Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Konsolosluğunda öldürüldüğüne dair kanıt

Associated Press (AP) haber ajansına konuşan bir Türk yetkili, Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan İstanbul Başkonsolosluğu’nda kanıt bulunduğunu söyledi.

Cemal Kaşıkçı öldürülmesiyle ilgili kanıt bulundu

ABD merkezli haber ajansı Associated Press (AP), Twitter üstünden yaptığı son dakika paylaşımında; Türk polisinin Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nda öldürüldüğüne dair kanıt bulunduğunu yazdı.

9 saat süren çalışma

Suudi Arabistan Başkonsolosluğunda, 10 Türk polis ve bir savcıdan oluşan Türk heyeti, 9 saat süren bir inceleme gerçekleştirmişti. Ortak heyette yer alan Suudi yetkililer de konsoloslukta bulundu.


Toprak numunesi alınmıştı

Reuters’a bilgi veren üst düzey bir Türk yetkili, “Konsoloslukta arama ve inceleme yapan Türk polisi ve ekibi ihtiyaç duyulan ve delil olduğu düşünülen bulguları aldı. Konsolosluğun bahçesinden toprak numunesi de alındı” dedi.

Washington Post yazarı Kaşıkçı, 2 Ekim’de evlilik işlemleri için Suudi başkonsolosluğuna gitmişti. Bu tarihten sonra gazeteciden haber alınamıyor. Ankara, Kaşıkçı’nın hiç binadan ayrılmadığını ileri sürerken Suudiler ise “Binadan ayrıldı” iddiasını koruyor. Son olarak Suudi Arabistan’dan bir heyet geçen hafta soruşturma kapsamında Türkiye’ye gelmişti.

Trump: Kaşıkçı öldürüldüyse Suudilerin cezası ağır olur

ABD Başkanı Donald Trump, Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki başkonsolosluğa girmesinden sonra kaybolan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğü kanıtlanır ve bunun arkasında Suudi Arabistan’ın olduğu ortaya çıkarsa, Riyad yönetimini ‘sert şekilde cezalandıracaklarını’ söyledi.

Amerikan CBS televizyonuna konuşan Donald Trump, Kaşıkçı’nın kaybolmasına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Kaşıkçı’nın öldürülmesinde Riyad yönetiminin parmağı olup/olmadığına dair iddiaları değerlendiren ABD başkanı, “Bunu henüz hiç kimse bilmiyor ama muhtemelen bunu bulacağız. Soruşturuluyor, çok çok ciddi bir biçimde bakılıyor. Durumun böyle olması halinde bu bizi son derece üzer ve öfkelendirir” dedi.


suudi arabistan istanbul başkonsolosluğu cemal kaşıkçı suikasti

Suudi Arabistan’dan ABD’ye yaptırım yanıtı: Misliyle karşılık veririz

Suudi Arabistan, kayıp gazeteci Cemal Kaşıkçı nedeniyle başka ülkeler tarafından uygulanacak olası yaptırımlara misliyle karşılık verileceğini açıkladı.

Euronews’ün aktardığına göre ajansa konuşan ve ismi açıklanmayan yetkili, Suudi Arabistan’ın daha büyük yaptırım kararlarıyla diğer ülkelere yanıt vereceğini açıkladı. Haberde Suudi Arabistan’ın küresel ekonomi için büyük ve etkili bir rolü olduğu belirtildi.

WP’ye göre Ankara, ABD’ye cinayet ve işkencenin konsolosluk içinden ses kayıtlarını iletti

Washington Post (WP) gazetesi, Ankara’nın ABD yönetimini, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürüldüğünü kanıtlayan ses ve görüntü kaydının ellerinde bulunduğu konusunda bilgilendirdiğini yazdı.

Washington Post’a isim vermeden açıklamalar yapan ABD’li ve Türk yetkililer kayıtların Suudi yetkililerin Kaşıkçı’yı öldürdüğü yönünde ikna edici ve dehşet verici olduğunu söyledi.

Kayıtların konsolosluk içinden alınmış olduğunu belirten bir yetkili, “Kayıtlarda Cemal Kaşıkçı’nın ve Arapça konuşan erkeklerin sesi duyuluyor. Nasıl sorgulandığı, işkence edildiğini ve sonra öldürüldüğünü duyup anlayabilirsiniz” dedi.


Yine gazeteye konuşan kaynak, Ankara’nın kayıtları yayınlamakta neden isteksiz davrandığını da şöyle yorumluyor: “Kayıtlar, Türk istihbaratının kendi topraklarında bulunan yabancı milletleri nasıl gizlice dinlediğini ortaya çıkarabilir. Bu nedenle yayınlamak istemiyorlar.”

Astroloji: 15 – 21 Ekim 2018 haftalık burç yorumları


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.