılan sular Amerika’dan, yurt dışından gelmiyor. Dünyaya suyu biz satıyoruz. Kullanılan plastiklerin çoğu da yerli üretim. Bu zamlar, tamamen fırsatçıların dolar kurunu bahane ederek yaptıkları haksız bir zamdır” diye konuştu.“19 litre damacana en fazla 10 TL olmalı”

Ticaret Bakanlığı’nın temel ihtiyaç ürünlerinin fiyatında fırsatçılık yapan işletmelere karşı harekete geçtiğini hatırlatan Akkaya, “Maliyetler göz önüne alındığında piyasada 6 TL ila 20 TL arasında satılan 19 litre polikarbon damacana suyun azami 10 liradan satılması gerekli” dedi.

“Maliyet artışının karşılığı yüzde 60 zam değil!”

İstanbul Sucular Esnaf Odası Başkanı Ahmet Turan Akkaya şöyle devam etti:


“Evet bir maliyet artışı var ama bunun karşılığı yüzde 60 zam değil. Bazı su şirketleri dolar kurunu bahane ederek halkımızın en temel ihtiyacı olan suya fahiş oranda zam yaptı. Su, acil gıda maddesi olarak tarifeye tabidir. Halkımızın daha fazla mağdur olmaması ve haksız rekabeti önlemek için fiyat tarifesi çıkaracağız.” (AA)

Ekmek Üreticileri Federasyonu: Ekmek fiyatı acilen 2 TL olmalı